BRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) – Na pôvodnú slovenskú a českú tvorbu zastupujúcu každý žáner a éru bude zameraná hudobná dramaturgia internetového rádia, ktoré od januára budúceho roka spúšťa v Spojených štátoch nezisková organizácia RádioSlovakiaUSA (RSU).
Tá sa prostredníctvom internetového rozhlasového vysielania bude snažiť o udržiavanie našej kultúry za hranicami. Krajania dostanú informácie o činnosti krajanských spolkov a organizácií v Spojených štátoch a Kanade, ale aj o aktuálnom dianí v politickej, ekonomickej a kultúrnej sfére na Slovensku, v Čechách a v Severnej Amerike. Dôvodom vzniku rádia je to, že v Spojených štátoch amerických žije vyše dvoch miliónov Slovákov a Čechov, no chýba im zastrešujúca organizácia, ktorá by túto komunitu zjednotila a bola zdrojom informácií o jej aktivitách.
Okrem spravodajských relácií má rádio ambíciu ponúkať aj rôzne zábavné, športové, náboženské a vzdelávacie programy pre všetky vekové kategórie. Rádio od začiatku ponúka priestor nielen začínajúcim hudobníkom, ale aj talentovaným amatérom hľadajúcim možnosť sebarealizácie v médiách na postoch redaktorov, reportérov alebo moderátorov. Iniciátori projektu sa stretli so záujmom krajanov, ktorí ponúkli svoju pomoc pri výstavbe rozhlasového štúdia, poskytnutím finančných dotácií či darovaním rôznych hudobných nosičov slovenských a českých interpretov zo súkromných zbierok.
RádioSlovakiaUSA bude k dispozícií prostredníctvom internetovej stránky www.radioslovakiausa.org, mobilných telefónov a Smartphone aplikácií.
Prezidenta žiadajú, aby podporil ich požiadavky
V Bratislave sa dnes začína pravidelná dvojročná Stála konferencia Slovákov žijúcich v zahraničí, krajania pripravili pre slovenskú vládu aj viacero legislatívnych opatrení. Ich návrhy sa týkajú najmä médií a vysielania do zahraničia, volieb cez internet a podpory grantového programu. Predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský na stretnutí žiadal prezidenta Ivana Gašparoviča, aby sa osobne zasadil za tieto „oprávnené požiadavky„.
Voľby cez internet sa dostali aj do programového vyhlásenia vlády, Skalský je tomu rád. Rokuje s ministrom vnútra Danielom Lipšicom aj riaditeľmi odborov. Existujú veľké legislatívne aj technické prekážky, no Skalský verí, že by sa už počas najbližších parlamentných volieb dalo hlasovať aj cez internet, aby sa neskôr dalo rovnako voliť aj prezidenta a zúčastniť sa na referende. Trochu dlhšie by malo trvať, kým sa bude dať voliť cez internet aj v komunálnych voľbách pre tých, ktorí majú trvalé bydlisko na Slovensku. V zahraničí žije až tretina slovenského národa, 2,2 milióna osôb. Nie všetci majú slovenské občianstvo, tých s občianstvom je najviac v Česku, Maďarsku, Veľkej Británii, Írsku či USA.
„Takýchto občanov sú státisíce,“ tvrdí Skalský. Ako dodal, pri reálnom odhade a zohľadnení faktu, že nie všetci by prišli voliť, by to predstavovalo asi päť percent voličov. Gašparovič tvrdí, že táto otázka je ešte témou na diskusiu. „Viete, že hackeri sa dostávajú do všelijakých možných programov a také riziko by mohlo byť aj tu. No je to myšlienka, ktorá do budúcnosti určite sa bude dať realizovať. V súčasnej dobe si to ešte tak jednoznačne predstaviť neviem, poviem vám pravdu,“ tvrdí prezident.
Skalský verí, že v súvislosti s krízou a úsporami sa budú hľadať riešenia, aby nespôsobili ďalekosiahle škody. „Ak by došlo k tým plánovaným škrtom v grantovom programe na krytie aktivít Slovákov v zahraničí, tak si viem len veľmi ťažko predstaviť, ako sa budú zdroje hľadať. Už i tak komisia len veľmi ťažko hľadala, na ktorých projektoch ušetriť,“ konštatoval Skalský. Krajanskí Slováci sú aktívni, deti sa učia po slovensky, konajú sa folklórne festivaly, vydávajú sa publikácie a podobne. „Ja by som sa odmietol vôbec takou úvahou zaoberať, kde sa bude škrtať, a radšej by som hľadal cesty, kde tieto zdroje objaviť,“ vysvetlil Skalský. Predseda by chcel nielen zistiť efektívnosť grantového programu aj prostriedkov z Matice slovenskej, ktorým sa zaoberá aj parlamentný zahraničný výbor. Škrty sú podľa prezidenta nutný krok. „Samozrejme, bol by som nerád, aby škrty vo vzťahu k tej pomoci, ktorú sme zahraničným Slovákom sľúbili, boli také, aby neumožnili činnosť jednotlivým národným skupinám v zahraničí,“ dodal
Pre Gašparoviča sú dôležití
Ďalšie návrhy sa týkajú aj elektronických médií, krajanskí Slováci chcú, aby sa už existujúce rozhlasové vysielanie a televízne vysielanie, o ktoré sa už roky usilujú, vysielali cez internet kumulovanou formou. Zároveň by chceli, aby sa redakcia posilnila a spracovávala programy v obrazovej aj zvukovej forme. S ministerstvom kultúry už rokujú a hľadajú cestu.
Krajanskí Slováci sú pre prezidenta Ivana Gašparoviča dôležití, chce, aby Slovensko na ich aktivity naďalej prispievalo. Vyhlásil to dnes na stretnutí s „najvýznamnejšími osobnosťami slovenského zahraničia„, ako titulovala asi päťdesiatku krajanských Slovákov predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilma Prívarová. V príhovore poznamenala, že sa teší, že už môžu slobodne chodiť na Slovensko po páde železnej opony a verí, že podobná situácia sa už nikdy nezopakuje. Prezident krajanských Slovákov pochválil za to, že „robia všetko pre to, aby nestratili nitky k Slovensku“. Tvrdí, že krajanskí Slováci zostali svojej vlasti verní, i keď sú stále lojálni ku krajine, kde žijú. Prezident konštatoval, že Slovensko nevyužíva ekonomický či kultúrny potenciál krajanských Slovákov tak, ako by mohlo, ale verí, že podobné stretnutie je prvým krokom.
Aj Slovensko a grantový program krajanských Slovákov zastihla kríza, no Gašparovič prisľúbil, že Slovensko bude na ich aktivity naďalej prispievať, „aj keď nie v takej predstave a v takých objemoch, ako by sme si želali„. Prezident s prianím šťastných sviatkov uzavrel, že je „rád, že kríza nezasiahla medziľudské vzťahy„.