Na svete sa ročne vyrobí okolo 50 biliónov plastových fliaš, z ktorých väčšina končí v komunálnom odpade. Trojica španielskych študentov dizajnu sa preto rozhodla toto alarmujúce číslo znížiť. Nedávno navrhli jedlý obal na vodu, ktorý má byť lacnou, odolnou, hygienickou a v prírode ľahko rozložiteľnou alternatívou plastových fliaš.
„Jedlá fľaša“ dostala meno Ooho a je vyrobená podľa princípov molekulárnej gastronómie. Skladá sa z jedlých rias a jej objem sa dá ľubovoľne prispôsobiť.
„Kvapaliny tvoria kvapky pôsobením povrchového napätia. Sú úplne alebo čiastočne viazané voľnými povrchmi. Ooho napodobňuje toto správanie tak, že obklopí vodu v jedlej membráne z rias. Ide o nový spôsob balenia tekutín, ktorý by sa mohol stať alternatívou plastových fliaš,“ uviedli tvorcovia Rodrigo Garcia Gonzalez, Pierre Paslier a Guillaume Couche.
Priesvitný obal, ktorý pripomína bublinu, má dvojitú želatínovú membránu. Tá je tvorená výťažkom z hnedých rias – sodíkovým alginátom a chloridom vápenatým, ktoré sa bežne používajú v potravinárskom priemysle. Výroba bublinového obalu stojí v prepočte okolo dva centy a je tak lacnejšou a hlavne ekologickejšou náhradou klasických fliaš.
„Tento obal je jednoduchý, odolný, hygienický, voľne rozložiteľný v prírode a dokonca aj jedlý,“ uviedol Gonzales.
Dvojitý obal udržuje vodu v hygienickom prostredí a zároveň umožňuje vloženie etikiet medzi dve vrstvy bez nutnosti využitia lepidla. V prípade, že by boli etikety tlačené na ryžovom papieri, celý obal by si aj naďalej mohol ponechať prívlastok „jedlý“.
„V súčasnosti si výrobu obalov môžu dovoliť len veľké spoločnosti. Hlavnou ideou obalu Ooho je, že si ho môže vyrobiť každý vo svojej kuchyni a tento recept postupne modifikovať a inovovať. Od DIY (do it yourself – urob si sám) po CIY (cook it yourself – uvar si sám),“ uviedol študent.
Originálny dizajn si všimla aj porota súťaže Lexus Design Award, ktorá ho zaradila medzi tucet víťazných nápadov. Do predaja by sa mal dostať ešte v priebehu tohto roka.
www.designtaxi.com, www.fastcoexist.com