BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Referendum, ktorým chce SNS stanoviť ako výlučný jazyk používaný v úradnom styku, je jednoznačne protiústavné, myslí si právnik Peter Kresák z Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy. „Odpoveď je úplne jednoznačná, navrhovaná otázka sa týka základných práv a slobôd a preto nemôže byť predmetom referenda,“ vyhlásil Kresák pre agentúru SITA.
Politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov zašiel vo svojom vyjadrení ešte o krok ďalej. „Je to absolútny škandál, vôbec hovoriť o ústavnosti takéhoto referenda je pod úroveň. Ak sa vôbec nazbiera dosť podpisov, treba ich okamžite hodiť do koša,“ odvetil na otázku, čo si myslí o legálnosti plebiscitu. Pripomenul, že podobné referendum už raz v roku 1999 odmietol vyhlásiť prezident Rudolf Schuster. Mesežnikov sa nazdáva, že za aktivitou SNS je snaha prilákať späť časť voličov, ktorí od národniarov prešli k Smeru-SD. Politológ si myslí, že keby sa Smer-SD s takýmto referendom stotožnil, dokázal by tým, že je nacionalistickou a nie modernou sociálno-demokratickou stranou.
„Myslím si, že z právneho hľadiska sa to obhájiť dá, je viac argumentov za ako proti, a z politického hľadiska by bolo zaujímavé vidieť, aký má tento návrh podporu,“ zareagoval právny expert Smeru-SD a podpredseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka. Podľa jeho názoru by bolo vhodné aj ofenzívnejším spôsobom ukázať maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, že Slovensko sa vie brániť pred salámovou taktikou rozširovania maďarského vplyvu.
Podpredseda SNS a predseda jej poslaneckého klubu Rafael Rafaj si myslí, že občan ako nositeľ moci v štáte má právo siahnuť aj na ústavu. „Referendum je najvyššou formou demokracie. Nikde v ústave nie je napísané, že občanom prislúcha zúžený výkon priamej demokracie,“ odôvodnil pre SITA.
„Ste za to, aby sa na celom území Slovenskej republiky v úradnom styku používal výlučne slovenský jazyk?“ chce sa SNS spýtať občanov vo všeľudovom hlasovaní, pre ktoré už v súčasnosti zbiera podpisy. V článku 93 Ústava SR zakazuje vykonanie referenda o základných právach o slobodách, medzi ktoré v článku 34 radí aj používanie menšinových jazykov v úradnom styku. Na vypísanie referenda je potrebných 350-tisíc podpisov.