BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR vykonali počas prvého kvartálu tohto roka 12 244 kontrol potravín, nedostatky našli u 1400 z nich, čo predstavuje 11,43-percentný podiel.
Podľa generálnej riaditeľky sekcie potravinárstva a obchodu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zuzany Nouzovskej, ktorá o zisteniach informovala, pri porovnaní s ostatnými štvrťrokmi ide o horšie výsledky, zároveň však dodáva, že je to stále menej, ako keď začínali kontroly v roku 2012, kedy nedostatky boli na úrovni 14 percent.
Najhoršie pri kontrolách dopadli stredné predajne
Pri bežných kontrolách, ktorých bolo najviac, až 11 843 sa vyskytla 9,93 percenta pochybenosť, tradične zle skončili kontroly po pracovnej dobe, ktorých bolo 356, inšpektori v rámci nich zistili až 50,84 percenta nedostatkov. Najhoršie skončili mimoriadne celoslovenské kontroly, ktorých bolo 45 s pochybenosťou 95,56 percenta. Ako konštatovala Nouzovská, v porovnaní s predchádzajúcimi štvrťrokmi kontroly mimo pracovnej doby sa zhoršili o dve percentá a mimoriadne celoslovenské kontroly sa zlepšili o tri percentá.
Najhoršie pri bežných kontrolách dopadli stredné predajne s nedostatkami 11,91 percenta, nasledovali hypermarkety a supermarkety s 11,54 percenta a malé predajne 10,13-percentnou pochybenosťou. Spomedzi obchodných reťazcov skončila v prvom kvartáli tohto roku najhoršie Diligentia, kde inšpektori odhalili 28,85 percenta nedostatkov.
„Aj keď porovnáme štvrťroky predtým, oni sa nachádzali na vyššom stupni, ale toto je skutočne najvyššie percento, aké sme snáď kedy mali,“ konštatuje Nouzovská. Na druhom mieste skončil Carrefour s 25-percentnou porušenosťou a trojicu uzatvára Billa s 20,2 percenta nedostatkov. „Ak by som to zhodnotila s predchádzajúcimi obdobiami, väčšina reťazcov sa pohoršila oproti štvrtému štvrťroku 2014,“ povedala Nouzovská.
Pohoršili sa aj výsledky kontrol na cestách
Inšpektori si posvietili aj na prepravu potravín, v rámci nej skontrolovali 593 zásielok pričom našli 72 nezrovnalostí, čo predstavuje 12,14 percenta. Ako Nouzovská konštatuje, výsledky kontrol na cestách sa pohoršili, keď v predchádzajúcich obdobiach boli na úrovni pochybenosti deväť percent. ŠVPS vrátila 23 zásielok, začatých bolo päť správnych konaní, vydaných 44 pokút v sume 2153 eur. Najčastejšími pochybeniami boli opätovne nedostatočná hygiena, chýbajúce označenie či nedodržaný teplotný režim.
Najhoršie pri kontrolách skončilo Poľsko s 26,21 percenta nedostatkami, nasleduje Česká republika s 9,61 percenta, Rakúsko s 7,69 percenta, Slovensko s 4,76 percenta a Maďarsko s 4,54 percenta. „Tieto kontroly budú naďalej pokračovať, pretože napriek tomu zlepšeniu, ktoré bolo sa nám zdá, ako keby sa zase začínali voziť potraviny, ktoré nezodpovedajú kvalite a bezpečnosti,“ uviedla generálna riaditeľka.
ŠVPS uložila za prvý štvrťrok 680 blokových pokút v sume 15-tisíc eur, právoplatne ukončených bolo 481 správnych konaní v sume 1,7 milióna eur a uložených bolo v rámci nich 147 opatrení. Počet začatých správnych konaní dosiahol 288, sú vo výške presahujúcej 1,5 milióna eur, úradné kontroly, ktoré v krátkom čase začnú sú v hodnote 1,6 milióna eur.