Koalícia zažíva ťažké dni. V parlamente bude vážna debata, či sa núdzový stav skončí alebo sa predĺži do 19.marca. Nemenej tŕnisté bude rozhodovanie o zotrvaní Mareka Krajčího (OĽaNO) na poste ministra zdravotníctva.
Svoje zohrá pravdepodobne aj to, ako sa Krajčí vysporiada s podpisom výnimky na použitie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensku aj bez jej registrácie národnou či európskou liekovou agentúrou.
Krajčí už chcel odísť
Minister zdravotníctva už bol blízko k odchodu ešte vlani v októbri. Vtedy pritom situácia nebola tak kritická ako teraz. Slovensko nebolo na čele svetových tabuliek v počte mŕtvych či hospitalizovaných.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí by sa mal vzdať funkcie, myslí si opozičný poslanec Richard Takáč
Vtedy Krajčí tvrdil, že bol na krajíčku od podania demisie. Ako však povedal, cítil podporu od premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a kolegov. Teraz je situácia iná a hlasy o tom, že by mal odísť, sa ozývajú aj v prostredí vládnych strán. Hlavne v SaS a Za ľudí.
Radšej sa poučiť ako odísť z funkcie
Podpredsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Anna Záborská (OĽaNO) odchodu ministra nie je naklonená a nevidí v tom ani prínos pri riešení pandémie.
„Sme uprostred hlbokej pandemickej krízy, ktorá nemá obdobu počas našich životov. Rezort zdravotníctva pociťuje ťarchu situácie najťažšie. Odvolanie ministra zdravotníctva v súčasnej situácii by viac uškodilo, ako pomohlo,“ uviedla pre portál SITA.sk.
Podľa nej by výmena ministra znamenala, že celá zostava vedenia sa na ministerstve vymení a noví ľudia budú potrebovať čas na zapracovanie.
„Má Slovensko čas? Ja hovorím, že nemá. Nemocnice sú plné a ľudia umierajú. Je to celkom jednoduchá rovnica. Žijeme bezprecedentnú dobu, takže určite sa urobili aj chyby,“ povedala Záborská. Hovorí, že chyby je potrebné zanalyzovať, poučiť sa z nich a hľadať spoločné riešenia.
„Výzvy na odchod ministra Krajčího v súčasnej situácii vnímam ako politikárčenie a snahu zvyšovať preferencie konkrétnych strán a politikov. Slovensku tým iba škodia,“ zhodnotila poslankyňa.
Zápas so zlým stavom zdravotníctva
Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš Webnovinám povedal, že Marek Krajčí má plnú podporu OĽaNO, pretože svoju funkciu zastáva čestne a profesionálne.
„S maximálnym nasadením presadzuje čo najúčinnejšie opatrenia, ktoré však často narážajú na odpor populistov. Súčasne minister nezápasí len s pandémiou, ale aj so zlým stavom zdravotníctva, ktoré dlhé roky rozkrádali a devastovali vlády Smeru,“ uviedol Šipoš.
Sulík Krajčího „odpísal“
Predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS) sa nechcela vyjadriť k prípadnému odchodu ministra zdravotníctva. „Keď budem mať nejaké námietky k pánovi Krajčímu, tak mu to najprv poviem osobne. Keď nič nebude robiť, tak aj verejne,“ povedala.
Cigániková nechcela reagovať ani na otázku, či má Krajčí jej dôveru. „Momentálne si ho OĽaNO vybralo ako nominanta. Je na nich, aby si vyhodnotili jeho výsledky, nie na mne,“ poznamenala poslankyňa.
Jej stranícky šéf Richard Sulík sa cez víkend v RTVS vyjadril, že mal s ministrom Krajčím otvorený rozhovor, v ktorom bude pokračovať. Pýtať sa chce aj na konkrétne veci. Všetky výhrady mieni hovoriť ministrovi zdravotníctva a nechce o nich hovoriť verejne.
Z vyjadrenia Sulíka je však možné usudzovať, že by mal Krajčí odísť. „Áno, ja si viem predstaviť náhradu, vidím niekoľko silných mien, ktoré by zvládli takýto rezort. Všetky tieto veci budeme riešiť interne,“ povedal Sulík.
V strane Za ľudí tiež vládne nespokojnosť s ministrom zdravotníctva. Najzreteľnejšie ju dal pred pár dňami najavo poslanec Miroslav Kollár, ktorý následne zo strany vystúpil. Kollár tvrdil, že opatrenia proti pandémii nefungujú. Podľa neho by mal vyvodiť politickú zodpovednosť minimálne minister Krajčí.
Zlomový decembrový lockdown
Politológ Tomáš Koziak hovorí, že tlak na ministra zdravotníctva rastie nielen zo strany verejnej mienky, ale predovšetkým od koaličných partnerov. „OĽaNO bude musieť skôr či neskôr kapitulovať. Aj pre samotného ministra je to nepríjemné,“ mienil politológ.
Minister Krajčí pred časom po zasadnutí pandemickej komisie povedal, že chyba sa pravdepodobne urobila pred Vianocami, keď vláda nezaviedla prísny lockdown. Tvrdil, že na vládu pred sviatkami doniesol aj zástupcu konzília odborníkov.
„Urobil som maximum, aby sme vysvetlili členom vlády, čo nám hrozí a aká bude ďalšia prognóza. To, čo sme vtedy rozprávali, sa viac-menej do bodky naplnilo a členovia vlády ma prehlasovali. Takže ja som vtedy búchal, aj sme plakali, ale nepomohlo,“ uviedol Krajčí.
Krajčí nezvláda riadenie ministerstva. Sulík pozná jeho možných náhradníkov
Politológ Koziak v tejto súvislosti povedal, že ak premiér Matovič doteraz deklaroval podporu Krajčímu, tak išlo o verbálne deklarácie, ale v skutočnosti ho mal aj s OĽaNO podržať v decembri, keď sa rozhodovalo o lockdowne.
„Tam došlo k zlomovému momentu a už vtedy malo v Krajčiho hlave nastať odpočítavanie času na odchod. Čím dlhšie bude vo funkcii, tak tým horšie pre neho, lebo sa mu to ešte viac zosype na hlavu,“ zhodnotil Koziak.
Rýchly koniec šéfov v zdravotníctve
Životnosť ministrov zdravotníctva býva pomerne krátka. Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 viedlo rezort zdravotníctva pätnásť ministrov aj s Krajčím. Väčšinou sa vo volebnom období v kresle ministra vystriedali dvaja nominanti.
Celé štyri roky dokázal vydržať iba Rudolf Zajac za druhej Dzurindovej vlády a za poslednej Mečiarovej vlády Ľubomír Javorský. Do tohto zoznam plnohodnotne nepatria ministri, ktorí boli vo vládach so skráteným mandátom. Išlo o ministra Tibora Šagáta počas vlády Jozefa Moravčíka a Ivana Uhliarika za vlády Ivety Radičovej.
Prototyp ministra
V prípade, že by skončil Krajčí na čele rezortu zdravotníctva, tak jeho nástupca sa ocitne v zložitej situácii. „Bude musieť mať autoritu vo vláde a v koalícii a rovnako aj medzi odborníkmi. Takisto bude musieť obhájiť nepopulárne názory aj pred verejnou mienkou,“ myslí si politológ Koziak.
Ako ďalej povedal, bude musieť byť aj dobrý manažér, ktorý pozná fungovanie zdravotníctva vrátane jeho nedostatkov.
Nákup vakcíny Sputnik V je na Krajčím, podľa Šipoša by sa nemalo rozhodovať za zatvorenými dverami
Premiér Matovič je hlavnou postavou v boji s pandémiou. Podľa politológa bude preto zohrávať dôležitú úlohu aj osobná rovina medzi šéfom vlády a ministrom, čo vzhľadom na osobnostné charakteristiky predsedu vlády nebude jednoduché.
„Ak by prípadný nový minister nemal veľmi silnú podporu premiéra, tak životnosť takého človeka bude veľmi krátka,“ uzavrel politológ.