Komunálne voľby 2018 na Slovensku (online): Zvolili sme si primátorov aj starostov. Výsledky sú známe (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
komunálne voľby 2018 na Slovensku
Foto: SITA - koláž WBN.

BRATISLAVA 10. novembra (WebNoviny.sk) – V sobotu 10. novembra sa na Slovensku konali komunálne voľby. Hlasovalo sa od 07:00 do 22:00 v 6 021 volebných miestnostiach. 

Možnosť začať hlasovanie skôr využili v obci Skalité v okrese Čadca s vyše 5 200 obyvateľmi, kde sa hlasovalo už od 06:00. Aj tam museli byť volebné miestnosti otvorené do 22:00. 

Približne 4,45 milióna obyvateľov Slovenska si mohlo zvoliť na najbližšie štyri roky predstaviteľov vyše 2 900 obcí a miest, a v prípade Bratislavy a Košíc aj ich mestských častíVoličské právo si v obecných voľbách mohlo po prvý raz v živote uplatniť približne 55 500 prvovoličov, čo je 1,25 percenta z celkového počtu oprávnených voličov.

Starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských a v prípade Bratislavy a Košíc aj miestnych zastupiteľstiev mohli v obecných voľbách na najbližšie štyri roky voliť všetci, ktorí v mestách a obciach majú trvalý pobyt, občania SR aj cudzinci, ak majú aspoň 18 rokov.

O posty vo vedení miest a obcí Slovenska malo záujem približne 62-tisíc kandidátov. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu (ŠU) SR, o vyše 2 900 kresiel starostu či primátora v mestách, obciach alebo mestských častiach sa uchádzalo 7 131 kandidátov. Do zastupiteľstiev miest, obcí a mestských častí sme v sobotu volili 20 789 poslancov, ktorých si voliči vyberali z odhadovaného počtu 55-tisíc kandidátov.

Už vopred bolo jasné, že voľby pre nezáujem kandidátov v niektorých obciach neboli vôbec, alebo tam nezvolili všetkých obecných predstaviteľov. Nové voľby do 30 dní od vykonania volieb vyhlásia napríklad aj vtedy, ak nebude zvolený starosta z dôvodu získania rovnakého počtu hlasov.

Podľa doterajších informácií bolo hlasovanie relatívne pokojné, bez závažnejších narušení. Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán dostala rad podnetov na porušenie volebného moratória, prioritne však riešila problémy spojené s hlasovaním.

Zo závažnejších podnetov preverovala aj podnet na údajné kupovanie hlasov rómskych občanov v obci Lozorno (okres Malacky), kde údajne vozili voličov do volebnej miestnosti mikrobusom.

Volebný incident sa odohral v jednom z dvoch volebných okrskov košickej mestskej časti Luník IX. Za členmi volebnej komisie prišiel mladík a povedal, že je prvovolič. Potom vybral lístok s vytlačeným menom jedného z dvoch kandidátov na post miestneho starostu a pýtal sa, či môže ho môže voliť. Mladík údajne uviedol, že lístok mu dal niekto vonku.

Komunálne voľby 2018 na Slovensku

  • textový prenos (minúta po minúte)

18:00 Online prenos sme ukončili, ďakujeme vám za pozornosť a prajeme pekný večer

17:15 Podľa šéfa Štatistického úradu Alexandra Balleka v mestách a mestských častiach dosiahla volebná účasť 41,62 percenta a obce 57,26 percenta. Celkovo najvyššia účasť bola v obci Chorváty v okrese Košice okolie, konkrétne 89,88 percenta. Naopak, najnižšiu účasť zaznamenali na košickom sídlisku Luník IX, kde voliť prišlo len 19,44 percenta. Na spracovaní výsledkov volieb sa podieľalo viac ako 1000 pracovníkov štatistického úradu.

16:44 Na organizácii komunálnych volieb sa podieľalo 60 tisíc osôb a prebehli pokojne a korektne. „Problémy mali miestny charakter,“ predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Barány s tým, že hlasy sa odovzdávali vo viac ako 6000 okrskoch. Voľby by sa podľa Barányho mali z rôznych dôvodov opakovať v 43 obciach.

16:22 Viceprezident policajného zboru Róbert Bozalka uviedol, že polícia v súvislosti s voľbami prijala polícia 349 podaní, z toho 127 trestných oznámení. „Všetky podnety boli z našej strany riadne zadokumentované,“ povedal s tým že volebnej korupcia sa týkalo 20 podaní, pričom v jednej veci bol už vznesené obvinenie. Ďalšie podnety sa týkali napríklad ohovárania a poškodzovania cudzej veci.

16:06 Vôľa zmeniť štýl politiky je podľa prezidenta Andrej Kisku prísľubom aj do ďalších volieb.

15:30 Strana Smer – sociálna demokracia (Smer – SD) bude mať v malackom mestskom zastupiteľstve len dvoch zástupcov. Vyplýva to zo zverejnených výsledkov tohtoročných komunálnych volieb, o ktorých mesto Malacky informuje na svojej oficiálnej internetovej stránke. Smer – SD tak v malackom zastupiteľstve budú reprezentovať Jozef Mračna a Anton Pašteka.

Väčšina poslancov v osemnásťčlennom malackom parlamente je nezávislých. Sú nimi Ladislav Čas, Štefan Hronček, Marián Haramia, Lucia Vidanová, Daniel Masarovič, Viera Mária Adamovičová, Martin Mráz, Pavel Spusta, Zuzana Baligová, Pavol Tedla, Katarína Trenčanská, Adam Janík, Milan Ondrovič, Richard Hájek a Marián Andil.

Za stranu Sloboda a solidarita (SaS), hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Sme rodina – Boris Kollár bude v mestskom zastupiteľstve sedieť len jeden poslanec, a to Martin Macejka.

15:12 Najviac kresiel v mestskom zastupiteľstve v Nitre obsadia nezávislí poslanci. Vo voľbách ich uspelo 22, v pléne ich bude sedieť 21. Na poslanecké miesto Mareka Hattasa, ktorý sa stal primátorom, nastúpi namiesto neho za obvod Staré mesto Ján Vančo (OĽaNO, SAS, KDH, Sme Rodina, Šanca).

Hattas sa bude môcť v zastupiteľstve oprieť o desiatich nezávislých poslancov, ktorí sú členmi občianskeho združenia Tím Hattas. Sú nimi Roman Ágh, Michael Hefková, Oliver Pravda, Filip Barbarič, Peter Mezei, Erik Král, Dávid Moravčík, Tomáš Jursa, Jarmila Králová a Peter Bakay.

Do mestského zastupiteľstva sa prebojovalo aj ďalších 11 poslancov, ktorí kandidovali ako nezávislí – Róbert Rathouský, Miroslav Gut, Štefan Štefek, Peter Košťál, Peter Oremus, Pavol Obertáš, Petra Ajdariová, Marta Rácová, Janka Buršáková, Ladislav Turba a Adriana Filipová.

Koalícia Smer-SD, SNS vo voľbách pohorela, bude mať len troch poslancov – Pavla Vargu, Jozefa Stümpela a Jozefa Slíža. Za poslanca sa nedostal doterajší primátor Jozef Dvonč ani viceprimátor Martin Nemky. Pravicová koalícia OĽaNO, SAS, KDH, Sme Rodina, Šanca získala šesť mandátov – okrem viceprimátora Jána Vanča uspel vo voľbách aj Miloš Dovičovič, Ján Greššo, Daniel Balko, Miloslav Hatala a František Hollý. Do 31-členného mestského pléna sa ešte prebojovala Anna Šmehilová (NOVA).

V komunálnych voľbách v roku 2014 získala koalícia Smer-SD, KDH, SNS spolu 19 poslaneckých mandátov, osem bolo nezávislých, tri kreslá získala strana Sieť, jedného poslanca mala NOVA.

14:54 V zastupiteľstve mestskej časti Bratislava-Karlova Ves bude z celkového počtu 25 poslancov devätnásť nezávislých. Vyplýva to z výsledkov, ktoré zverejňuje samospráva na svojej oficiálnej webovej stránke. Do zastupiteľstva sa opäť dostali poslanci Jaromír Šíbl či Branislav Záhradník.

14:32 Novým starostom Drahoviec v okrese Piešťany sa stal Miroslav Ledecký, brat dlhoročného starostu Spišského Hrhova Vladimíra Ledeckého. Kým v Spišskom Hrhove doterajší starosta nemal protikandidáta, v Drahovciach ich o kreslo starostu súperilo až šesť.

14:13 Líder najsilnejšej koaličnej strany Smer-SD Robert Fico je s výsledkami komunálnych volieb spokojný, tvrdil v televízii TA3 V politike. Ako uviedol, podľa neho Smer-SD vyhral.

13:52 Hnutie Sme rodina – Boris Kollár bola v komunálnych voľbách najúspešnejšia z parlamentných opozičných strán. Vo vyhlásení to v nedeľu konštatoval predseda strany Boris Kollár, podľa ktorého hnutie počtom zvolených starostov a poslancov predbehlo strany SaS, OĽANO či ĽSNS.

13:38 Za veľký úspech strany považuje nezaradený poslanec Miroslav Beblavý víťazstvo Matúša Valla v boji o kreslo primátora Bratislavy. „Víťazstvo Matúša Valla v hlavnom meste je začiatkom zmien po celom Slovensku,“ konštatoval.

13:00 V bratislavskom mestskom zastupiteľstve je z celkového počtu 45 mestských poslancov 25 nových a 20 svoj post obhájilo. Vyplýva to z výsledkov, ktoré zverejňuje hlavné mesto SR Bratislava na svojej oficiálnej webovej stránke.

12:35 Výsledky komunálnych volieb dokazujú prehlbujúcu sa krízu politických strán na Slovensku. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to konštatoval politológ Jozef Lenč.

12:25 Aj voliči v strednej a východnej časti Prešovského kraja už na základe výsledkov zverejnených Štatistickým úradom SR poznajú nových, alebo staronových primátorov svojich miest. Z trinástich miest v rámci okresov Prešov, Sabinov, Vranov n/Topľou, Humenné, Snina, Svidník a Stropkov svoju pozíciu obhájilo sedem primátorov. Naopak, v šiestich mestách budú mať nové vedenie. V štyroch z nich to ale bolo jasné vopred, keďže doterajší primátori sa o post opätovne neuchádzali.

11:53  Ak Trnavčania cítili, že mesto ide nejakou rýchlosťou dopredu, tak staronový primátor Trnavy Peter Bročka chce ešte o jeden rýchlostný stupeň zrýchliť. Povedal to v povolebnom rozhovore pre agentúru SITA. V tomto volebnom období bude mať Bročka oporu v podobe 24 poslancov z jeho združenia Lepšia Trnava v 31-člennom mestskom zastupiteľstve. Znamená to podľa neho oveľa väčšiu zodpovednosť pri každom, aj banálnom rozhodnutí.

11:22 Vládna strana Smer-SD sa postupne stáva vidieckou stranou a sťahuje sa do rurálneho prostredia. Pre televíziu Markíza to dnes povedal sociológ Marián Slosiarik v reakcii na výsledky sobotňajších parlamentných volieb.

10:59 Výsledky volieb ukázali porážku Smeru-SD v krajských mestách, tvrdí Grigorij Mesežnikov. Ďalšia dôležitá vec, ktorú by bolo nutné podľa politológa zvýrazniť okrem toho, že sa znížila dôvera v politické strany a zvýšila sa podpora nezávislých kandidátov, je, že neuspeli radikálni politici.

10:30 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán vyhlási výsledky komunálnych volieb 2018 v nedeľu o 16:00 na Drieňovej 22 (10. poschodie) v Bratislave. Informovala o tom Silvia Keratová z tlačového odboru ministerstva vnútra.

9:51 Záchranná zdravotná služba pomohla počas komunálnych volieb desiatim osobám, ktoré mali zdravotné ťažkosti priamo vo volebných miestnostiach.

Ako informovala hovorkyňa záchrannej služby Alena Krčová, záchranári zasahovali v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Žilinskom a v Košickom kraji. Priamo na mieste ošetrili pacientov s hypertenziou či sťaženým dýchaním.

Do nemocničných zariadení previezli päť osôb, najmä seniorov, ktorí skolabovali, mali problémy s tlakom, prípadne spadli a zranili sa.

9:16 Post starostky Devína obhájila nezávislá kandidátka Ľubica Kolková. Podľa dostupných informácií získala Kolková 489 z celkového počtu 798 odovzdaných hlasov. Volebná účasť v bratislavskej mestskej časti presiahla úroveň 57 percent.

8:59 V bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica obhájil post starostu Jozef Krúpa, ktorý sa uchádzal o post ako nezávislý kandidát. Krúpa získal 1 605, z celkového počtu 2 648 odovzdaných hlasov, čo je takmer 61 percent. Volebná účasť presiahla podľa dostupných informácií v mestskej časti 62 percent.

8:34 V bratislavskej mestskej časti Rusovce uspela nezávislá kandidátka Lucia Tuleková Henčelová. Tá získala 990 z celkového počtu 1950 odovzdaných hlasov, čo je viac ako 50 percent. Volebná účasť presiahla hranicu 60 percent

8:16 V bratislavskej mestskej časti Dúbravka uspel podľa neoficiálnych výsledkov Martin Zaťovič, v Rači nezávislý kandidát Michal Drotován. Zaťovič získal v Dúbravke jasnú prevahu, keď dostal 11 007 všetkých hlasov, čo predstavuje viac ako 90 percent. Volebná účasť v Dúbravke dosiahla viac ako 39 percent. Drotován zvíťazil s počtom 3 889 hlasov, z celkového počtu 8 949, čo je viac ako 43 percent. V Rači dosiahla volebná účasť viac ako 45 percent.

7:59 Starostom bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves bude Dárius Krajčír, ktorého podporovali opozičné parlamentné strany. Krajčír získal 3 170 hlasov z celkového počtu 6 255, čo predstavuje viac ako 50 percent. Volebná účasť prekonala hranicu 44 percent.

7:44 Staronovým starostom bratislavskej mestskej časti Nové Mesto bude nezávislý kandidát Rudolf Kusý. Súčasný starosta získal 9 011, z celkového počtu 15 404 odovzdaných hlasov, čo je viac ako 58 percent. Volebná účasť presiahla podľa dostupných informácií hranicu 42 percent.

7:20 Primátorom Senca bude nezávislý kandidát Dušan Badinský. Ten získal 2 974 z celkového počtu 6 678 odovzdaných hlasov, čo predstavuje viac ako 44 percent. Volebná účasť v meste Senec prekročila úroveň 43 percent.

6:38 Primátorkou Zvolena bude naďalej Lenka Balkovičová, ktorá kandidovala ako nezávislá. Vo voľbách získala 5059 hlasov, čo je 37,39 percenta hlasov. Primátorom Krupiny zostáva Radoslav Vazan, ktorý stojí na čele mesta od roku 2006.

6:25 Novým primátorom Pezinka bude kandidát strán Strana Sloboda a Solidarita (SaS), hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO), hnutie Progresívne Slovensko (PS) a strana Spolu – občianska demokracia Igor Hianik. Podporilo ho 53,98 voličov. V Modre bude primátorom aj v novom volebnom období Juraj Petrakovič, ktorý kandidoval ako nezávislý kandidát.

6:01 Voľby primátora v Košiciach vyhral Jaroslav Polaček (29 157 hlasov), s veľkým náskokom pred Martinom Petruškom (16 044 hlasov) a Alenou Bašistovou (10 001 hlasov).

5:42 V Považskej Bystrici zvíťazil kandidát Karol Janas s podporou strán Smer-SD, Slovenskej národnej strany (SNS) a Strany zelených. Janas získal 7 294 hlasov z celkového počtu 12 322, čo je viac ako 59 percent. Volebná účasť v Považskej Bystrici prekonala podľa dostupných informácií 37 percent.

5:36 Staronovým primátorom Nových Zámkov bude Otokar Klein, pričom získal 8 113, z celkového počtu 11 532 hlasov. Klein tak získal viac ako 70 percent odovzdaných hlasov. Volebná účasť v meste Nové Zámky presiahla 35 percentnú hranicu.

5:27 Novým primátorom Námestova bude Milan Hubík, ktorý porazil vo voľbách doterajšieho prvého muža mesta Jána Kaderu. Hubík získal 46,57 hlasov. V Tvrdošíne zostáva primátorom Ivan Šaško.

5:19 Primátorkou Lučenca bude Alexandra Pivková, ktorú podporilo 66,22 percent voličov. Tá stála na čele mesta aj v končiacom sa volebnom období. Ďalšie štyri roky bude primátorom Rimavskej Soboty Jozef Šimko, ktorý stojí na čele mesta od roku 2010. V Detve obhájil funkciu primátora nezávislý kandidát Ján Šufliarsky.

5:12 Primátorom Popradu sa po štvorročnej prestávke stal bývalý hokejový rozhodca Anton Danko.

5:01 Richard Rybníček ostáva primátorom mesta Trenčín.

4:56 Staronový primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko získal o takmer dvojnásobok viac hlasov ako pred štyrmi rokmi.

4:51 Primátorom Piešťan bude podľa neoficiálnych výsledkov nezávislý kandidát Peter Jančovič. Ten získal 2 930, z celkového počtu 8 987 odovzdaných hlasov, čo je takmer 33 percent podľa dostupných štatistík. Volebná účasť v Piešťanoch presiahla úroveň 37 percent.

4:44 V Bánovciach nad Bebravou zvíťazila v súboji o post primátora nezávislá kandidátka Rudolfa Novotná. Tá získala 2 464 hlasov z celkového počtu 6 270 odovzdaných, čo je viac ako 39 percent. Volebná účasť v Bánovciach nad Bebravou podľa dostupných štatistík presiahla 41 percent.

4:31 Primátorom Komárna bude podľa neoficiálnych výsledkov najbližšie štyri roky nezávislý kandidát Béla Keszegh, ktorý získal 4 819 hlasov z celkového počtu 8 187, čo je takmer 59 percent. Volebná účasť v Komárne podľa dostupných štatistík prekročila hranicu 28 percent.

4:22 Primátorom Levíc bude nezávislý kandidát Ján Krtík. Ten získal 2 920 hlasov, z celkového počtu 9 447, čo predstavuje takmer 31 percent.

4:13 Andrea Turčanová pokračuje ako primátorka mesta Prešov.

4:06 Novým primátorom Martina bude nezávislý kandidát Ján Danko, ktorý získal 29,77 percenta hlasov. Danko strieda na radnici podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara, ktorý už nekandidoval. Ten bol primátorom od roku 2006.

4:01 V Senici zvíťazil v súboji o primátorské kreslo Martin Džačovský, ktorý sa uchádzal o dôveru voličov ako nezávislý. Džačovský získal 2 109 hlasov, z celkového počtu 6 512, čo predstavuje podľa neoficiálnych výsledkov viac ako 32 percent.

3:55 Primátorom Galanty bude nasledujúce štyri roky Peter Paška. Paška získal celkovo 2 377 odovzdaných hlasov, čo predstavuje viac ako 45 percent. Paška sa uchádzal o dôveru občanov ako nezávislý kandidát.

3:49 Primátorom Šamorína bude podľa neoficiálnych výsledkov Csaba Orosz, ktorý získal celkovo 3 237 odovzdaných hlasov, čo predstavuje viac ako 58 percent. Orosz sa uchádzal o dôveru voličov s podporou mimoparlamentnej strany SMK-MKP. Volebná účasť podľa dostupných štatistík prekročila hranicu 50 percent.

3:43 Novým primátorom Bratislavy bude Matúš Vallo, ktorý vystrieda Iva Nesrovnala.

3:38 Primátorom Dunajskej Stredy bude podľa neoficiálnych výsledkov ďalšie volebné obdobie Zoltán Hájos. Hájos získal celkovo 3 127 hlasov, čo predstavuje viac ako 44 percent všetkých hlasov. Hájos sa uchádzal o dôveru občanov s podporou mimoparlamentnej strany SMK-MKP.

3:31 Primátorkou Lučenca bude aj v ďalšom volebnom období Alexandra Pivková. Potvrdzujú to zverejnené výsledky komunálnych volieb Mestskou volebnou komisiou na internetovej stránke mesta. Pivková podľa nich získala 4 437 hlasov zo 6700 platných hlasov.

3:24 Peter Bročka pokračuje ako primátor mesta Trnava.

3:12 Staronovým primátorom Malaciek bude aj v ďalšom volebnom období Juraj Říha, ktorý zvíťazil podľa neoficiálnych výsledkov s veľkým náskokom pred Marianom Novotom. Říha získal celkovo 5 043 hlasov z 5799 odovzdaných, čo predstavuje takmer 87 percent.

„K úspechu stačí štyri roky poctivo pracovať a ľúbiť toto mesto. Ďakujem všetkým za obrovskú podporu a vzpruhu do ďalšej práce. Blahoželám aj novozvoleným poslancom a teším sa na spoluprácu počas ďalších štyroch rokov,“ povedal po zverejnení neoficiálnych výsledkov Říha. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa mesta Ľubica Pilzová.

3:09 V dolnokubínskej samospráve bude nasledujúce štyri roky podľa predbežných výsledkov šéfovať nezávislý kandidát Ján Prílepok, ktorý získal 3 798 hlasov a porazil tak o 2 904 hlasov druhého nezávislého kandidáta Pavla Hešku. Na treťom mieste sa umiestnil tak isto nezávislý kandidát Ján Beňuš s 795 hlasmi. Počas sobotného dňa prišlo odovzdať hlas 6793 oprávnených voličov, čo je 44,65% volebná účasť.

3:06 Primátorkou bratislavskej mestskej časti Čunovo bude najbližšie štyri Gabriela Ferenčáková. Ferenčáková získala celkovo 535 hlasov z odovzdaných 849, čo predstavuje viac ako 63 percent. Úspešná kandidátka sa uchádzala o dôveru voličov z podporou opozičných parlamentných strán Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO).

3:01 Primátorom Bardejova zostáva ďalšie volebné obdobie Boris Hanuščak, ktorý získal 42,56. Ten bol kandidátom koalície Smer, Most-híd, SNS.

2:59 Post primátora na Myjave obhájil Pavel Halabrín. Halabrín získal celkovo 2 609 platných odovzdaných hlasov, čo je viac ako 66 percent, kým jeho protikandidát Jaroslav Foltín získal 1 289 hlasov.

2:55  Na čele mesta Kežmarok bude naďalej stáť Ján Ferenčák, ktorý kandidoval za koalíciu strán Smer-SD, SNS a Most-Híd. Získal viac ako 82 percent hlasov voličov.

2:51 Žilina bude mať nového primátora, bude ním Peter Fiabáne.

2:42 Václav Mika priznal porážku a zablahoželal Matúšovi Vallovi k víťazstvu.

2:31 Dosluhujúci primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal priznal po zverejnení neoficiálnych výsledkov tohtoročných komunálnych volieb prehru.

Podľa čiastkových výsledkoch vedie v hlavnom meste kandidát Matúš Vallo. Vo svojom volebnom štábe v hoteli Devín v Bratislave vystúpil Ivo Nesrovnal pred novinárov a poďakoval všetkým ľuďom, ktorí ho v tohtoročných komunálnych voľbách podporili. Ďakovnú reč venoval svojej rodine a všetkým pracovníkom bratislavského magistrátu, s ktorými počas štyroch rokov spolupracoval.

Ako dodal, po zverejnení prvých výsledkov už telefonoval s Matúšom Vallom, ktorý je podľa neoficiálnych výsledkov a sčítaní približne 26 percent hlasov víťazom tohtoročných komunálnych volieb a mal by sa stať novým primátorom hlavného mesta SR Bratislavy. Ivo Nesrovnal tiež poznamenal, že mesto odovzdáva Vallovi v lepšom stave, ako ho on dostal pred štyrmi rokmi.

2:28 Ján Mokoš obhájil po piatykrát pozíciu primátora mesta Vysoké Tatry. S počtom hlasov 553 predbehol svojho najväčšieho rivala Alexandra Gálfyho o 108 hlasov. Tretím v poradí bol Róbert Gálfy s počtom hlasov 367. Mesto Vysoké Tatry tak bude pokračovať v rozbehnutých projektoch.

„Chcel by som sa poďakovať všetkým voličom, ktorí sa nenechali ovplyvniť nečistou kampaňou mojich súperov. Tatranci volili rozumom i srdcom. Vážim si každý jeden voličský hlas, ktorý je pre mňa zároveň záväzkom dokončiť rozbehnuté projekty, ktoré prispejú k zlepšeniu kvality života v meste,“ povedal Ján Mokoš, primátor mesta Vysoké Tatry.

2:21 Primátorom Brezna bude jediný kandidát Tomáš Abel. Abel získal podľa dostupných štatistík celkovo 5 599 odovzdaných hlasov, čo predstavuje 100 percent. Abel bol v Brezne jediným kandidátom na post primátora.

2:15 Staronovým primátorom Šale bude aj v ďalšom období Jozef Belický. Belický získal podľa dostupných štatistík 3 550 odovzdaných platných hlasov, čo predstavuje 100 percent. Belický v súboji o post primátora nemal protikandidáta.

2:05 Starostkou obce Smižany (okres Spišská Nová Ves) by mala byť podľa informácií agentúry SITA členka predsedníctva KDH Miroslava Szitová. Smižany sú čo do počtu obyvateľov najväčšou obcou na Slovensku.

2:00 Staronovým primátorom Partizánskeho bude Jozef Božik, ktorý podľa neoficiálnych výsledkov vyhral s veľkým náskokom. Božik získal podľa dostupných štatistík 6 314 hlasov, čo je takmer 95 percent. Volebná účasť v Partizánskom presiahla 35 percent.

1:55 Martin Petruško priznal porážku po tom, čo boli známe výsledky hlasovania jedenej tretiny voličov. Podľa predbežných výsledkov Jaroslav Poláček mal 10 400 hlasov a Petruško len 5 900.

„Prijímam porážku a odchádzam so cťou. Som zmierlivý človek a viedol som slušnú kampaň a nič by som ani teraz nemenil. Ďakujem všetkým, ktorý ma podporovali,“ povedal Petruško.

Na otázku novinárov uviedol, že ešte negratuloval pánu Poláčekovi. Novému primátorovi a vedenie mesta želá veľa síl a energie, lebo viesť mesto je neľahká práca.

1:51 Novým starostom bratislavskej mestskej časti Jarovce by mal byť Jozef Uhler. Uhler to uviedol na sociálnej sieti. „Jarovčania, dali ste mi vaše hlasy, ja vám dám maximum mojej snahy. Ďakujem veľmi pekne za prejavenú dôveru,“ napísal Uhler.

1:45 Podľa predbežných výsledkov v meste Poprad vedie kandidát na primátora Anton Danko. V tesnom závese bol Alexander Beľjajev, predseda predstavenstva Tatravagónky. Ostávajú už en dva okrsky, ktoré už nemajú váhu. Rozdiel v hlasoch je 700.

1:41 Podľa priebežných výsledkov po spracovaní hlasovania z 59 volebných okrskov z celkového počtu 77, vedie v Banskej Bystrici súčasný primátor Ján Nosko. Ako uviedol primátor vo volebnom štábe, podľa jeho informácií vedie vo všetkých spracovaných okrskoch.

1:37 V Turčianskych Tepliciach zostáva aj ďalšie štyri roky primátorom Igor Hus. Volebnú porážku priznal na sociálnej sieti jeho protikandidát i predchodca vo funkcii Michal Sygút.

1:28 V Novom Meste nad Váhom zvíťazil podľa neoficiálnych výsledkov Jozef Trstenský. Ten získal podľa dostupných štatistík 3 738 hlasov čo je takmer polovica zo všetkých odovzdaných hlasovacích lístkov.

1:23 Primátorom Čadce bude po tretíkrát po sebe Milan Gura. Mesto vedie od roku 2010. Svoje víťazstvo oznámil na sociálnej sieti.

1:17 Doterajší primátor Nitry Jozef Dvonč blahoželá k víťazstvu nezávislému kandidátovi Marekovi Hattasovi. Podľa predbežných výsledkov sa stal novým primátorom Nitry najmladší z desiatich kandidátov – 31-ročný občiansky aktivista Hattas.

Jozef Dvonč stál na čele Nitry 12 rokov. V posledných komunálnych voľbách v roku 2014 získal vyše 61,3 percent hlasov. Volebná účasť vtedy dosiahla 26,5 percenta. V týchto voľbách sa snažil osloviť voličov kampaňou s názvom Jozef Dvonč a osobnosti Nitry.

Marek Hattas je občiansky aktivista a organizátor nitrianskych protestov Za slušné Slovensko. Najmladší z kandidátov na primátora v Nitre má 31 rokov, je počítačový programátor a doteraz sa angažoval najmä v treťom sektore a v kultúre. Založil kultúrne a komunitné centrum Hidepark a občiansku iniciatívu Občania pre Nitru, angažuje sa tiež v iniciatíve Rozbicyklujme Nitru.

Marek Hattas, komunálne voľby 2018
Kandidát na primátora Nitry Marek Hattas (vľavo) počas volebného aktu v rámci komunálnych volieb 2018. Nitra, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Havran

1:10 Primátorkou mesta Prešov podľa neoficiálnych priebežných výsledkov ostane aj v najbližších štyroch rokoch Andrea Turčanová (KDH, OĽaNO, Nova). Po spočítaní vyše polovice z 80-tich volebných okrskov vedie s náskokom takmer 3 700 hlasov. Jej najväčší protikandidát, dvojnásobný bývalý primátor Pavel Hagyari (nezávislý), už priznal volebnú porážku a svojej súperke k víťazstvu zagratuloval sms-kou. V prvej reakcii uviedol, že o štyri roky sa už kandidovať nechystá.

0:50 V Bratislave po zrátaní viac ako dvoch percent volebných okrskov má náskok Matúš Vallo, pred Václavom Mikom a súčasným primátorom Ivom Nesrovnalom. Vallo má zatiaľ 850 hlasov, Mika 642 a Nesrovnal 471.

0:46 Primátorom mesta Žiar nad Hronom podľa informácií agentúry SITA zostáva poslanec NR SR za stranu Most-Híd Peter Antal. Ten kandidoval na primátora v koalícii troch vládnych strán Smer-SD, SNS a Most.-Híd. Na čele mesta stojí od roku 2012. V roku 2016 sa stal poslancom NR SR.

0:37 Podľa predbežných výsledkov vyhráva v boji o post primátora Trnavy terajší šéf mesta Peter Bročka. Agentúre SITA to potvrdil hovorca Trnavy Pavol Tomašovič. Bročka pôsobí na poste primátora od roku 2014.

0:31 V Košiciach má náskok podľa doterajších neoficiálnych výsledkov Jaroslav Polaček, pred Martinom Petruškom a Alenou Bašistovou. Doteraz získal 2 633 hlasov, Petruško 1528 a Bašistová 987. Do súčasnosti bolo sčítaných vyše dvanásť percent všetkých volebných okrskov.

0:22 Primátorka Humenného Jana Vaľová priznala porážku.

0:11 Primátorom mesta Kráľovský Chlmec (okres Trebišov) zostáva podľa informácií agentúry SITA Karol Pataky. Ten je zakladajúcim členom strany Most-Híd a jej okresným predsedom strany v Trebišove. V minulosti pôsobil ako prednosta okresného úradu, aj na úseku kontrolóra v rámci Košickej župy. Vlani neúspešne kandidoval na košického župana. Primátorom mesta Kráľovský Chlmec je Pataky od roku 2014.

0:08 Starostom obce Veľké Raškovce v okrese Michalovce zostáva aj naďalej poslanec NR SR za stranu Most- Híd Elemér Jakab. Jakab je starostom obce od roku 1998. Od roku 2010 je poslancom NR SR za stranu Most-Híd.

0:06 Primátorom mesta Fiľakovo zostáva Attila Agócs. Ten je zároveň poslancom Banskobystrického samosprávneho kraja. Agócs tento rok vstúpil do strany Most-Híd. Pred tým pôsobil ako nezávislý.

23:42 Starostkou obce Nižný Hrabovec (okres Vranov nad Topľou) sa stala bývalá poslankyňa NR SR Marcela Pčolinská. Tá podľa informácií agentúry SITA získala 534 hlasov a porazila svoju protikandidátku.

23:38 Podľa informácií agentúry SITA sa starostkou obce Slovenská Kajňa v okrese Vranov nad Topľou stala kandidátka hnutia Sme rodina Lenka Hierzer Stieber.

23:31 Primátorom Krásna nad Kysucou v okrese Čadca sa podľa informácií agentúry SITA po štvrtýkrát stal Jozef Grapa. Ten stojí na čele mesta od roku 2009 a podľa informácií zo šiestich okrskových komisií si ho voliči vybrali po štvrtýkrát spomedzi piatich kandidátov.

„Mesto je síce malé rozlohou, ale veľké investíciami. Máme tu jediný zimný štadión na Kysuciach. Máme jediný trávnik s umelým osvetlením v okrese Čadca. Je tu nárast investorov. Nezamestnanosť klesla na úroveň troch percent,“, povedal Grapa pre agentúru SITA.

Podľa Grapu mesto má dobré meno vďaka rozvoju kultúry a športu. Nedávno dobudovali cyklotrasu v dĺžke 40 km až do Poľska. „Križujú sa u nás dve cyklotrasy. Také dve cyklotrasy sa nikde na Slovensku nezačínajú,“ upozornil Grapa, ktorý vníma výsledky volieb s prekvapením a pokorou.

23:19 Kandidát na primátora hlavného mesta Václav Mika vo svojej volebnej centrále prítomným novinárom povedal, že dáva zmysel bojovať o dôveru ľudí a dáva zmysel do toho vložiť všetko. „Verím, že sme do toho dali maximum,“ zhodnotil Mika volebnú kampaň.

Ako ďalej dodal, chcel by sa poďakovať v prvom rade Bratislavčanom, ktorí volili a ktorí nielen uplatnili svoje právo, ale volili si aj to, v akom meste chcú žiť. „Tým, ktorí nevolili, tak je možno potrebné ich povzbudiť do budúcnosti, že to dáva zmysel,“ uviedol Mika.

Kandidát na primátora sa tiež poďakoval svojej rodine, kolegom, priateľom spolupracovníkom, ktorí ho v dnešnú volebnú noc prišli podporiť aj do volebného štábu v Au Cafe, kde je pokojná atmosféra.

Václav Mika, komunálne voľby 2018
Kandidát na post primátora mesta Bratislava Václav Mika počas brífingu po uzavretí volebných miestností vo svojej volebnej centrále počas komunálnych volieb 2018. Bratislava, 10. november 2018. Foto: SITA/Braňo Bibel.

23:07 V obvode Prešov, pod ktorý spadali okresy Prešov a Sabinov, sa volilo v 134 obciach. Ako uviedla predsedníčka okresnej volebnej komisie v Prešove Alena Krištofíková, počas volieb síce zaznamenali desiatky podnetov, tie ale neboli závažné. Riešili najmä technické záležitosti, konkrétne napríklad problémy týkajúce sa postavenia a prítomnosti pozorovateľov, priebehu voľby do prenosnej urny, alebo problémy s voličskými zoznamami.

V prípade väčších podozrení vyrazili členovia komisie priamo na miesto. Vážnejšie porušenia ale nezistili. „Väčšina podnetov bola neopodstatnená a všetko bolo vyriešené na mieste. Ak bolo podozrenie z manipulácie, alebo nekalej praktiky, dávali sme odporúčanie obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní,“ uviedla Krištofíková.

22:56 Voľby mali v Prešovskom kraji pokojný priebeh. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová s tým, že polícia nezaznamenala na území kraja žiadne vážne narušenie verejného poriadku.

22:52 Rýchlosť spracovania volebných výsledkov podľa štatistického úradu určuje čas a kvalita spracovania výsledkov volieb komisiami na všetkých úrovniach.

Po prvý raz štatistický úrad zobrazuje priebežné výsledky voľby primátora hlavného mesta Bratislavy a primátora mesta Košice tak, ako sú spočítané a podpísané výsledky hlasovania z jednotlivých okrskov. V približne 10-minútových intervaloch uverejňuje priebežné informácie o poradí kandidátov a o počtoch hlasov.

V rovnakom 10-minútovom intervale sa postupne objavia výsledky hlasovania o primátoroch ostatných miest a o starostoch obcí, ako aj o starostoch mestských častí. Pri nich však nebude však známe, kto skončil na 2., 3., 4. a nižšom mieste.

22:44 Počas komunálnych volieb nezaznamenali v Trnave žiadne problémy. Podľa informácií agentúry SITA policajné hliadky nezaevidovali ani jeden výjazd v súvislosti s voľbami.

22:36 Vysoké očakávania cítiť vo volebnom štábe nezávislého kandidáta na primátora Nitry Mareka Hattasa. V podniku v centre Nitry sa zišlo niekoľko desiatok jeho podporovateľov. Hattas si netrúfa odhadnúť, ako voľby dopadnú, hovorí však, že už teraz sa mu spolu s jeho tímom podarilo dosiahnuť veľa.

„Na kampani spolupracovalo viac ako 180 ľudí, ktorí boli ochotní prispieť buď finančne, svojím časom, alebo svojím rozumom a radami. Nech to dopadne akokoľvek, už teraz sme víťazi. Dosiahli sme to, že mladí ľudia sa začali zaujímať o politiku, že prišli voliť,“ povedal pre agentúru SITA.

Ako dodal, keď v júni ohlásil svoju kandidatúru, ani nedúfal, že to dotiahne takto ďaleko. V súčasnosti je podľa volebných prieskumov jedným z favoritov volieb v Nitre.

22:29 Poslanec NR SR za stranu Smer-SD Ľubomír Petrák bol po ôsmykrát po sebe zvolený za starostu obce Hurbanova ves v okrese Senec. „Ak je politika službou pre občana, môže pretrvať aj viac ako jedno volebné obdobie,“ povedal Petrák v sobotu pre agentúru SITA. Petrák nemal vo voľbách žiadneho protikandidáta. Starostom obce je od roku 1993.

22:25 Kandidát na bratislavského primátora, architekt Matúš Vallo, urobil podľa svojich slov všetko preto, aby vyhral, teraz s pokorou čaká na výsledok. Povedal to v sobotu tesne pred 22:00, kedy sa uzatvárajú volebné miestnosti. Netrúfa si odhadnúť, ako voľby dopadnú, v tejto súvislosti pripomenul, že „vieme, ako dopadli voľby do Vyšších územných celkov“. Počas kampane od ľudí cítil podporu, ktorá sa podľa neho v posledných týždňoch ešte zväčšovala. Jeho team exit poll ani prieskum nerobil.

„Naučilo ma to, že ľudia majú záujem o Bratislavu. Ľudia sú otvorení, chcú sa baviť,“ povedal s tým, že práca v teréne, ktorú robil zhruba rok, ho strašne bavila. Na druhej strane dodal, že kampaň ho naučila aj to, že politika vie byť aj hnusná. Za hnusná zároveň označil aj antikampaň. „Ale to nie je niečo, čo by ma zase zabrzdilo,“ dodal Vallo.

Tvrdí, že počas kampane hovoril veci, ktorým veril, snažil sa, aby bola kampaň vtipná a pre každého. Verí, že sa mu to aj podarilo. Na otázku, ako strávil dnešný deň, povedal, že bol voliť, išiel do tržnice, kam sa takmer ani nedostal, keďže ho stále zastavovali ľudia, išiel vyvenčiť psa do Horského parku a plánoval ísť aj do kina, ale napokon nešiel. Vallo kandiduje aj do mestského zastupiteľstva, o vstupe do „veľkej“ politiky nerozmýšľa ani nerozmýšľal.

Matúš Vallo, komunálne voľby 2018
Kandidát na post primátora mesta Bratislava Matúš Vallo vo svojej centrále v ateliéri Svetlík počas komunálnych volieb 2018. Bratislava 10. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

22:20 Kysuckú obec Stará Bystrica povedie ako starosta už piate volebné obdobie po sebe Ján Podmanický. Ten nemal v dnešných voľbách protikandidáta a preto mu stačilo získať vo voľbách jeden hlas.

Podmanický protikandidáta nemal v troch voľbách po sebe. „Ku každým voľbám pristupujem s pokorou, pretože žiadny človek nie je bez chýb a nenahraditeľný. To, že u nás nepostavil nikto iného kandidáta, je to prejav podpory občanov a záväzok usilovať sa, aby sa naša obec rozvíjala aj naďalej podobným tempom,“ povedal Podmanický dnes pre agentúru SITA.

Podmanický bol prvýkrát zvolený za starostu Starej Bystrice v roku 2002.- Zároveň je poslancom NR SR za stranu Smer-SD a tiež poslancom Žilinského samosprávneho kraja.

22:14 Súčasný primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal je vo svojom volebnom štábe v Hoteli Devín v Bratislave. Čakať na výsledky dnešných komunálnych volieb prišiel s priateľkou Mirkou a deťmi Adelkou a Teom. „Verím si, od začiatku. Do týchto volieb sa však zamiešala veľká politika, čo sa mi nepáči. Bratislavu chcel niekto zneužiť, vždy na to mesto doplatilo,“ povedal novinárom primátor.

Podľa neho dnes rozhodnú Bratislavčania podľa výsledkov, ktoré vidia v uliciach Bratislavy. „Mám dobrý pocit z toho, že sme urobili dobrú robotu. Viem, čo treba urobiť a som posledný, ktorý tvrdí, že je v Bratislave všetko v poriadku,“ spomenul Ivo Nesrovnal.

„Robili sme čestne kampaň, nerobili sme antikampaň,“ podotkol. V miestnosti zhromažďujú priatelia a podporovatelia súčasného primátora. Sú medzi nimi pracovníci z bratislavského magistrátu, priatelia a prišli aj Nesrovnalova mama s primátorovou sestrou. Prišli už aj viacerí novinári. Atmosféra je pokojná, potichu hrá hudba a ľudia sa medzi sebou rozprávajú.

Ivo Nesrovnal, komunálne voľby 2018
Zľava: Kandidát na post primátora mesta Bratislava Ivo Nesrovnal so synom prichádza do svojej centrály v hoteli Devín počas komunálnych volieb 2018. Bratislava, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.

22:00 Je dohlasované – o 22:00 sa hlasovacie miestnosti zatvorili.

20:46 Polícia Slovenskej republiky vo volebný deň varuje pred nebezpečenstvom pohybovania sa po ceste bez reflexných prvkov. „Policajti v sobotu dohliadajú na priebeh volieb a tak si v teréne všimli aj to, že davy ľudí, hlavne po dedinách, chodia po zotmení po ceste bez reflexných prvkov, čím riskujú vlastné životy,“ informovala polícia na sociálnej sieti Facebook.

20:16 V Nitre prebiehajú voľby zatiaľ hladko. Mestská volebná komisia nemusela riešiť žiadne závažnejšie problémy.

„Boli sme skontrolovať niektoré okrsky, kde sme mali nahlásené, že tam chodia voliť väčšie skupiny. Preverovali sme, či to nemá spojitosť s nejakým zvážaním alebo kupovaním hlasov, ale nepreukázalo sa to,“ informoval zapisovateľ mestskej volebnej komisie Igor Kršiak.

V súčasnosti sa volebná účasť v Nitre pohybuje nad 20 percent. Kršiak odhaduje, že do 22:00 sa môže vyšplhať na 25 až 35 percent. V posledných komunálnych voľbách v roku 2014 dosiahla účasť 26,5 percenta.

19:53 Výsledky komunálnych volieb začne zverejňovať Štatistický úrad SR po 22:00. Po prvý raz bude priebežne zobrazovať výsledky voľby primátora hlavného mesta Bratislavy a primátora mesta Košice tak, ako budú spočítané a podpísané výsledky hlasovania z jednotlivých okrskov. V približne 10-minútových intervaloch budú známe priebežné informácie o poradí kandidátov a počtoch hlasov. Výsledky v Bratislave sa budú postupne sčítavať zo 401 okrskov a v Košiciach zo 199 okrskov.

19:15 Množstvo podnetov na priebeh hlasovania o budúcich primátoroch, starostoch a poslancoch zastupiteľstiev miest a obcí prichádza štátnej volebnej komisii aj od pozorovateľov.

19:00 Člen celoštátnej volebnej komisie Peter Pollák, ktorý sleduje priebeh volieb na východe Slovenska, má podozrenie na kupovanie aj rómskych hlasov.

18:50 Volebná účasť v Šali sa zatiaľ pohybuje na úrovni 20 percent, voľby majú pokojný priebeh. Obyvatelia si vyberajú poslancov mestského zastupiteľstva, meno primátora je známe už teraz. Súčasný primátor Jozef Belický (nezávislý) je totiž jediným kandidátom.

Ako informoval agentúru SITA predseda volebnej komisie v Šali František Botka, účasť prekročila 20 percent zatiaľ len v dvoch volebných okrskoch z 18-tich. Viac ľudí chodí volebným urnám v častiach s rodinnými domami a skôr narodenými obyvateľmi, v okrskoch s činžiakmi je to horšie.

18:36 V Trnave je volebná účasť medzi 20 až 30 percentami. Pre agentúru SITA to povedal hovorca mesta Trnava Pavol Tomašovič s tým, že počas volieb zatiaľ nezaznamenali žiadne problémy.

18:14 Na štátnu volebnú komisiu sa s mnohými podnetmi obracajú obyvatelia aj prostredníctvom volebnej telefonickej informačnej linky, ktorú zriadilo ministerstvo vnútra na bratislavských telefónnych číslach – 02/ 509 423 17 a 02/ 509 423 12 Žiadajú zjednať nápravu vo volebných miestnostiach. Taktiež štátnej komisii pre voľby oznamujú svoje zistenia pozorovatelia z volebných miestností. Niektoré podnety od občanov sú opodstatnené

. „Mali sme aj podnet členky komisie, ktorá bola nespokojná s predsedom komisie, ktorý sa mal údajne protizákonne správať pri vydávaní hlasovacích lístkov. Bola oslovená miestna volebná komisia, ktorá overila vec na mieste, zjednala sa náprava,“ priblížila Chmelová.

„Našou úlohou v súčasnosti je naprávať najmä stav vo volebných miestnostiach, aby bol v súlade so zákonom a najmä, aby sme upokojili a uspokojili voličov,“ doplnila pre médiá. Zdôraznila, že pokiaľ ide o výkon volebného práva preveruje štátna komisia každý jeden podnet, pretože to je počas hlasovania priorita, zdôraznila.

17:51 V Komárne sa črtá dobrá volebná účasť. Podľa zapisovateľky mestskej volebnej komisie Márie Kukel sa pred volebnými miestnosťami tvoria rady. Voľby prebiehajú hladko a bez problémov. Voliči si vyberajú zo šiestich kandidátov na primátora, súčasný primátor László Stubendek medzi nimi nie je. O 25 poslaneckých mandátov sa uchádza 70 kandidátov.

17:34 Šéf parlamentu Andrej Danko hlasoval v Dome kultúry Miloslavov.

Andrej Danko, komunálne voľby 2018
Predseda parlamentu SR Andrej Danko počas volebného aktu v Dome kultúry Miloslavov v rámci komunálnych volieb 2018. Miloslavov, 10. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

17:10 Komunálne voľby v Malackách zatiaľ prebiehajú pokojne. „Nemali sme žiaden konflikt ani incident,“ uviedla pre agentúru SITA predsedníčka okrskovej volebnej komisie v základnej škole Dr. Jozefa Dérera Ivana Žilavá. Volebnú účasť v jej okrsku odhadla na asi 15 percent, ľudia chodia voliť kontinuálne, len počas obeda bola menšia prestávka. Informácie o incidentoch nemá Žilavá ani z iných volebných okrskov, v Malackách ich je 12.

16:51 V Nitre využil svoje volebné právo aj Austrálčan Philip Le Mottee. Na Slovensku volil po prvý raz.

Philip Le Mottee, komunálne voľby 2018
Austrálčan žijúci 6 rokov v Nitre Philip Le Mottee po skončení volebného aktu počas komunálnych volieb 2018. Nitra, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Havran

16:32 V súvislosti s voľbami zaznamenala polícia vo viacerých okresoch Banskobystrického kraja niekoľko podnetov. „Tieto súvisia prevažne s podozrením na trestný čin ohováranie, porušovanie volebného moratória alebo volebná korupcia. Všetky tieto podnety sú v štádiu preverovania,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová s tým, že nič vážnejšie, alebo mimoriadne doteraz nezaznamenali. Ľudia si v kraji volia 513 starostov a primátorov. Do obecných a mestských zastupiteľstiev si vyberajú aj 3270 poslancov.

V Banskej Bystrici majú voľby pokojný priebeh bez incidentov. „Nič závažné sme nezaznamenali a všetko prebieha v pokoji,“ uviedol pre agentúru SITA predseda Mestskej volebnej komisie v Banskej Bystrici Juraj Olejček s tým, že o volebnej účasti nemá informácie. Podľa predsedu okrskovej volebnej komisie Adriána Falťana vo volebnom okrsku číslo 73 v mestskej časti Radvaň, z 902 oprávnených voličov sa účasť ľudí do 15. hodiny pohybovala na úrovni približne 20 percent.

16:15 Priebeh komunálnych volieb v obci Plavecký Štvrtok (okr. Malacky) je pokojný a bez akýchkoľvek incidentov. Ako pre agentúru SITA povedala predsedníčka okrskovej volebnej komisie Daniela Švajdlenková, účasť občanov na voľbách zatiaľ dosahuje asi 30 percent, ľudia však stále prichádzajú. Informácie o prípadnom kupovaní hlasov Švajdlenková nemá.

Obec Plavecký Štvrtok leží v okrese Malacky v Bratislavskom samosprávnom kraji. Má 2418 obyvateľov, z toho asi 700 patrí k rómskej menšine. Právo voliť má asi 1800 občanov. V komunálnych voľbách si vyberajú spomedzi piatich kandidátov na starostu obce, miestne zastupiteľstvo má deväť poslancov.

15:58 V Žiline sa zatiaľ volí pokojne a bez podnetov, najväčší nával voličov očakávajú až so zotmením. „Ráno chodili starší, pred obedom rodiny s deťmi, ale najviac ľudí čakáme večer. Priebežnú účasť sme ešte nerátali, ale odhadujeme to doteraz tak na tých 15 percent,“ povedal jeden z členov okrskovej volebnej komisie na sídlisku Vlčince. Na susednom sídlisku Solinky v jednej volebnej miestnosti hlásili po 14-tej hodine už vyše 20-percentnú účasť a v ďalšej okolo 18 percent.

Väčšina nami oslovených žilinských voličov sa rozhoduje až vo volebnej miestnosti. Z 12 ľudí, ktorých sme oslovili ešte pred vstupom do volebnej miestnosti, iba štyria vedeli, koho chcú voliť. „Ja idem na istotu. Už dávno som sa rozhodol. Vždy volím len toho, koho poznám. Áno, stane sa, že ma potom aj sklame, ale čo mám robiť, radšej neísť voliť?! To by bolo hlúpe, to by bolo mrhanie mojím hlasom,“ povedal 42-ročný Roman.

Viacerí žilinskí voliči si myslia, že medzi kandidátmi na primátora chýba výraznejšia osobnosť. „Mne tam chýba nejaká ozajstná osobnosť. Niekto, kto už niečo dokázal. Mňa nikto z nich nepresvedčil. Idem voliť, ale rovno poviem, neviem koho,“ povedal 57-ročný Pavol zo sídliska Solinky. „Mne sa páčia až traja. Neviem, neviem. Ozaj neviem, koho z nich. Tento rok sú ozaj veľmi vyrovnaní tí naši kandidáti,“ dodala dôchodkyňa Alena.

Komunálne voľby 2018 na Slovensku
Atmosféra v hasičskej zbrojnici v Drgoňovej doline, miestnej časti Starej Turej, počas komunálnych volieb 2018. Stará Turá, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský

15:35 Obyvatelia mesta Prievidza od skorého rána chodia do volebných miestností, aby dali hlas jednému zo siedmych kandidátov na budúceho primátora mesta. Medzi voličmi nechýbala ani rodáčka, 28- ročná Soňa S., ktorá už roky pracuje aj študuje v Rakúsku.

„Voliť som prišla, lebo som tu vyrastala, mám tu rodinu a záleží mi na meste, ktoré mám naozaj rada. V budúcnosti je možné, že sa tu rozhodnem na trvalo usadiť a zostať žiť,“ povedala s tým, že o tom, komu dala svoj hlas, bola rozhodnutá už mesiace dopredu. Podľa nej v meste treba rozvíjať kultúru a aktivity, ktoré prilákajú mladú generáciu. Spolu s ňou prišiel voliť aj jej brat Slavomír S., ktorý rovnako pracuje v Rakúsku a prísť voliť považuje za svoju občiansku povinnosť.

Do urny obálku s hlasovacími lístkami hodil aj 40- ročný Andrej H., ktorý prišiel rovno z nákupov do volebnej miestnosti. „Voľby sa nekonajú príliš často a nevidím dôvod na to, aby som neprišiel voliť,“ povedal. Je presvedčený o tom, že mesto si zaslúži zmeny, ktoré ho urobia modernejším a dostupnejším aj pre investorov, ktorí by priniesli nové pracovné možnosti. „Všetci hovoria o zatváraní baní, čo bude potom, keď k tomu príde,“ pýta sa baník, ktorý momentálne nevidí možnosti uplatnenia sa v inej sfére.

Ako reagovali členovia volebnej okrskovej komisie č. 29 na Základnej škole P.J. Šafárika, voľby sa zatiaľ zaobišli bez incidentov. „Nikto sa nepohádal, ani nepobil,“ skonštatovali s úsmevom členovia komisie. Zároveň sa zhodli na tom, že ľudia prichádzajú voliť primátora aj poslancov do mestského zastupiteľstva priebežne počas celého dňa.

15:22 Na Slovensku sa volí aj na netradičných miestach.

14:52 V Pastuchove chýba typické volebné napätie. Kandidátovi na starostu, aj všetkým kandidátom na poslancov, stačí na zvolenie jediný hlas. Starostom Pastuchova chce byť len Daniel Tejkal (Smer-SD) a do obecného zastupiteľstva kandiduje len päť kandidátov Smeru – SD, aj keď obec má mať sedem poslancov.

Podľa predsedu miestnej volebnej komisie Dušana Harušťáka budú v priebehu budúceho roku v dedine doplňujúce voľby, keďže obecnému zastupiteľstvu budú chýbať dvaja poslanci. Aj keď Pastuchovčania nemajú vo volebnej miestnosti veľmi na výber, voliť predsa len prichádzali. ,,Máme 740 oprávnených voličov, dopoludnia ich prišlo voliť 48. Vyššiu účasť očakávame poobede, kedy ľudia vyjdú do ulíc na prechádzky a večer očakávame mládež,“ povedal Harušťák.

Prečo nepostavila okrem najsilnejšej politickej strany kandidátov žiadna iná politická strana je podľa neho ťažko vysvetliť. Pripustil však, že v minulosti boli v samospráve dediny isté problémy, o ktorých však nechcel hovoriť, a nezáujem občanov o veci verejné môže byť ich dôsledkom.

14:31 V Poprade by malo v sobotu pristúpiť k volebným urnám 41 820 voličov. Ostatné komunálne voľby však využilo svoje právo voliť len necelých 40 percent voličov.

Vo volebnom okrsku 4. v Porade čakali voliči v rade ešte pred siedmou hodinou, kedy sa otvárali volebné miestnosti. „Už od skorého rána je v našom okrsku pomerne rušno, voliči príkladne chodia, uvidíme čo bude do večera,“ uviedla pre agentúru SITA predsedníčka okrskovej volebnej komisie v Poprade Lenka Gažiová, kde už od rána zaznamenali aj tri požiadavky na volebnú urnu do domácnosti.

Okrskov je v Poprade v dvoch volebných obvodoch štyridsať. Vo volebnom obvode I. – centrum mesta a prímestské časti vyberajú voliči spomedzi 64 kandidátov, krúžkujú maximálne deviatich kandidátov. Vo volebnom obvode II.- sídliská JUHY kandiduje 69 kandidátov, krúžkuje sa maximálne desať.

Na volebných listinách majú síce Popradčania uvedených všetkých 13 kandidátov, ktorí podali kandidatúru na post primátora v zmysle zákona v stanovenej lehote, z toho však dvaja odstúpili – Marek Budzák a aktuálny primátor Popradu Jozef Švagerko.

14:16 Polícia počas volieb posilnila hliadky. V mestách a obciach dohliadajú na verejný poriadok nielen motorizované, ale aj pešie policajné hliadky. V teréne sú aj príslušníci kriminálnej polície a v prípade potreby sú pripravení pyrotechnici a tiež špeciálne policajné útvary. Polícia zároveň obyvateľov vyzýva, aby akékoľvek informácie o možnom narušení volieb oznámili na najbližší útvar Policajného zboru, alebo na bezplatné telefónne číslo 158.

polícia, komunálne voľby 2018
Polícia počas volieb posilnila hliadky v mestách a obciach. Na verejný poriadok dohliadajú nielen motorizované, ale aj pešie policajné hliadky. V teréne sú aj príslušníci kriminálnej polície a v prípade potreby sú pripravení pyrotechnici a tiež špeciálne policajné útvary. Bratislava, 10. november 2018. Foto: SITA/Polícia Slovenskej republiky.

14:07 Hlasovanie je zatiaľ pokojné a bez závažnejších narušení. Z informácií od Policajného zboru vie Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zatiaľ o ôsmich podnetoch na údajnú volebnú korupciu. Celkovo je priebeh volieb relatívne pokojný a korektný, povedal v sobotu na poludnie pre médiá v bratislavskej centrále štátnej komisie pre voľby predseda komisie Eduard Bárány.

Pripomenul, že štátna komisia sa sústredí na podania a otázky od volebných komisií nižších stupňov a od voličov, ktoré sa týkajú sobotňajšieho hlasovania a komisia pri nich môže poskytnúť radu a usmernenie. Ostatnými podnetmi, ktoré sa netýkajú priamo sobotňajšieho hlasovania, sa komisia bude zaoberať neskôr. Ide o podnety, ktoré sa dajú odložiť na obdobie po voľbách, pretože sa týkajú medzi iným už skončenej volebnej kampane, napríklad nedodržania pravidiel jej financovania.

Štátna volebná komisia môže v rámci podnetov usmerňovať komisie nižších stupňov, teda môže ovplyvniť reálne dianie v okrskoch, reálny priebeh hlasovania. V prípade podnetov na volebnú korupciu sa podľa Báránya takéto podozrenia posúvajú Policajnému zboru. Príslušné vyšetrovacie orgány sú informované veľmi rýchlo, keďže členom štátnej komisie pre voľby je aj námestník generálneho prokurátora Jozef Szabó. ´

13:53 Volebnú účasť v okresnom meste Senec v Bratislavskom kraji predpokladajú vysokú, od rána sa vo volebnej miestnosti pred jednou zo seneckých škôl tvorili rady.

„Priebeh volieb je doteraz pokojný, ľudia chodia, približne okolo desiatej ráno začalo chodiť viac ľudí,“ pre agentúru SITA to povedala predsedníčka okrskovej volebnej komisie v jednej zo škôl v Senci Gabriela Halajová. Dodala, že odhadom do desiatej ráno prišlo voliť do desať percent ľudí. Podľa predsedníčky komisie zatiaľ volili skôr starší ako mladí,“ uviedla ďalej Halajová.

V Senci si voliči vyberajú na post primátora mesta z troch kandidátov. Sú nimi súčasný zástupca primátora Dušan Badinský (nezávislý), podnikateľ Rudolf Bittner (nezávislý) a manažérka Mária Hudáková (nezávislá).

13:26 Viacerí ľudia z regiónov, ktorí žijú v Bratislave, dnes vo svojich rodných obciach voliť nebudú.

13:11 V Prešovskom kraji majú zatiaľ voľby pokojný priebeh. Polícia nezaznamenala žiadne oznámenie o narušení verejného poriadku. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová.

Okresná volebná komisia v Prešove, pod ktorú spadajú volebné obvody Prešov a Sabinov, takisto nezaznamenala žiadne oznámenia na porušenia zákona v súvislosti s voľbami. Dopoludnia riešila, aj v rámci výjazdov, iba technické záležitosti. Ako pre agentúru SITA konkretizovala predsedníčka komisie Alena Krištofíková, v obci Svinia (okres Prešov) riešili sťažnosť na nedostatočný priestor pre pozorovateľov volieb. „Boli sa tam kolegovia pozrieť, ale všetko bolo tak, ako zo zákona má byť. Bol vytvorený priestor v rohoch volebnej miestnosti na to, aby pozorovatelia sa volieb mohli zúčastniť a pozorovať,“ uviedla Krištofíková. V Dulovej Vsi (okres Prešov) riešila komisia problém vo volebnej komisii, do ktorej ráno prišiel jej pôvodný člen, ktorý bol ale predtým legitímne stiahnutý politickou stranou, ktorá ho nominovala. „Napriek tomu, že sme niektoré veci riešili, priebeh volieb je zatiaľ pokojný,“ dodala predsedníčka komisie. Komisia absolvovala výjazd aj do jedného z prešovských okrskov, v ktorom sa pri minulých voľbách vyskytol problém s diskrétnosťou volebného priestoru. V tomto roku ale okresná komisia problém nezaregistrovala.

Žiadny podnet a závažné nedostatky nezaznamenala ani mestská volebná komisia. Ako informoval zapisovateľ komisie Jozef Smetana, jej členovia dopoludnia kontrolovali voľby do prenosnej volebnej schránky v troch sociálnych zariadeniach – v zariadeniach pre seniorov na Veselej ulici a Cemjate a v Domove sociálnych služieb na Volgogradskej ulici. „Členovia mestskej volebnej komisie sa rozdelili a navštívili dané zariadenia počas úkonu, keď v nich prebiehalo hlasovanie do prenosnej schránky. Všetko prebehlo v poriadku,“ uviedol Smetana.

12:55 Kandidát na primátora Bratislavy Matúš Vallo volil na Základnej škole Mudroňova.

Matúš Vallo, komunálne voľby 2018
Kandidát na primátora Bratislavy Matúš Vallo (vpravo) počas volebného aktu na ZŠ Mudroňova v rámci komunálnych volieb 2018. Bratislava, 10. november 2018. Foto: SITA/Braňo Bibel

12:44 Volebný incident sa dopoludnia odohral v jednom z dvoch volebných okrskov košickej mestskej časti Luník IX.

12:32 Volebná účasť v jedinom volebnom okrsku v obci Tajov pri Banskej Bystrici bola dopoludnia nižšia. Podľa podpredsedníčky okrskovej volebnej komisie Kataríny Hrčkovej ľudia ešte prídu voliť aj napriek tomu, že o starostovi i poslancoch je už vopred rozhodnuté.

V obci je zapísaných 544 oprávnených voličov, pričom voliť bolo zatiaľ necelých desať percent z nich. „Za jednou 70-ročnou pani, ktorá mala úraz, pôjdeme aj s prenosnou urnou,“ dodala podpredsedníčka.

Kandidačnú listinu v Tajove podala jediná záujemkyňa na starostku 45-ročná opatrovateľka Janette Cimermanová, ktorá kandiduje ako nezávislá.

Obec čakajú doplňujúce voľby poslancov, lebo o päť poslaneckých kresiel prejavili záujem len traja kandidáti. Vo voľbách v roku 2014 dosiahla volebná účasť v obci 46,25 percenta. Zvolených bolo všetkých päť poslancov obecného zastupiteľstva a starosta Ladislav Surovčík, ktorý je starostom od roku 2010.

12:16 Súčasný primátor Bratislavy hlasoval Ivo Nesrovnal volil na Základnej škole Jelačičova.

Ivo Nesrovnal, komunálne voľby 2018
Súčasný primátor Bratislavy a kandidát na primátora pre nadchádzajúce obdobie Ivo Nesrovnal počas volebného aktu na ZŠ Jelačičova v rámci komunálnych volieb 2018. Bratislava, 10. november 2018. Foto: SITA/Braňo Bibel,

12:09 V okresnom meste Pezinok v Bratislavskom kraji doposiaľ volili väčšinou starší ľudia. Ako ďalej pre agentúru SITA povedala predsedníčka okrskovej volebnej komisie na miestnom úrade v Pezinku Kamila Németová, voliť boli už aj mladší, okolo 30-tky. Dodala, že predpokladá, že viac ľudí príde voliť popoludní. Na otázku agentúry SITA, aký je doteraz priebeh volieb uviedla, že je pokojný.

11:56 Obyvatelia Radošoviec si musia dať pri krúžkovaní svojho favorita na starostu pozor. O pár kilometrov ďalej, v Križovanoch nad Dudváhom, zasa obyvatelia poznajú krstné meno budúcej starostky.

11:41 V jednej z volebných miestností v bratislavskej Petržalke sa predpoludním tvorili rady. Občania, ktorí chceli voliť, museli ráno čakať na to, kým sa dostanú k volebnej urne. Takáto situácia bola v jednej z volebných miestností na Základnej škole Pankúchova 4, informáciu agentúre SITA poskytla Petržalčanka Zuzana, ktorá bola ráno v škole voliť.

Ako ďalej dodala, starším ľuďom sa nepáčilo, že až na mieste dostali do rúk volebné lístky so zoznamom poslancov, starostov i primátorov. Ich čítanie tak dlho trvá a zdržuje. „Na odvolenie sa čakalo vyše pol hodiny,“ dodala Zuzana.

Ako pre agentúru SITA uviedla Silvia Vnenková z tlačového oddelenia petržalského miestneho úradu, volebné predpoludnie v najväčšej bratislavskej mestskej časti je pokojné a žiadne porušenia jej zatiaľ nehlásili.

11:29 Exprezident Rudolf Schuster mámá niekoľko námetov pre nového primátora Košíc

11:23 Premiér Peter Pellegrini odovzdal svoj hlas v Banskej Bystrici na Základnej škole Jána Bakossa krátko po desiatej hodine.

Peter Pellegrini, komunálne voľby 2018
Predseda vlády SR Peter Pellegrini počas volebného aktu na ZŠ Jána Bakossa v rámci komunálnych volieb 2018. Banská Bystrica, 10. november 2018. Foto: SITA/Peter Rusko.

11:11 Voľby sú zatiaľ pokojné bez závažnejších narušení. Doteraz prišlo len niekoľko podnetov na volebnú korupciu. Vyplýva to z doterajších poznatkov Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Ako pre médiá uviedol po ranom zasadnutí štátnej komisie pre voľby v jej bratislavskej centrále predseda komisie Eduard Bárány, okrem iného sa zaoberali informáciou od Policajného zboru SR o bezpečnostnej situácii, podľa ktorej sa zatiaľ hlasuje bez zvláštnych udalostí.

„Polícia prijala osem podnetov týkajúcich sa volebnej korupcie, v štyroch z nich sa už začalo konať. Tento počet nie je nijakým ohromujúci,“ doplnil Bárány.

Štátna volebná komisia v rannom rokovaní riešila aj otázky a podnety od volebných komisií nižších stupňov a aj od voličov. „Sústreďujeme sa na tie podania, ktoré sa týkajú aktuálneho diania, tam, kde je možné ešte v tejto chvíli niekoho usmerniť, niečo zmeniť. Pokiaľ sa niekto sťažuje na nedodržanie pravidiel financovania volebnej kampane, pokladáme to za veľmi vážne, ale zaoberať sa tým budeme na niektorom z najbližších zasadnutí,“ objasnil Bárány.

Štátna volebná komisia podľa jeho slov môže v rámci podnetov usmerňovať komisie nižších stupňov, teda môže ovplyvniť „reálne dianie v okrskoch, reálny priebeh hlasovania“. V prípade podnetov na volebnú korupciu sa podľa Báránya takéto podozrenia posúvajú policajnému zboru. Príslušné vyšetrovacie orgány sú informované veľmi rýchlo, keďže členom štátnej komisie pre voľby je aj námestník generálneho prokurátora Jozef Szabó.

Komunálne voľby 2018 na Slovensku
Pohľad na hlasovacie lístky počas komunálnych volieb 2018. Stará Turá, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.

11:01 Vo Výčapoch-Opatovciach pri Nitre prvýkrát volili aj kresťanskí utečenci z Iraku, ktorí tu žijú od roku 2016. Svoj hlas prišiel zatiaľ odovzdať jeden iracký manželský pár. Pani robí už niekoľko mesiacov v obci poštárku.

10:45 Ľudia si v Banskobystrickom kraji volia 513 starostov a primátorov. Do obecných a mestských zastupiteľstiev si vyberú aj 3 270 poslancov, čo je o 13 menej, ako je celkový počet voliteľných miest, lebo v šiestich obciach sa nenašlo dosť záujemcov. V obci Dubno v okrese Rimavská Sobota a v Michalkovej v okrese Zvolen sa voľby nebudú konať, lebo sa v nich nenašli záujemcovia o kreslá starostov, ani o funkcie poslancov. Okrem starostov malo byť v Dubne volených päť poslancov a v obci Michalková traja.

Dostatočný počet záujemcov o poslanecké kreslá sa nenašiel aj v jednom meste a troch obciach Banskobystrického kraja. V okrese Žiar nad Hronom v Novej Bani chýba jeden kandidát do celkového počtu 13 poslancov a v obci Slaská kandidujú len štyria z piatich potrebných kandidátov na poslancov. V Čiernom Balogu v okrese Brezno kandidujú len traja kandidáti, pričom sa majú voliť štyria poslanci a v obci Tajov pri Banskej Bystrici chýbajú do voleného počtu piatich poslancov až dvaja kandidáti.

V krajskom meste Banská Bystrica si budú voliči vyberajú zo štyroch kandidátov. O priazeň občanov sa uchádza súčasný primátor Ján Nosko ako nezávislý kandidát (NEKA) s podporou strany Smer – sociálna demokracia a Slovenskej národnej strany. O kreslo primátora má záujem zabojovať aj ekonóm a poslanec mestského zastupiteľstva Igor Kašper, ktorého nominovala koalícia strán SaS, OĽaNO, KDH, Sme Rodina – Boris Kollár a Progresívne Slovensko. Tretím záujemcom je občiansky aktivista kandidát strany NAJ – nezávislosť a jednota Peter Peuker a posledným znalec v oblasti lesníctva Jozef Sásik za Slovenskú ľudovú stranu Andreja Hlinku. Ako agentúru SITA informoval zapisovateľ Mestskej volebnej komisie v Banskej Bystrici Karol Langstein, komisia oficiálne zaregistrovala okrem štyroch kandidátov na primátora aj 117 kandidátov na poslancov. Do Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici budú ľudia voliť 31 poslancov v siedmich volebných obvodoch.

V Banskobystrickom kraji sú okrem krajského mesta štyri okresné mestá s počtom obyvateľov nad 20-tisíc: Zvolen, Lučenec, Rimavská Sobota a Brezno.

10:38 V komunálnych voľbách už odvolil aj prezident Andrej Kiska s manželkou Martinou.

Andrej Kiska, komunálne voľby 2018
Prezident SR Andrej Kiska s manželkou Martinou počas volebného aktu v Poprade v rámci komunálnych volieb 2018. Poprad, 10. november 2018. Foto: SITA/Radoslav Maťaš.

10:26  Obyvatelia Trenčianskeho kraja volia v komunálnych voľbách 275 starostov a primátorov a 2 073 poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev. Voľby starostu sa nekonajú v maličkej obci Omastiná v okrese Bánovce nad Bebravou, pretože tam nemajú kandidáta na túto funkciu.

Plný počet poslancov nemôžu ľudia zvoliť v Cimennej (okres Bánovce nad Bebravou) a Polianke (okres Myjava), pretože tam majú menej kandidátov, ako je počet poslaneckých kresiel. Rovnaká situácia nastala aj v Ilave, kde sa vo volebnom obvode Iliavka nenašiel ani jeden kandidát na miesto poslanca, obyvatelia budú v tomto obvode voliť len primátora.

V krajskom meste Trenčín zaregistrovala Mestská volebná komisia na post primátora štyroch kandidátov, dvaja z nich sa však podľa zapisovateľky komisie Ivety Plešovej kandidatúry vzdali. O hlasy Trenčanov sa tak uchádzajú len stavebný technik Miloš Mičega (nezávislý) a terajší primátor Richard Rybníček (nezávislý). Kandidatúry sa vzdali Danica Birošová (Doma dobre) a Ľubomír Žabár (nezávislý).

Komunálne voľby 2018 na Slovensku
Atmosféra vo volebnej miestnosti v Dome kultúry Javorina v Starej Turej počas komunálnych volieb 2018. Stará Turá, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.

10:15 Zo 664 obcí v Prešovskom kraji, v ktorých boli vyhlásené komunálne voľby, sa voľby konajú iba v 661 z nich. V troch obciach sa totiž nenašiel ani jeden kandidát na starostu či poslancov obecného zastupiteľstva. Ide o obce Jurkova Voľa (okres Svidník), Girovce (okres Vranov n/Topľou) a Ondavka (okres Bardejov), kde sa voľby neuskutočnia opakovane. Vo všetkých troch obciach mali voliť po troch poslancov, no neprihlásil sa nikto.

Ďalšou obcou v kraji, kde sa žiadny kandidát neuchádza o post starostu, sú Majere. V tejto obci v okrese Kežmarok sa ale volia poslanci, hoci na päť poslaneckých miest do obecného zastupiteľstva sú iba dvaja kandidáti. Počet volených miest nad počtom uchádzačov prevyšuje aj v obci Piskorovce (okres Vranov n/Topľou), kde sa o tri poslanecké miesta uchádzajú iba dvaja kandidáti. V tých obciach, kde sa voľby neuskutočnili, teda nevolili starostu ani nevyberali potrebný počet obecných poslancov, sa do 30 dní od vyhlásenia výsledkov riadnych volieb vyhlásia nové voľby.

V 661 obciach kraja si teda voliči vyberajú celkovo 660 starostov a z pôvodného počtu 4 186 možných členov mestských a obecných zastupiteľstiev zvolia reálne 4 173 poslancov.

V krajskom meste Prešov sa o priazeň voličov uchádza sedem kandidátov na primátora mesta, z toho jedna žena. Primátorom chcú byť Miroslav Benko (Smer-SD, SNS a Most-Híd), Richard Drutarovský (Spolu – občianska demokracia, Progresívne Slovensko, Občianska konzervatívna strana), Igor Dužda (SRK), Stanislav Grega (nezávislý), Pavel Hagyari (nezávislý), František Oľha (SaS, Sme rodina – Boris Kollár, Šanca a DS) a Andrea Turčanová (KDH, OĽaNO a Nova).

10:07 Kandidát na bratislavského primátora Ján Mrva odvolil na Základnej škole Kataríny Brúderovej.

Ján Mrva, komunálne voľby 2018
Kandidát na primátora Bratislavy Ján Mrva počas volebného aktu na ZŠ Kataríny Brúderovej v rámci komunálnych volieb 2018. Bratislava, 10. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

9:52 Obyvatelia Nitrianskeho kraja si v komunálnych voľbách budú voliť 354 starostov a primátorov a 2 669 poslancov. V dvoch obciach sa nenašiel dostatočný počet kandidátov na poslancov. V Hosťovciach v okrese Nitra si ľudia zvolia namiesto piatich poslancov len štyroch, v Horných Obdokovciach v okrese Topoľčany siedmich namiesto deviatich.

O post primátora krajského mesta Nitra sa uchádza desať kandidátov, z toho je deväť mužov a jedna žena. Ako nezávislí kandidujú občiansky aktivista Marek Hattas, mestský a krajský poslanec Peter Oremus, mestský a krajský poslanec Štefan Štefek, exprednosta nitrianskej radnice Ľubomír Martinka, mestská poslankyňa Renáta Kolenčíková a občan Michal Ivan. Kandidátom koalície Smer-SD, SNS je súčasný primátor Jozef Dvonč, nominantom pravicovej koalície OĽANO, SaS, ŠANCA, SME RODINA – Boris Kollár, KDH je mestský a krajský poslanec Ján Greššo. Za Ľudovú stranu Pevnosť Slovensko kandiduje poslanec Národnej rady SR Ján Kecskés a o hlasy voličov sa bude uchádzať aj nominant Strany tolerancie a spolunažívania Ladislav Németh. Pôvodne bolo kandidátov 11, Róbert Sitár (nezávislý) sa však kandidatúry vzdal.

Primátora si budú volia aj obyvatelia okresných miest Zlaté Moravce, Topoľčany, Levice, Nové Zámky, Šaľa a Komárno.

Komunálne voľby 2018 na Slovensku
Členovia volebnej komisie s prenosnou volebnou urnou na Lipovej ulici počas komunálnych volieb 2018. Stará Turá, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.

9:41 V Trnavskom kraji volia 251 starostov a primátorov a 1 998 poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev. Voľby sa konajú v sedemnástich mestách a 234 dedinách, všade sa našiel najmenej jeden kandidát na starostu alebo primátora.

Plný počet poslancov si nemôžu zvoliť obyvatelia Trstenej na Ostrove (okres Dunajská Streda), kde je na sedem poslaneckých miest len šesť kandidátov. Podobná situácia je aj v Pastuchove (okres Hlohovec), kde je na sedem miest poslancov len päť kandidátov.

V krajskom meste Trnava sa o hlasy voličov uchádza sedem kandidátov na trnavského primátora a 154 kandidátov na 31 miest poslancov. Na funkciu primátora kandiduje Peter Bročka (nezávislý kandidát), Marián Galbavý (nezávislý kandidát), Rastislav Mráz (KDH, SZS, SDKÚ-DS), Peter Ondrejka (nezávislý kandidát), Vanesa Šteinereová (nezávislá kandidátka), Peter Tomeček (Národná koalícia) a Igor Válek (Smer-SD, SNS). Pôvodne zaregistrovaný Stanislav Žigmund (Strana rómskej koalície) sa kandidatúry vzdal. O vedení mesta na ďalšie štyri roky môže rozhodnúť viac ako 54-tisíc oprávnených voličov.

Primátorov si v Trnavskom kraji volia aj v mestách Senica, Skalica, Piešťany, Hlohovec, Galanta a Dunajská Streda.

9:28 Obyvatelia Žilinského kraja volia 311 starostov a primátorov a 2 338 poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev. Voľby starostu sa nebudú konať v obciach Horná Lehota, Jalovec, Moškovec a Slovenské Pravno, pretože tam nemajú kandidáta na túto funkciu. Plný počet poslancov nemôžu ľudia zvoliť v Bobrovčeku, Žiari, Breštiaách, Diakovej a Malom Čepčíne, pretože tam majú menej kandidátov, ako je počet poslaneckých kresiel.

V krajskom meste Žiline sa o post primátora uchádzajú Peter Fiabáne, nezávislý kandidát, Patrik Groma, nezávislý kandidát, Tibor Hanuliak, Slovenská národná strana, Ľudmila Chodelková, nezávislá kandidátka, Marian Janušek, nezávislý kandidát, Martin Kapitulík, nezávislý kandidát a Ján Púček, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko

9:16 Pozor, za vynesenie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov z volebnej miestnosti hrozí pokuta. Návod, ako hlasovať v komunálnych voľbách

9:10 Volebné moratórium, počas ktorého je zakázané akékoľvek informovanie v prospech alebo v neprospech kandidátov, platí aj počas sobotňajších volieb do orgánov samosprávy obcí.

Volebná kampaň, ktorá sa začala dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov SR, sa skončila 48 hodín pred dňom konania volieb. Kampaň je tak zakázaná od 8. novembra od 00:00 až do skončenia hlasovania, teda dodnes do 22:00.

Moratórium sa týka aj médií, ktoré podľa zákona o volebnej kampani nesmú zverejňovať informácie o kandidátoch na funkcie do orgánov územnej samosprávy v ich prospech alebo neprospech 48 hodín pred začiatkom volieb a v deň konania volieb, až do skončenia hlasovania, teda od 8. novembra od 07:00 do dnes do 22:00.

8:59 V Košickom kraji volia v mestách a obciach 462 primátorov a starostov, pričom v každej obci sa našiel minimálne jeden kandidát na post starostu či primátora.

V obci Perín-Chym majú len osem kandidátov na deväť poslaneckých mandátov. V Slanskej Hute má mať zastupiteľstvo päť poslancov, kandiduje len jeden. V Hrhove majú len sedem kandidátov, pričom zastupiteľstvo má mať deväť poslancov. V Stratenej sa o päť poslaneckých mandátov uchádzajú len traja kandidáti. Vo Vojkovciach kandidujú za poslancov len dvaja, pričom zastupiteľstvo má mať päť poslancov.

V Košiciach sa o hlasy voličov uchádza deväť kandidátov na primátora. Pôvodne ich bolo 14, no volebná komisia jedného kandidáta nezaregistrovala. Z trinástich zaregistrovaných sa neskôr štyria nezávislí kandidáti vzdali.

Na funkciu primátora kandidujú vysokoškolská učiteľka Alena Bašistová (nezávislá), vynálezca Jaroslav Džunko (nezávislý), lekár-manažér Štefan Horváth (Národná koalícia), Džemal Kodrazi, SZČO, nezávislý kandidát, ďalej lekár Viliam Novotný (Šanca), právnik Martin Petruško (Smer – sociálna demokracia, Slovenská národná strana), poradca v životnom prostredí Jaroslav Polaček (Sloboda a Solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, Strana maďarskej komunity, Nova, Občianska konzervatívna strana), riaditeľ spoločnosti Ján Struk (Strana moderného Slovenska) a manažér Vladimír Vágási (Most-Híd).

Komunálne voľby 2018 na Slovensku
Prenosná urna počas komunálnych volieb 2018. Bratislava, 10. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

8:52 Ľudia v Bratislavskom samosprávnom kraji si volia 89 starostov a primátorov a 942 poslancov. Primátora si okrem hlavného mesta Bratislavy volia aj v okresných mestách Malacky, Senec a Pezinok, ako aj v mestách Modra, Stupava a Svätý Jur. Okrem primátorov miest a starostov obcí si voliči budú vyberať svojich zástupcov aj do mestských a miestnych zastupiteľstiev.

O post primátora Hlavného mesta SR Bratislavy sa uchádza desať kandidátov, z toho je jedna žena. Primátorom Bratislavy tak chcú byť súčasný primátor Ivo Nesrovnal (nezávislý), starosta bratislavských Vajnôr Ján Mrva s podporou OĽANO, SaS, KDH, SME RODINA – Boris Kollár, NOVA, OKS a Zmena zdola, viceprimátorka hlavného mesta SR Bratislavy Iveta Plšeková (nezávislá), bývalý generálny riaditeľ RTVS Václav Mika (nezávislý), politik a predseda mimoparlamentnej politickej strany NAJ – Nezávislosť a Jednota Viktor Béreš, advokát Jaroslav Brada (nezávislý), architekt Matúš Vallo s podporou Team Vallo, Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia, ďalej organizátor Korunovačných slávností v Bratislave Miroslav Vetrík (nezávislý), Andrej Trnovec za Slovenskú ľudovú stranu Andreja Hlinku a Roman Ruhig za Slovenskú národnú jednotu – stranu vlastencov.

8:37 Kandidát na bratislavského primátora Václav Mika odvolil na Základnej škole Jána Amosa Komenského. Prišiel spoločne s partnerkou s Kristínou.

Václav Mika, komunálne voľby 2018
Kandidát na primátora Bratislavy Václav Mika počas volebného aktu na ZŠ s MŠ Jána Amosa Komenského v rámci komunálnych volieb 2018. Bratislava, 10. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

8:06 Krátky pohľad do histórie: Prvé voľby do orgánov samosprávy obcí sa konali 23. a 24. novembra 1990. Ďalšie sa uskutočnili 18. a 19. novembra 1994, 18. a 19. decembra 1998, 6. a 7. decembra 2002, 2. decembra 2006 a 27. novembra 2010. Posledné riadne obecné voľby sa konali 15. novembra 2014 a riadili sa ešte starou legislatívou, a to samostatným zákonom o voľbách do orgánov samosprávy obcí.

7:47 Voličské právo si v obecných voľbách môže po prvý raz v živote uplatniť približne 55 500 prvovoličov, čo je 1,25 percenta z celkového počtu 4,45 milióna oprávnených voličov. Počet prvovoličov, ktorí už v iných voľbách volili, ale vo voľbách do orgánov samosprávy obcí môžu voliť po prvý raz, sa odhaduje na 227-tisíc, a to je 4,17 percenta z celkového počtu oprávnených voličov.

Komunálne voľby 2018 na Slovensku
Vhadzovanie volebného lístka do hlasovacej urny vo volebnej miestnosti v Starej Turej počas komunálnych volieb 2018. Stará Turá, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.

7:31 Sobotňajšie komunálne voľby sú prvé, ktoré sa riadia novou volebnou legislatívou, zákonom o volebnej kampani a zákonom o podmienkach výkonu volebného práva. Ministerstvo vnútra už tradične voličov informuje aj na telefonickej infolinke. Na bratislavských číslach – 02/ 509 423 17 a 02 / 509 423 12 funguje vo volebnú sobotu po celý deň, až do zatvorenia volebných miestností, teda od 7:00 do 22:00. Zamestnanci ministerstva vnútra na nej odpovedajú na otázky týkajúce sa práv a povinností voličov či organizačného zabezpečenia volieb do orgánov samosprávy obcí. Volebná infolinka je určená len pre voličov a neinformujú na nej právnické osoby, médiá, politické strany ani obce.

7:20 O posty vo vedení miest a obcí Slovenska má záujem približne 62-tisíc kandidátov. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu (ŠU) SR, o vyše 2 900 kresiel starostu či primátora v mestách, obciach alebo mestských častiach sa uchádza 7 131 kandidátov. Do zastupiteľstiev miest, obcí a mestských častí volíme v sobotu 20 789 poslancov, ktorých si voliči vyberú z odhadovaného počtu 55-tisíc kandidátov.

7:08 Starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských a v prípade Bratislavy a Košíc aj miestnych zastupiteľstiev môžu v obecných voľbách na najbližšie štyri roky voliť všetci, ktorí v mestách a obciach majú trvalý pobyt, občania SR aj cudzinci, ak majú aspoň 18 rokov.

Komunálne voľby 2018 na Slovensku
Otvorenie volebnej miestnosti v Starej Turej počas komunálnych volieb 2018. Stará Turá, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.

7:00 Na Slovensku sa začali komunálne voľby. Približne 4,45 milióna obyvateľov Slovenska si môže zvoliť na najbližšie štyri roky predstaviteľov vyše 2 900 obcí a miest, a v prípade Bratislavy a Košíc aj ich mestských častí.

 

 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaBoris KollárDaniel BalkoIvo NesrovnalJán GreššoJán MokošJán MrvaJozef DvončJozef GrapaJozef ŠvagerkoMarek HattasMatúš ValloPavel HagyariPavol TomašovičPeter OremusPeter PellegriniRudolf SchusterŠtefan ŠtefekVáclav Mika