Kotleba avizuje ďalšiu akciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kotleba

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Druhá „národná púť k soche kráľa Svätopluka“ sa dnes skončila bez toho, aby sa sympatizanti Ľudovej strany – Naše Slovensko, Slovenskej pospolitosti a niekoľko desiatok ďalších pravicových extrémistov dostalo na nádvorie Bratislavského hradu, k soche Svätopluka. Účastníci „púte“ došli len po parčík na Streleckej ulici, kam im to umožnilo vedenie bratislavskej mestskej časti Staré mesto. Tam pod dohľadom mestských policajtov vystúpilo niekoľko rečníkov z radov demonštrantov. Rečnil aj organizátor Marián Mišún, ako aj šéf ĽS-NS Marián Kotleba. Ten kritizoval súčasných vládnych predstaviteľov za postoj, aký majú k soche Svätopluka. Tiež avizoval, že v akciách podobného charakteru bude pokračovať a medzi nimi spomenul aj „veľkú akciu“. Budete sa to môcť včas dozvedieť a garantujem vám, že to bude stáť za to, uviedol Kotleba. „To, že sme sa dnes nedostali na nádvorie hradu k soche kráľa Svätopluka, neznamená vôbec nič, pretože o týždeň je ďalšia sobota, a o týždeň ďalšia,“ povedal a dodal, že verí tomu, že sa v niektorú sobotu k soche dostanú a „bude to ešte skôr, ako skončí Sulík v Národnej rade.“ Kotleba verí, že účasť na podobných akciách bude stále väčšia. Dnes sa na akcii zúčastnilo asi 100 demonštrantov. „Nepriatelia všetkého slovenského, a to sú sionisti, ktorí sa snažia zotročiť a zničiť Slovenov, Slovanov, Slovákov, chcú dosiahnuť to, aby sme sa ich báli, a to aby sme boli ľahostajní a aby sme vo svojich domovoch držali hubu a krok,“ rečnil Kotleba. Šéf ĽS-NS vyzval prítomných, aby sa zúčastnili na komunálnych voľbách a podporili jeho stranu. Tiež vyzval na účasť v referende, lebo jedna z otázok je aj zníženie počtu poslancov v parlamente, čo je podľa Kotlebu aj jeden z programových bodov jeho strany.

Areál Národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad bol dnes zatvorený „v záujme ochrany majetku štátu.“ Národná rada SR, v ktorej správe sa areál nachádza, to ďalej v ozname zdôvodnila tým, že tak urobila preto, aby zamedzila ohrozeniu zdravia a bezpečnosti osôb. Ako uviedol pre agentúru SITA krátko po ukončení akcie hovorca krajského riaditeľstva bratislavskej polície František Peczár, polícia nezaznamenala v súvislosti s touto akciou žiadne narušenie verejného poriadku a žiadnu osobu nemuseli predviesť. Na akciu dohliadalo niekoľko desiatok mestských i štátnych policajtov. V priľahlých uličkách neďaleko parčíka pred parlamentom boli v autách pripravení kukláči a policajti so psami.

Prvýkrát sa Kotleba so svojimi prívržencami pokúsili dostať k soche Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu 7. augusta. Približne 80 účastníkov vtedy pochodovalo zo Župného námestia na Zámockú ulicu, ďalej ich policajti nepustili. Niekoľko desiatok pravicových extrémistov sa pokúsilo dostať do hradného areálu, v čom im zabránili policajní ťažkoodenci s podporou mestskej polície. Polícia vtedy zadržala desať osôb, medzi nimi i Kotlebu. Niekoľkí účastníci pochodu boli zranení. Na políciu ich predviedli pre neuposlúchnutie výzvy na rozídenie sa počas nepovoleného zhromaždenia pravicových extrémistov. V ten deň sa uskutočnil v komornej atmosfére pred Národnou radou SR v Bratislave aj protest proti násiliu, šíreniu myšlienok smerujúcich k potláčaniu ľudských práv a slobôd, proti šíreniu myšlienok fašizmu a neonacizmu i šíreniu propagandy a populizmu v spoločnosti. Za jeho organizáciou bola iniciatíva UM! podporená organizáciami Ľudia proti rasizmu, Človek v ohrození a Iniciatíva za Transparentnú Demokraciu a Inteligenciu.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marian KotlebaMarián Mišun