Poslanec zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Tomáš Vaňo nedostane pokutu vo výške dvanásťnásobku mesačného poslaneckého platu za porušenie zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
Jedno zo zákonných obmedzení porušil tým, že ako člen dychovej hudby Textilanka účinkoval v reklame pre známu značku nealkoholického piva.
Rozhodnutie o udelení pokuty v zmysle zákona bolo v rukách krajského zastupiteľstva, ktoré však na pondelkovom rokovaní neprijalo predložené uznesenie o tom, že Tomáš Vaňo porušil zákonnú povinnosť. K rozhodovaniu o pokute tak nakoniec vôbec nedošlo.
Účinkoval ako člen kapely
O prípade porušenia zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov informovala predsedníčka Komisie na ochranu verejného záujmu pri výkone verejnej funkcie Zastupiteľstva TSK Rudolfa Novotná.
Tá zopakovala záver komisie zo dňa 10. júna, že zverejnený klip je autentický, predstavuje aj osobu poslanca Tomáša Vaňa a napĺňa znaky reklamy podľa zákona o reklame. K vyjadreniu následne vyzvala aj samotného Tomáš Vaňa.
Poslanec trenčianskej župy si zavaril a hrozí mu mastná pokuta, účinkoval v reklame na pivo
„Za kľúčové považujem, že som v tomto videoklipe neúčinkoval ako osoba a poslanec TSK, ale ako jeden z členov dychovej hudby Textilanka, kde účinkujem už 21 rokov. Mnohí sa ma pýtajú na honorár. Kapela dostala smiešny honorár, ktorý prišiel na účet súboru a bude využitý na ďalší rozvoj tohto telesa. Ja som nedostal a ani nedostanem finančnú odmenu za účinkovanie v tomto videoklipe,“ uviedol v rámci svojej obhajoby Vaňo.
Dodal, že je pripravený akceptovať rozhodnutie svojich poslaneckých kolegov. Tí sa v diskusii priklonili na stranu Vaňa.
Rozpor medzi spravodlivosťou a právom
Poslanec Miroslav Žiak nabádal tých krajských poslancov, ktorí sú aj členmi Národnej rady SR, aby požadovali zmenu zákona. „Nikto z nás sa neživí mandátom krajského poslanca, pre nikoho to nie je hlavný príjem. Preto ja namieste zvážiť uplatňovanie tohto zákona na komunálnych poslancov,“ poznamenal Miroslav Žiak. Podľa ďalšieho z poslancov Juraja Smatanu ide v tomto prípade o klasický rozpor medzi spravodlivosťou a právom.
„Všetci cítime, že náš kolega z morálneho hľadiska neurobil nič zlé, v konečnom dôsledku propagoval dobrú vec, znižovanie alkoholizmu. Avšak na druhej strane je tu jasný text zákona, že išlo o reklamu. Zdá sa mi to byť nespravodlivé, ale my musíme rešpektovať právo,“ povedal Juraj Smatana a spoločne s ďalšími rečníkmi sa pridal k výzve na zmenu zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
Z trojice predložených uznesení prijali krajskí poslanci len prvé, v ktorom zobrali na vedomie informáciu o začiatku konania proti poslancovi Tomášovi Vaňovi. Pri uznesení, v ktorom sa malo konštatovať preukázanie porušenie zákona, sa však z 38 prítomných poslancov 34 zdržali hlasovania. Uznesenie tak nebolo prijaté a následne sa o udelení pokuty ani nehlasovalo.
Dvanásť mesačných platov
Zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov okrem iného hovorí, že verejný funkcionár sa musí pri výkone svojej funkcie zdržať všetkého, čo môže byť v rozpore s týmto ústavným zákonom a na tento účel nesmie používať svoju osobu, svoje meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu.
Ak sa v konaní preukáže, že poslanec samosprávneho kraja porušil povinnosť a obmedzenie ustanovené zákonom, zastupiteľstvo prijme rozhodnutie nadpolovičnou väčšinou členov zastupiteľstva, inak to znamená, že sa konanie zastavuje.
Sankcia za porušenie spomínaného ustanovenia zákona je v prípade poslanca samosprávneho kraja vo výške dvanástich mesačných poslaneckých platov.