- aktualizované 10. januára, 14:36
VIEDEŇ 10. januára (WebNoviny.sk) – Zablokovaný rozpočet a konflikt na Ukrajine dominovali štvrtkovej tlačovej besede ministra zahraničných vecí a úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslava Lajčáka.
Ten počas Stálej rady vo viedenskom Hofburgu predstavil priority ročného predsedníctva v OBSE, ktorými sú prevencia konfliktov, bezpečnejšia budúcnosť a efektívny multilateralizmus.
„Reakcie účastníckych krajín na naše priority boli pozitívne, očakáva sa od nás veľa. Máme dobrý cveng, počúvam slová chvály na prípravu a kvalitu nášho tímu, ale reálne skúšky budú nasledovať až teraz,“ povedal Lajčák po dvojhodinovom rokovaní so zástupcami 57 účastníckych štátov.
Hoci pre Slovensko nejde o prvé predsedníctvo v multilaterálnej organizácii, ročná taktovka Bratislavy v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) má pre Slovensko mnoho „po prvý raz“.
Ako vo štvrtok vo svojom prejave povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, napríklad prvýkrát budeme predsedať tejto organizácii, zatiaľ čo na našom prahu je konflikt.
Prevencia konfliktov
„Odtiaľ to, kde sedíme, to je menej než 60 kilometrov do Bratislavy. A odtiaľ je to približne 380 kilometrov na hranicu s Ukrajinou. A to, čo sa tam deje, je jednoducho neakceptovateľné,“ povedal momentálny predseda OBSE Lajčák počas predstavovania priorít Slovenska v organizácii veľvyslancom vo viedenskom Hofburgu.
Prevencia konfliktov je jednou z priorít. Lajčák pripomenul nelegálnu anexiu Krymu ako aj napätú situáciu v Kerčskom prielive. Podľa jeho slov nestačí len dávať vyhlásenia, ktorými odsudzujeme neprijateľné kroky, potrebujeme sa pozrieť na nástroje, ktoré má OBSE k dispozícii a na to, ako ich čo najlepšie využiť.
Minister zároveň vyjadril jednoznačnú podporu monitorovacej misii na Ukrajine a prisľúbil, že Slovensko bude pozorne počúvať, čo ľudia v teréne hovoria.
Lajčák si stojí za Bezpečnostnou stratégiou Slovenska, smerák Blaha a SNS ju kritizujú
„Žiadna iná organizácia nemá tak silný mandát, tak silnú prítomnosť, tak privilegovanú úlohu na Ukrajine, ako OBSE. Máme tam monitorovaciu misiu, kde je viac ako 1 300 ľudí, ktorí sú našou tvárou, očami, ušami,“ vysvetlil Lajčák s tým, že pôsobí tam aj trilaterálna skupina, ktorá vedie politické rokovania aj za účasti Donecka a Luhanska.
„Robí sa veľa na technickej úrovni. To čo chýba, je politická vôľa. Normandská skupina sa v zásade neschádza, a keď sa stretnú, sú frustrovaní, že sa nevedia pohnúť,“ povedal minister. Ten tento región navštívi už budúci týždeň.
Antisemitizmus a kyberbezpečnosť
Pokiaľ ide o ďalšiu prioritu – bezpečnú budúcnosť, minister delegátom pripomenul, že nevieme, čo budúcnosť prinesie, netušíme, aká presne bude úloha komunikačných technológií, umelej inteligencie či energetických inovácií. Čo však vieme naisto je, že potrebujeme o tom začať premýšľať už dnes, hovoriť o tom a hovoriť o tom s mladými ľuďmi za jedným stolom.
„Oni sami prichádzajú s riešeniami ako zabrániť radikalizácii či čeliť klimatickým zmenám. Preto Slovensko zorganizuje konferenciu o antisemitizme či kybernetickej bezpečnosti,“ informoval Lajčák delegátov.
Smeráci Lajčáka neprehovorili, Fico ponúkol kandidatúru na prezidenta Šefčovičovi
Treťou prioritou je efektívny multilateralizmus. „Sedí nás tu za stolom 57 krajín. Žiadna si samostatne nedokáže poradiť s terorizmom alebo klimatickými zmenami,“ pripomenul minister hofburskému publiku.
Obáva sa, že dnes ignorujeme poučenia z minulosti, ktoré hovoria, že vpred sa pohneme vďaka kompromisom a kooperácii. „Sú to práve obyčajní ľudia, ktorí tým trpia najviac. Oni sú dôvod, prečo sa treba opäť vrátiť k multilateralizmu,“ dodal.
Nižší rozpočet
Minister sa počas svojho štvrtkového vystúpenia venoval aj jednému z najväčších vnútorných problémov organizácie – rozpočtu, ktorý je oproti rozpočtom iných organizácií podstatne nižší, zhruba na úrovni 140 miliónov eur. Koncom roka to vyzeralo, že sa delegácie na rozpočte dohodnú, ale jedna krajina ho zablokovala.
Dôvodom však nie sú problémy so samotným rozpočtom, ale preto, že sa jej nepáči mechanizmus, podľa ktorého krajiny EÚ a USA prispievajú drvivou väčšinou. Hoci oficiálni predstavitelia OBSE veľmi nechcú túto krajinu menovať, ide o Francúzsko. Lajčák bez toho, že by Paríž priamo menoval, verí, že v najbližších týždňoch bude otázka rozpočtu vyriešená.
Trump je ťažko predvídateľný. Podľa Lajčáka by mali byť diskusie, ako sa postaviť k jeho vládnutiu
„Zaplatí za to celá OBSE. Už sme počuli z Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva, že príprava dvoch dôležitých monitorovacích misií pre voľby bude ovplyvnená. Potrebuje sa pohnúť – urýchlene,“ povedal úradujúci predseda OBSE Lajčák s tým, že rozpočet je príležitosťou ukázať, že vieme robiť kompromisy a umožniť organizácii začať reálne pracovať.
Argument Francúzska je správny
Francúzi sa preto snažia o zmenu mechanizmu výpočtu. Teraz sa teda ide podľa provizória, čo však v organizácii nie je až také výnimočné.
„Prvé tri mesiace sa ide podľa minuloročného provizória. V marci sú prezidentské voľby na Ukrajine a vo februári veľmi dôležité a citlivé parlamentné voľby v Moldavsku. V tejto chvíli to nemá negatívny dopad, ale ak sa to bude naťahovať dlhé týždne, tak by to limitovalo schopnosť OBSE plniť svoju úlohu,“ povedal Lajčák na margo prípravy misií.
Pokiaľ ide o argument Francúzska, že úzka skupina krajín prispieva neprimerane viac, ten je podľa Lajčáka správny, nesúhlasí však s tým, keď sa vyriešenie jednej otázky podmieňuje vyriešením inej.
„Aj dnes som počul slová chvály na prácu tímu, ktorý dával dokopy návrh rozpočtu. Potrebujeme prekonať len tú jednu výhradu. Minuloročné predsedníctvo nebolo mimoriadne aktívne pri riešení príspevkov členských krajín, ja do 15. januára vymenujem šéfa pracovnej skupiny a verím, že odblokujeme otázku rozpočtu,“ dodal na záver tejto témy úradujúci predseda OBSE Lajčák.
Slovenskí diplomati s Parížom intenzívne rokujú, dúfajú, že kompromis sa podarí nájsť v prvom štvrťroku. Pokiaľ ide o volebné misie, ktoré môžu byť týmto ovplyvnené, ide o Moldavsko a Ukrajinu.
Dialóg a snaha o spoluprácu
Lajčák okrem toho prisľúbil, že dialóg a snaha o spoluprácu bude na prvom mieste nielen v rámci organizácie, ale aj s inými organizáciami ako OSN a EÚ, mimovládnym sektorom, ženskými skupinami či mládežníckymi hnutiami.
Na tlačovej konferencii sa slovenský minister Lajčák vyjadril aj k ďalšej téme, ktorej sa OBSE venuje – slobode slova. Tá je podľa neho pre Slovensko „posvätná“.
Pripomenul, že hoci na Slovensku zavraždili novinára Jána Kuciaka, reakcia spoločnosti bola neobyčajne silná a vraždu sa podľa všetkého darí vyriešiť. „Slobodné médiá sú jedným z pilierom slobodnej spoločnosti a túto hodnotu hodlá slovenské predsedníctvo presadzovať,“ dodal.
Tri hlavné priority
Slovensko predsedá Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v OBSE od 1. januára na jeden rok. Vláda ešte koncom roka schválila tri hlavné priority, ktoré vo štvrtok Lajčák podrobnejšie na pôde organizácie prezentoval. OBSE je najväčšou regionálnou bezpečnostnou organizáciou. Všetkých 57 účastníckych štátov OBSE má rovnaké práva a rozhodnutia sa prijímajú konsenzom.
Ak chce byť EÚ efektívnejšia, podľa Lajčáka by si mala určiť svoje zahraničnopolitické priority
Ročné predsedníctvo v OBSE nie je založené na rotačnom princípe, účastnícke štáty sa oň musia uchádzať. Rozhodnutie o predsedníctve SR v OBSE v roku 2019 bolo prijaté na Ministerskej rade OBSE v Hamburgu v decembri 2016. Predsedníctvo v OBSE je zodpovedné za koordináciu práce organizácie v mene rozhodovacích orgánov OBSE (Ministerskej rady a Stálej rady).
Slovensko prebralo predsedníctvo po Taliansku, odovzdáme ho Albánsku. Program a priority predsedníctva OBSE si predsednícka krajina stanovuje sama, vychádza pritom z aktuálnych tém a otázok, ktoré OBSE rieši v oblasti bezpečnosti vo všetkých troch dimenziách organizácie – politicko-vojenskej, ekonomicko-environmentálnej a ľudskoprávnej.