KOŠICE 14. decembra (WebNoviny.sk) – Košičania – fyzické aj právnické osoby, budú platiť za drobný stavebný odpad, ktorý dovezú do zberného dvora. Rozhodli o tom dnes poslanci košického mestského zastupiteľstva.
Schválili zmeny všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Od januára 2016 už budú musieť Košičania platiť 0,015 eura za kilogram drobného stavebného odpadu po privezení do niektorého zberného dvora v Košiciach. Za VZN hlasovalo 39 poslancov, nik nebol proti ani sa nezdržal hlasovania.
Spoplatnenie drobného stavebného odpadu môže viesť k nárastu čiernych skládok
Mesto upravilo VZN o miestnom poplatku na základe zmeny Zákona o odpadoch prijatej parlamentom v tomto roku. Zákonodarca umožnil správcovi dane zaviesť túto sadzbu vo výške najmenej 0,015 eura a najviac 0,078 eura za kilogram drobného stavebného odpadu bez obsahu škodlivín.
Nový zákon drobný stavebný odpad definuje ako odpad z bežných udržiavacích prác vykonávaných fyzickou osobou alebo pre fyzickú osobu. Ide o odpad, ktorý vzniká pri drobných stavebných úpravách nepodliehajúcich ohlasovacej povinnosti, alebo stavebnému povoleniu, napríklad pri výmene dlažby, renovácii omietok. Drobný stavebný odpad nesmie obsahovať nebezpečné látky.
Ako uvádza dôvodová správa k zmene VZN, správca dane navrhuje sadzbu 0,015 eur/kg drobného stavebného odpadu bez obsahu škodlivín. Vzhľadom na to, že úpravy VZN o nakladaní s odpadom sa musia zosúladiť so zákonom o odpadoch do 30. júna 2016. Podľa pôvodne platnej právnej úpravy bol poplatok za drobný stavebný odpad zahrnutý v miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady a mesto Košice ho nevyrubovalo osobitne.
Táto zmena vyvolala diskusiu medzi poslancami, niektorí hovorili, že je to nešťastné riešenie a pre mesto sú to ďalšie náklady na vybudovanie váhy a systém výberu peňazí. Ochranári sa obávajú, že zavedenie poplatku vyvolá nárast čiernych skládok odpadu.
Aj dôvodová správa pripúšťa, že spoplatnenie drobného stavebného odpadu môže viesť skôr k nárastu čiernych skládok a nie k ich spoplatnenému uloženiu a spracovaniu v zberných dvoroch. Zberné dvory, ktoré prevádzkuje spoločnosť KOSIT, navyše nie sú v súčasnosti vybavené váhami. Zatiaľ je otvorená aj otázka, či budú obyvatelia za dovezený odpad platiť priamo v zbernom dvore, alebo pokladnici košického
Zberných dvorov je viac
Poslanec Alfonz Halenár sa pýtal, akým spôsobom sa bude VZN prakticky realizovať a žiadal, aby magistrát informoval, ako to bude riešiť. Anna Jenčová vyslovila obavu, či tento odpad neskončí pri kontajneroch na komunálny odpad. Jaroslav Polaček uviedol, že to nebude pre obyvateľov až také šokujúce, veď za sto kilogramov zaplatia 1,5 eura. Poukázal však na skutočnosť, že bude treba viesť evidenciu o poplatkoch, kto a aký odpad ukladá v zberných dvoroch. Treba však urobiť informačnú kampaň, ktorá by motivovala ľudí voziť drobný stavebný odpad do zberného dvora.
Jozef Karabin upozornil, že problémy môžu spôsobiť drobné firmy, ktoré pri rekonštrukciách bytov a domov prestanú voziť odpad do zberných dvorov a budú vytvárať čierne skládky. Cyril Betuš poukázal na nemilú skutočnosť, že na okrajoch mestskej časti Sídlisko Ťahanovce je už teraz snaha nelegálne sypať a ukladať stavebný odpad. Podľa jeho názoru treba vybudovať zberný dvor.
Primátor Raši poslancov informoval, že počet zberných dvorov z troch v súčasnosti sa zvýši na šesť v budúcom roku. „Náklady na zriadenie a prevádzku zberných dvorov bude znášať spoločnosť KOSIT, ktorá v meste zabezpečuje zber a nakladanie s komunálnymi odpadmi. Systém má fungovať tak, že občan odvezie drobný odpad do zberného dvora, kde ho zamestnanec dvora odváži, vystaví lístok s váhou a oznámenie o výške poplatku, ktoré zamestnanec koncom mesiaca pošle na košický magistrát. Magistrát rozhodnutím vyrubí poplatok a bude žiadať od občana úhradu.“