Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu, ktorý pôsobí v rámci českej polície, v utorok začal stíhanie troch vysokopostavených predstaviteľov komunistického Československa v súvislosti s ich vinou za úmrtia, ku ktorým došlo v 70. a 80. rokoch minulého storočia na hraniciach pri pokusoch o útek z krajiny.
Nečinnosť funkcionárov
Polícia spustila stíhanie niekdajšieho generálneho tajomníka Komunistickej strany Československa Miloša Jakeša, predsedu vlády Lubomíra Štrougala a ministra vnútra Vratislava Vajnara.
Všetci traja sa mali dopustiť zneužitia právomocí v súvislosti s používaním strelných zbraní proti takzvaným „narušiteľom hraníc“.
Aj z dôvodu nečinnosti týchto troch predstaviteľov boli podľa českej polície od marca 1976 do konca roku 1989 zastrelení či roztrhaní pohraničiarskymi psami na československých hraniciach so Západom deviati ľudia, a najmenej ďalších sedem utrpelo zranenia.
Platil medzinárodný pakt
Všetci traja bývalí komunistickí funkcionári sú stíhaní na slobode a hrozí im od dvoch do desiatich rokov väzenia.
Stíhanie Jakeša, Štrougala a Vajnara sa opiera o Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach, ktorý vstúpil do platnosti v roku 1976 a ktorý zaručoval každej osobe právo slobodne opustiť akúkoľvek krajinu vrátane svojej vlastnej.
Jakeš a Štrougal mali podľa správnosti zapracovať opatrenia vyplývajúce z tohto dohovoru do československých zákonov, no nespravili tak. Vajnar ako minister vnútra priamo zodpovedal za dianie na hraniciach.
Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky českého týždenníka Respekt.