Fico nerozumie kroku Kisku, ktorý podal návrh ústavnému súdu pre štátne ceny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska, Robert Fico
Prezident Andrej Kiska s premiérom a predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) – Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) nerozumie kroku prezidenta Andreja Kisku, ktorý podal návrh Ústavnému súdu SR (ÚS) na začatie konania o súlade zákona o štátnych cenách s ústavou.

Udeľovanie cien schválila koalícia

Kiska tak reaguje na to, že koalícia si schválila udeľovanie štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana, ktorú podľa zákona udeľuje predseda NR SR a štátnej ceny Alexandra Dubčeka, ktorú zase udeľuje vláda.

„Nerozumiem tomuto kroku prezidenta. Má právo podať návrh na Ústavný súd SR, my budeme rešpektovať rozhodnutie ÚS,“ povedal Fico, ktorý nesúhlasil s niektorými vyznamenaniami, ktoré Kiska udelil 1. januára pri príležitosti 25. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Ocenení dostanú aj odmenu 25-tisíc eur

„Nepáči sa mi, aby prezident dával vyznamenania tým, ktorí boli proti vzniku SR,“ povedal Fico v diskusii RTVS Sobotné dialógy. Rovnako podľa neho nemôže byť vyznamenaný pri príležitosti 25. výročia vzniku SR niekto, kto hovorí, že slovenský jazyk je „zbastardený jazyk“.

Podľa premiéra sú na Slovensku ľudia z oblasti športu, kultúry, vedy, ktorí si vyznamenanie zaslúžia viac. „Smeruje to aj proti vláde, aj proti NR SR,“ podotkol na margo Kiskovho kroku Fico. Zároveň uviedol, že štátne ceny Jozefa Miloslava Hurbana a Alexandra Dubčeka nie sú vyznamenania, aké udeľuje prezident, ale ide o diplom či plaketu. Takto ocenení podľa jeho slov dostanú aj finančnú odmenu 25-tisíc eur, ktoré sa nezdaňujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaRobert Fico
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR