BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) – Znevýhodnenie žien voči mužom sa počas ekonomickej krízy na Slovensku ešte viac prehĺbilo. Vyplýva to z analýzy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorú vypracoval odbor rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí. Najviac stagnovali tie odvetvia, kde pracujú najmä ženy. Ide predovšetkým o textilnú výrobu, odevný či kožiarsky priemysel. Protikrízové opatrenia smerovali práve do hospodárskych sektorov a odvetví, kde prevažovala mužská pracovná sila. Pomoc dostali odvetvia ako energetika a technický výskum, automobilový priemysel, ktorý posilnilo šrotovné či stavebníctvo, kde pomohlo zatepľovanie budov, dostavba Mochoviec či PPP projekty.
V čase ubúdania pracovných miest a vysokej nezamestnanosti sa obeťami stávali hlavne tehotné ženy, ktoré prepúšťali v skúšobnej lehote oveľa častejšie. Aj preto ministerstvo práce zapracovalo do novely Zákonníka práce ochranu tehotných žien, ktoré po novom už nebude môcť zamestnávateľ v skúšobnej dobe prepustiť bez udania dôvodu. Vo svete podľa rezortu práce stále vládne takzvaná rodová stereotypizácia, ktorá obhajuje a neustále živí predstavu o tom, aké by mali byť typické vlastnosti a pozície mužov a žien v rámci spoločnosti.
„Diskriminácia žien sa prejavuje aj pri pracovnom pohovore o zamestnanie. Ak sa na rovnakú pozíciu prihlási mladý muž a mladá žena, väčšiu šancu na jej získanie má mladý muž, pretože u ženy sa predpokladá nástup na materskú dovolenku,“ uviedla Daniela Šulcová z mediálneho odboru ministerstva. „Žiaľ musíme konštatovať, že narodenie dieťaťa odštartuje sociálne znevýhodnenie ženy. Aj v tomto prípade sa ministerstvo snaží vyjsť v ústrety matkám,“ dodala Šulecová.
Od januára 2011 sa zvýšila materská z 55 percent na 60 percent z vymeriavacieho základu a dĺžku materskej vláda predĺžila o 6 týždňov. Bol tiež zrušený zákaz súbehu poberania rodičovského príspevku a zárobkovej činnosti a ministerstvo pripravuje ďalšie zmeny na zosúladenie pracovného a rodinného života. Napríklad novela Zákonníka práce obsahuje návrh vyplatiť odmenu za prácu nadčas aj v prípade domáckej práce, čerpanie náhradného voľna rodičmi detí mladších ako 15 rokov počas školských prázdnin, či čerpať rodičovskú dovolenku až do piatich rokov dieťaťa.
Rezort upozorňuje aj na to, že celospoločenským problémom je násilie, vraždy, fyzické napadnutia či znásilnenia, ktoré v prevažnej miere páchajú predovšetkým muži. „Zdá sa až neuveriteľné, že napríklad aj pri súdnom dokazovaní tohto hrubého činu sa opäť prejavujú diskriminačné prvky. Vyšetrovatelia totiž mnohokrát spochybňujú obete tým, že berú do úvahy okolnosti, ktoré predchádzali trestnému činu,“ uviedla Šulcová. Páchateľ totiž môže dostať oveľa nižší trest, dokonca môže byť oslobodený spod obžaloby, ak sa preukáže, že obeť bola v tom čase, kedy došlo napríklad k znásilneniu, opitá, či vyzývavo oblečená. „V konečnom dôsledku dôjde k obvineniu ženy za veci, pri ktorých sa na mužov nekladú nijaké obmedzenia,“ dodala.
Rovnako sú muži podľa rezortu uprednostňovaní na vedúcich pozíciách či v dozorných radách a predovšetkým v politike. Problém by mohlo vyriešiť zavedenie kvót pre ženy. Na svete existuje 45 krajín, kde vyrovnané zastúpenie žien v zastupiteľských zboroch upravuje zákon. Minimálne sa treba podľa ministerstva aspoň pokúsiť dosiahnuť rovnakú ekonomickú nezávislosť pre ženy, ako majú v súčasnosti muži.