Komunálne voľby na Ukrajine sprevádzala nízka účasť voličov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina
Ukrajina dosiahla dohodu s veriteľmi, ktorá je podľa ministerky financií Natalie Jareskovej obojstranným víťazstvom. Foto: ilustračné, Thinkstock

Kyjev 26. októbra (WebNoviny.sk) – Nedeľné voľby do miestnych samospráv na Ukrajine potvrdili líderskú pozíciu Bloku Petra Porošenka (BPP). Vyplýva to z prvých predbežných výsledkov sčítania odovzdaných hlasov zo strednej časti územia krajiny, ktoré súčasne naznačujú debakel strany Vlasť expremiérky Julije Tymošenkovej.

Politológovia v súvislosti s voľbami upozornili na relatívne nízku účasť voličov – podľa ústrednej volebnej komisie prišlo uplynulú nedeľu voliť 46,5 percenta oprávnených občanov. Podľa odborníkov ide o „jasný signál: ľudia sú nespokojní so situáciou a neveria, že v rámci systému možno niečo zmeniť“.

„Je to morálno-psychologická rana zasadená súčasnej moci,“ uviedol podľa tlačovej agentúry RIA Novosti politológ Jevhen Filindaš.

Predseda poslaneckého klubu BPP v ukrajinskom parlamente Jurij Lucenko podľa agentúry RIA Novosti vyhlásil, že voľby do miestnych samospráv sú platné, a to aj napriek tomu, že v niektorých mestách sa reálne nekonali. Stalo sa tak v Mariupole, kde by sa podľa Lucenka mohli voľby konať 15. novembra.

Podľa miestnych volebných komisií sa voľby neuskutočnili ani v mestách Lysyčansk, Krasnoarmijsk a Svatove. Aj tam sa voľby uskutočnia v náhradnom termíne.

Z predbežných výsledkov vyplýva, že v mestách Kyjev, Ľvov, Dnepropetrovsk a Odesa sa podľa všetkého bude musieť konať druhé kolo volieb primátora. Agentúra RIA Novosti pritom priniesla informáciu, že v meste Dnepropetrovsk sa úrady obávajú manipulácie s výsledkami hlasovania.

Tieto obavy potvrdili aj dnešné vyhlásenia občianskej iniciatívy OPORA, ktorí informovali o prípadoch menej závažného porušovania volebného zákona po zatvorení volebných miestností a pri sčítavaní hlasov. Došlo však aj k prípadom, keď sa členovia volebných komisií vyhrážali občianskym aktivistom, keď ich upozornili na prechmaty pri sčítavaní hlasov, informovala agentúra TASS.

Podľa RIA Novosti sa dnes objavili aj nedostatky v organizácii prijímania a spracovania protokolov od volebných komisií nižšieho stupňa.

Výsledky volieb musia byť podľa zákona známe do 4. novembra. Zverejnené potom musia byť do piatich dní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jurij Lucenko