BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Korupcia na Slovensku je rozšírená podľa viac ako 80 % manažérov a vedúcich pracovníkov. V priemere v Európe pritom korupciu ako rozšírenú podľa prieskumu spoločnosti Ernst & Young vníma 62 % respondentov. Viac ako dve tretiny manažérov a vedúcich pracovníkov na Slovensku oslovených v rámci celoeurópskeho prieskumu si myslia, že ponúkanie osobných darov, úhrada nadštandardných nákladov na reprezentáciu či úplatky v hotovosti môže byť v prípade získania zákazky ospravedlniteľné. „Podvodom sa v európskych spoločnostiach darí. Tolerancia neetického správania je bohužiaľ pokračujúca a takisto manažment ako príklad pre ostatných zlyháva,“ zhrnula v stredu na tlačovej besede závery prieskumu manažérka oddelenia investigatívnych služieb a riešenia sporov Ernst & Young Radoslava Staroňová.
Až 82 % Slovákov požaduje prísnejší dohľad štátu
Napriek celkovému vnímaniu korupcie na Slovensku len 5 % respondentov v prieskume uviedlo, že v ich spoločnosti sa vyskytol závažný prípad podvodu v posledných dvoch rokoch. Tento podiel je najnižší v rámci všetkých krajín zúčastnených v prieskume. Priemer v krajinách rozvíjajúcich sa ekonomík, medzi ktoré bolo zaradené aj Slovensko, dosiahol 20 %. Až 82 % Slovákov pritom podľa záverov prieskumu požaduje pri postihovaní korupcie a podvodov prísnejší dohľad zo strany regulačných a štátnych orgánov. „Avšak iba 7 % z nich sa domnieva, že regulačné orgány sú ochotné a schopné korupciu efektívne stíhať,“ dodáva spoločnosť v správe z prieskumu.
Slováci sa podľa prieskumu v porovnaní s európskym priemerom viac prikláňajú k názoru, že niektoré formy neetického konania môžu byť ospravedlniteľné, ak pomôžu spoločnosti dosiahnuť rast a splniť finančné ciele. Až 44 % manažérov si myslí, že je akceptovateľné ponúknuť osobný dar alebo službu, v Európe tento podiel dosahuje v priemere 19 %. Rovnako 44 % manažérov na Slovensku považuje za akceptovateľnú úhradu nadštandardných výdavkov na reprezentáciu a 16 % považuje za akceptovateľné ponúkanie hotovostných úplatkov. Európsky priemer v oboch prípadoch dosahuje úroveň 17 %.
Manažment spoločnosti nie je pre podriadených dobrým príkladom
Jedna pätina respondentov na Slovensku neverí, že manažment spoločnosti koná čestne a poctivo. „Niet sa čo diviť, keď viac ako polovica manažérov a vedúcich pracovníkov pripúšťa neetické konanie ako prostriedok na získanie zákazky a splnenie finančných cieľov,“ konštatuje Radoslava Staroňová. Viac ako 40 % Slovákov v prieskume uviedlo, že problémy s podvodmi a korupciou sa počas predchádzajúcich dvoch rokov ovplyvnených krízou ešte prehĺbili. Podobný podiel odpovedí zaznamenala spoločnosť Ernst & Young pri tejto otázke aj na celoeurópskej úrovni.
V Českej republike pripúšťa neetické konanie kvôli získaniu zákazky viac ako polovica českých manažérov. Zrejme aj preto požaduje prísnejší dohľad zo strany regulačných a štátnych orgánov až 83 % Čechov. Iba 6 % z nich si ale myslí, že regulačné orgány sú ochotné a schopné korupciu efektívne stíhať. Celkom osem z desiatich opýtaných Čechov súhlasí, že korupcia je v zemi rozšírená.
Najmenej sa upláca v Nórsku a vo Francúzsku
Viac ako tretina oslovených zamestnancov veľkých európskych spoločností je podľa prieskumu spoločnosti Ernst & Young ochotná kvôli zákazke ponúknuť úplatok, poskytnúť osobný dar či uhradiť nadštandardné náklady na reprezentáciu. V Európe sa možno s úplatkami v podnikateľskej sfére najpravdepodobnejšie stretnúť v Grécku (44 %) a Rusku (39 %). Naopak Nórsko (6 %) a Francúzsko (5 %) patria ku krajinám, kde sa upláca najmenej. V Českej republike je ochotný kvôli zákazke ponúknuť úplatok jeden z troch manažérov.
Prieskum o podvodoch a korupcii realizovala spoločnosť Ernst & Young v januári a februári tohto roka, pričom oslovila spolu 2 365 respondentov z 25 európskych krajín. Zo Slovenska sa prieskumu zúčastnilo 100 respondentov. Spoločnosť Ernst & Young poskytuje celosvetovo služby v oblasti auditu a daňového, transakčného a podnikového poradenstva.