Krajina sa podľa Kisku nemôže nazývať sociálnym štátom, ak nerieši problémy znevýhodnených ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska,
Prezident SR Andrej Kiska (v strede) počas tlačového brífinu po novoročnom prijatí organizácií zastupujúcich zdravotne znevýhodnených ľudí prezidentom Andrejom Kiskom v Prezidentskom paláci. Bratislava, 30. január 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) – Základné problémy zdravotne znevýhodnených občanov zostávajú na Slovensku stále nevyriešené. Konštatoval to v utorok prezident Andrej Kiska po stretnutí so zástupcami organizácií, ktoré zastupujú záujmy zdravotne postihnutých občanov.

„Musím konštatovať, že vieme o problémoch, vieme aj o tom, aké by mali byť riešenia, ale, žiaľ, nenachádza sa politická vôľa,“ zdôraznil Kiska.

Veľa prekážok spoločnosti

Ľudia so zdravotným znevýhodnením sa podľa neho chcú začleniť do spoločnosti, ktorá im však stavia veľa prekážok. „Budem apelovať na všetkých príslušných ministrov, v prvom rade na ministerstvo práce a sociálnych vecí a ministerstvo zdravotníctva, aby sme si skutočne uvedomili, že krajina, ktorá posúva problém znevýhodnených ľudí na druhú koľaj, sa nemôže nazývať sociálnym štátom,“ zdôraznil Kiska.

Ako príklad uviedol pretrvávajúcu povinnosť nevyliečiteľne chorých ľudí opakovane predkladať lekársky posudok o ich zdravotnom stave. Za problém Kiska považuje aj nevyriešené kompetencie týkajúce sa starostlivosti o zdravotne postihnutých a nevyliečiteľne chorých medzi ministerstvom práce a sociálnych vecí a ministerstvom zdravotníctva.

„Koho je vlastne táto zodpovednosť, kto sa má o týchto dlhodobo chorých postarať, aby sa nestalo, že sa pre chorobu dostanú do stavu absolútnej chudoby,“ vyhlásil. Prezident spomenul aj problém včasnej diagnostiky a intervencie u detí, u ktorých je momoriadne dôležité čo najskôr chorobu diagnostikovať a začať liečiť. „Máme tu takéto centrá, ale problémom je, ako ich financovať,“ konštatoval.

Systém posudzovania zdravotného postihnutia

Marek Machata z občianskeho združenia Imobilio, ktorý je sám telesne postihnutý, považuje za nevyhnutné zjednotiť systém posudzovania zdravotného postihnutia. „Aby boli ľudia so zdravotným postihnutím poberajúci dávky a príspevky od štátu posudzovaní jedenkrát za určité dlhé obdobie,“ zdôraznil.

Aj komisárka pre ľudí so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská považuje posudkovú činnosť za jeden z najväčších problémov tejto skupiny ľudí. „Je dosť nepochopiteľné, že ak je raz vydaný posudok, že zdravotný stav je nemenný, tak tento človek musí pri každej žiadosti o nejakú kompenzáciu znovu a znovu prechádzať posudzovaním,“ uviedla.

Predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Branislav Mamojka ako problém uviedol novú povinnosť podnikateľov a živnostníkov, aj nevidiacich, predkladať daňové priznania elektronicky. Systém však nie je podľa neho prispôsobený pre nevidiacich, čo znamená, že si musia zaplatiť pomoc. „Je tu nový zákon, ktorý občanovi niečo nariaďuje, ale nedáva mu do ruky nástroj, ktorým tak môže urobiť,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Kiska