Vlastenectvo si u nás sprivatizovala jedna časť slovenskej politiky a treba ho odkliať, hovorí prezidentský kandidát, bývalý dlhoročný diplomat a exminister zahraničných vecí Ivan Korčok.
Slovenské vlajky na zhromaždení
V rozhovore pre agentúru SITA vysvetľuje, prečo chcel, aby si ľudia na jeho utorkové verejné zhromaždenie priniesli slovenské vlajky.
Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024
„Vlastenectvo si u nás sprivatizovala jedna časť slovenskej politiky, ktorá ho premenila na takú formu, že vlastne všetci tí, ktorí sa hlásia k Slovenskej republike a milujú našu krajinu, tak dávali od tejto podoby vlastenectva ruky preč,“ povedal.
Na zhromaždení prezidentského kandidáta Ivana Korčoka ľudia zaplnili bratislavské Námestie slobody
Zákon o národnostných menšinách
Prieskumy predpovedajú v druhom kole volieb súboj medzi Ivanom Korčokom a Petrom Pellegrinim (Hlas-SD).
Pellegrinimu by dali hlas častejšie ženy a starší. Kto sú voliči Korčoka?
Pred druhým kolom volieb chce Ivan Korčok hovoriť s ďalšími prezidentskými kandidátmi Igorom Matovičom (hnutie Slovensko) a Krisztiánom Forróom (Aliancia) o tom, či mu vyjadria podporu. „Chcel by som našim maďarským spoluobčanom povedať, že ich považujem za obohatenie Slovenska,“ uviedol Korčok.
Zdôraznil, že podporuje prijatie zákona o národnostných menšinách transparentným spôsobom. „Budem sa uchádzať o rozhovor s pánom Forróom. Určite mi záleží aj na voličoch hnutia Slovensko, lebo ich považujem za spoluobčanov, ktorí takisto rozumejú, čo je to budúcnosť krajiny a čo sú to demokratické princípy, takže určite sa budem uchádzať aj o hlasy týchto voličov,“ dodal Korčok.
Mobilizačná téma
Pred druhým kolom volieb sa chce Ivan Korčok držať svojich tém a akcentovať aj otázku udržania mladých ľudí na Slovensku.
„Ja by som veľmi chcel opäť hovoriť o mladých ľuďoch, lebo aj keď to znie ako floskula, že mladí ľudia sú budúcnosť krajiny, je veľmi tristné, ak my s našimi talentmi, s našimi otvorenými hlavami, s našimi mladými ľuďmi budujeme Českú republiku. Toto je moja mobilizačná téma,“ poukázal Korčok.
Na kampani pred prezidentskými voľbami bol podľa neho najťažší začiatok. Keďže je občianskym kandidátom, začínal od nuly. „To znamená ‚na zelenej lúke‘, sám s jedným, dvoma ľuďmi a priateľmi sme si povedali, že do toho ideme, ale my sme vedeli, že budeme potrebovať aj personál, budeme potrebovať zdroje, tak ten ťažký moment bol, ako keď prídete pod Everest a viete, že máte vystúpiť na vyše osemtisícovú horu,“ hovorí Korčok.
Náročné podľa neho tiež bolo, keď sa okolo jeho osoby začali šíriť „nechutnosti a absolútne výmysly“.
V rozhovore s Ivanom Korčokom sa ďalej dozviete:
- ako hodnotí predvolebnú debatu so svojím súperom Petrom Pellegrinim vo vysielaní TV Markíza
- či neočakával, že sa niektorý z kandidátov vzdá kandidatúry v jeho prospech
- ako si vysvetľuje, že vláda síce rozhodla, že Slovensko žiadne zbrane Ukrajine nebude dodávať, Európska únia však v pondelok odsúhlasila 5 miliárd pre kúpu zbrani na Ukrajinu a „za“ hlasovalo aj Slovensko
- či cíti zodpovednosť za dianie vo vláde Igora Matoviča, ktorej bol pred podaním demisie súčasťou
- čo bolo pre neho najhorším momentom predvolebnej kampane
- či by vymenoval Pavla Gašpara za šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS)
- ako si predstavuje dosiahnutie mieru na Ukrajine
- či by v prípade, že by sa stal prezidentom, vetoval návrh ministerstva kultúry o Slovenskej televízii a rozhlase
- ako by chcel napraviť naštrbené vzťahy s Českou republikou