Komentár: Čižnárov návrh prišiel päť minút po dvanástej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ĽSNS: Marián Kotleba
Zľava: Poslanci parlamentu za stranu ĽSNS - Stanislav Drobný, Milan Mazúrek, Marian Kotleba, Ján Mora a Stanislav Drobný. Foto: SITA/Marek Mrviš

Návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na zrušenie Kotlebovej strany prišiel päť minút po dvanástej. Nehovoriac o tom, že rozhodnutie súdu môže prísť ešte podstatne neskôr. Ľudová strana Naše Slovensko funguje na politickej scéne osem rokov. Čo robil Čižnár, ale aj jeho predchodca Dobroslav Trnka doteraz? To nám chce niekto nahovoriť, že radikalizácia kotlebovcov nastala až v posledných mesiacoch? Veď oni mali rovnaké vyjadrenia aj pred rokom, aj pred ôsmimi.

Generálna prokuratúra v tom však nie je určite sama. V prvom rade ministerstvo vnútra umožnilo fungovanie tejto strany. Ministerstvo predsa skúma pri registrácii, či strana spĺňa požiadavky zákona. Lenže zrejme pred niekoľkými rokmi nikto netušil, akú môže získať silu. Preto im nikto nevenoval dostatočnú pozornosť.

Na druhej strane za úspechom Kotlebu a jeho družiny, nie je program strany, alebo radikálne vyjadrenia jej členov. Za úspechom skôr môžeme hľadať frustráciu voličov z rozkrádania štátu od roku 1993. Ľudia už skrátka nevidia alternatívu. Zo slovenskej politiky sú zúfalí. Vládne skrátka blbá nálada.

Ako ju zvrátiť? Niekoľko receptov sa ponúka hneď. A pozná ich aj generálny prokurátor. Ten ešte v marci vyhlásil, že korupcia je aj na najvyšších miestach. „Netvárme sa, že korupcia nie je na najvyšších miestach. Ona tam je. Je tam, bola tam a dlho tam bude. Dúfam, že o nej nebudeme len rozprávať, ale aj bojovať. Korupcia je rakovina spoločnosti,“ povedal doslova. A práve korupcia na najvyšších miestach vháňa slovenských voličov do náručia Kotlebovi. Korupcia ohrozuje demokraciu, ale aj morálku. Tak by s tým, konečne tí hore, mali niečo urobiť.

Rastu podpory pre Kotlebu pomáhajú aj sľuby Roberta Fica o odsťahovaní sa z bytu v komplexe Bonaparte, akonáhle bude vznesené obvinenie voči jeho prenajímateľovi. Ten je obvinený od polovice marca. Premiérove bývanie sa však nezmenilo.  Dostali sme len prísľub, že si ho hľadá.

Takže nie zákaz strany, ale konkrétne kroky v boji proti korupcii, nedajú kotlebovcom šancu, aby sa v spoločnosti uchytili. Ak nebude odhalená korupcia na najvyšších miestach, ak nedôjde k rýchlemu vysťahovaniu sa z bytu, tak sa obávam, že návrh na rozpustenie strany, bude len výbornou príležitosťou na kampaň pre Mariána Kotlebu pred jesennými župnými voľbami.

 

Radovan Pavlík, redaktor agentúry SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dobroslav Trnka
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko