Koncerty bez publika

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
20200505 kbp04 851x314 1.jpg
Foto: Slovenská filharmónia

V utorok 5. mája o 19.00 vás pozývame sledovať štvrtý koncert cyklu Koncerty bez publika – husľový recitál Jarolíma Emmanuela Ružičku, 1. koncertného majstra orchestra Slovenská filharmónia. Predstaví sa s klavírnym sprievodom Ivety Sabovej, renomovanej komornej hráčky.

Na úvodnom májovom Koncerte bez publika sa predstaví Jarolím Emmanuel Ružička, ktorý zastáva post 1. koncertného majstra orchestra Slovenská filharmónia od roku 2007 a účinkuje aj sólovo. V Koncertnej sieni SF vystúpi s klavírnym sprievodom Ivety Sabovej, ktorá sa dlhodobo špecializuje na komornú hru. Ako partnerka viacerých slovenských sólistov pravidelne koncertuje doma i v zahraničí. Program husľového recitálu otvorí krátka, no výrazovo veľmi intenzívna skladba Après un rêve (Po sne), op. 7 č. 1 jedného z najvýraznejších francúzskych skladateľov Gabriela Faurého. Skladateľ ho pôvodne zložil ako pieseň pre hlas a klavír na verše toskánskej poézie. Vďaka svojej popularite sa toto dielo uvádza v úpravách pre rôzne nástroje. Nasledovať budú skladby slovenských skladateľov. Sonáta č. 1 pre husle a klavír „Garpománia“ Petra Martinčeka van Groba. Názov Garpománia odkazuje na inšpiračný zdroj tohto diela – slávny román Johna Irvinga Svet podľa Garpa. Na záver zaznie Fantázia a Burleska pre husle a klavír, op. 7 Eugena Suchoňa, ktorá vznikla spojením dvoch kontrastných skladieb pre husle a orchester – Burlesky z roku 1933 a Fantázie z roku 1948. Suchoň je tiež autorom verzie pre husle a klavír.

Slovenská filharmónia chce svojimi Koncertmi bez publika obohatiť ponuku kultúrneho vyžitia hudbymilovnej verejnosti počas pandémie koronavírusu, ale tiež podporiť umelcov, ktorých súčasné opatrenia pripravili o možnosť koncertovať. Teší nás, že prvé koncerty zaznamenali v online priestore záujem priaznivcov Slovenskej filharmónie. Uvádzať ich budeme do konca júna 2020.

Tešíme sa na vás v Digitálnej koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v utorok 5. mája 2020 o 19.00.

Sledujte sekciu Koncerty online na www.filharmonia.sk, stránku stream.filharmonia.sk alebo hashtag #SlovakPhil. Všetky koncerty zároveň ostávajú v archíve, takže sa k nim môžete kedykoľvek vrátiť.

JAROLÍM EMMANUEL RUŽIČKA

21 sf judd_ruzicka_macikova 12 12 2019 © jan.f.lukas_.jpg
Jarolím Emmanuel Ružička.

V rokoch 1983 – 1988 študoval na bratislavskom Konzervatóriu v triede Martina Slávika. V roku 1987 sa prvýkrát predstavil ako sólista na zahraničnom umeleckom zájazde s komorným orchestrom Technik (Anglicko, Francúzsko, Turecko). O rok neskôr s tým istým komorným telesom zrealizoval nahrávky pre Slovensky rozhlas. V štúdiu pokračoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Jozefa Kopelmana. Štúdium ukončil s ocenením „Cum Laude“. V roku 1989 absolvoval interpretačné kurzy v Bayreuthe.

V rokoch 1989 – 1995 pôsobil ako koncertný majster orchestra Komorní sólisti Bratislava. V roku 1990 absolvoval turné s Mládežníckym orchestrom Gustava Mahlera pod vedením dirigentov Jamesa Judda, Václava Neumanna a Claudia Abbada. O rok neskôr získal na medzinárodnej súťaži Beethovenov Hradec 3. miesto a cenu za najlepšiu interpretáciu českej kompozície. V rokoch 1992 – 1993 bol externým členom Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala a Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Post koncertného majstra orchestra Komornej opery v Bratislave zastával v rokoch 1994 – 1995. Nasledujúci rok bol členom orchestra Cappella Istropolitana, s ktorým vystupoval a nahrával aj sólovo. Od roku 1997 pôsobil ako zástupca koncertného majstra v Slovenskej filharmónii. Od toho istého roku pôsobil aj v Španielsku, kde zastával post zastupujúceho koncertného majstra OST v Španielsku a súčasne pôsobil ako umelecký vedúci a koncertný majster komorného orchestra Camerata Tenerife a Komorného orchestra Garajonay v Španielsku.

Po návrate na Slovensko v roku 2007 zastával dočasne post 1. hráča v Slovenskom komornom orchestri Bohdana Warchala. Od septembra 2007 je 1. koncertným majstrom orchestra Slovenská filharmónia. Popri tom sa venuje aj projektom s vlastnou medzižánrovou tvorbou, v rámci ktorých koncertoval na mnohých miestach na Slovensku aj v zahraničí. V súčasnosti je poslucháčom doktorandského štúdia na HTF VŠMU v Bratislave.

IVETA SABOVÁ

Foto iveta sabova foto © alexander trizuljak 9191 1.jpg
Iveta Sabová.

študovala hru na klavíri na Konzervatóriu v Kroměříži a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Ivana Paloviča. Doktorandské štúdium absolvovala pod vedením Daniely Varínskej. Zúčastnila sa na viacerých klavírnych súťažiach a ako sólistka účinkovala so Štátnou filharmóniou Košice a Štátnym komorným orchestrom Žilina. V súčasnosti sa venuje predovšetkým komornej hre. Ako partnerka viacerých slovenských sólistov koncertovala naprieč Slovenskom, v Českej republike, Nemecku, Maďarsku, Rumunsku, Rakúsku, Taliansku, na Malte, v USA a vystúpila na rôznych interpretačných súťažiach doma i v zahraničí (napr. Súťaž Louisa Spohra pre mladých huslistov vo Weimare, Medzinárodná súťaž W. A. Mozarta v Salzburgu, Medzinárodná tribúna mladých interpretov v rámci festivalu BHS). Ako lektorka sa pravidelne zúčastňuje na medzinárodných majstrovských interpretačných kurzoch a festivaloch (Musica arvenzis a Schola arvenzis v Dolnom Kubíne, Medzinárodné interpretačné kurzy a festival Pekná hudba v Banskej Štiavnici, Letná akadémia na VŠMU, Medzinárodná majstrovská internetová akadémia Lessa v Taliansku). Výrazné miesto v jej umeleckých aktivitách zaujímala spolupráca s Komorným zborom Konzervatória v Bratislave, s ktorým podnikla niekoľko koncertných ciest do USA. V súčasnosti pedagogicky pôsobí na HTF VŠMU a na Konzervatóriu v Bratislave.

PROGRAM KONCERTU:

JAROLÍM EMMANUEL RUŽIČKA husle

IVETA SABOVÁ klavír

Gabriel Fauré (1845 – 1924)
Après un rêve (Po sne), op. 7 č. 1

Peter Martinček van Grob (*1962)
Garpománia. Sonáta č. 1 pre husle a klavír

Eugen Suchoň (1908 – 1993)
Fantázia a Burleska pre husle a klavír, op. 7

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať