Kontroly na hraniciach zaviedli po Rakúsku aj ďalšie krajiny. Migračná politika EÚ totálne zlyhala, tvrdí europoslanec

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hraničné kontroly v Nemecku
Kontroly na svojich hraniciach zaviedlo aj Nemecko. Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

V poslednom období dochádza k opätovnému zavádzaniu hraničných kontrol v rámci Európskej únie, čo oslabuje princíp voľného pohybu osôb. Patrí sem už takmer tretina členských štátov, vrátane Nemecka, Holandska a Rakúska. Informuje vo svojej reportáži TV Joj na stránke Noviny.sk.

Napríklad také Rakúsko zaviedlo „dočasné“ hraničné kontroly už pred niekoľkými rokmi, ktoré naďalej pokračujú. Od 1. januára 2025 sú súčasťou Schengenu aj Bulharsko a Rumunsko, čím sa počet krajín  v zóne voľného pohybu zvýšil na 29. Aj napriek tomu deväť štátov obnovilo vlastné kontroly.

Formálne kontroly?

Na slovensko-rakúskych hraniciach je situácia rôznorodá. Kým na diaľničnom prechode v Bergu prebiehajú kontroly, v Kittsee je len malá colná búdka. Podobne je to aj pri Moravskom Svätom Jáne, kde je umiestnená značka „STOP“ a prázdne policajné auto.

„To, čo ste videli, je presne o tom, že to je pravdepodobne formálne,“ vysvetľuje Martin Hojsík, podpredseda Európskeho parlamentu.

Podľa expertov však ani nejde o reálnu snahu chytiť migrantov na hraniciach, no skôr o gesto. Hlavne, keď sa blížia voľby. Bezpečnostný analytik Radovan Bránik uviedol, že sa migračný tok presúva na zelenú hranicu, teda mimo migračných prechodov.

Schengen musí prejsť zmenou

Naše policajné prezídium nechce podľa TV Joj komentovať kroky západného suseda. Europoslanci sa však zhodujú v tom, že aby Schengen ostal verný svojej pôvodnej myšlienke, musí prejsť zmenou.

„Migračná politika Európskej únie totálne zlyhala, skutočne 10 rokov sa tu o nej rozprávame,“ povedal europoslanec Branislav Ondruš. Hojsík ho doplnil, že je potrebná lepšia spoločná migračná azylová politika, čím by sa zabránilo nezmyselným kontrolám.

Rakúsko by ich malo ukončiť 15. apríla, či sa tak stane, je otázne. Nič mu totiž nebráni ich predĺžiť o ďalších šesť mesiacov. Musí len informovať Európsku komisiu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav OndrušMartin Hojsík
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia