Kollár víta zmeny v NR SR, Sulík bol na grémiu nežiadaný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulik
Predseda strany SaS Richard Sulík na tlačovej besede strany SaS o daňovej úľave pre Babišovo Duslo Šaľa a o krokoch strany Sas proti takýmto praktikám. Bratislava, 23. júl 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 16. augusta (WebNoviny.sk) – Poslanecké grémium, ktoré zvolal predseda parlamentu Andrej Danko k zmenám v rokovacom poriadku Národnej rady SR, sa hneď na začiatku nezaobišlo bez konfliktov.

Na rokovanie v utorok dopoludnia prišli zástupcovia poslaneckých klubov, za najsilnejšiu opozičnú stranu Sloboda a Solidarita okrem predsedníčky poslaneckého klubu SaS Natálie Blahovej aj predseda liberálov Richard Sulík. Obaja však ešte pred začiatkom rokovania k zmenám rokovacieho poriadku odišli, následne predseda parlamentu Andrej Danko otvoril rokovanie.

Ako povedal Sulík pri odchode, na poslaneckom grémiu podľa slov predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) nemá čo robiť. „Pán Danko povedal, že nesmiem byť na grémiu. Mne sa to zdá byť zvláštne, že predseda parlamentnej strany tam nesmie byť. Najmä keď ide o účasť europoslancov na zasadaniach národnej rady. Nevyhodili ma, ale vyzval ma, aby som opustil rokovaciu miestnosť. Majú tam byť tí, ktorí boli nominovaní ako zástupcovia poslaneckých klubov. Zrejme im strašne prekážalo, že tam budem,“ povedal Sulík. Na protest spolu s ním odišla aj Natália Blahová. Sulík uznal, že ho v marci strana nedelegovala na rokovania grémií.

Ak však prekáža, že by tam Richard Sulík sedel a počúval, tak ja už naozaj neviem, čo pán Danko potrebuje,“ doplnila Blahová. Poslanci za SaS sa zhodujú, že vždy boli zásadné zmeny robené na základe širokého konsenzu, a preto by o rokovacom poriadku mali rokovať všetci.

Sulík podľa Danka oklamal médiá

Richard Sulík ako europoslanec nemal podľa predsedu NR SR Andreja Danka čo robiť na poslaneckom grémiu. Ako povedal Danko na tlačovej besede, grémium je miesto pre poslancov NR SR, ktorých poverí poslanecký klub. „Klub nemôže splnomocniť právnika ani vrátnika. Ak mal Sulík ambíciu byť poslancom NR, nemal uprednostniť mandát europoslanca, ktorý mu poskytuje väčší komfort. Sulík uznal svoju chybu, ospravedlnil sa, podal som mu ruku a požiadal predsedníčku klubu SaS Natáliu Blahovú, aby zostala,“ uviedol Danko s tým, že Sulík inak rozprával pred médiami a inak pred poslancami.

Danko uviedol, že pri otvorení rokovania privítal Sulíka ako europoslanca a pýtal sa ho na dôvod, prečo je na grémiu, keď nie je poslancom NR SR. Zároveň ho poprosil, aby povedal, ktoré ustanovenie pripravovaného rokovacieho poriadku je v rozpore s ľudskými právami. „Nebol schopný odpovede. Zároveň priznal, že on má v EP na vystúpenie jednu minútu. Je nedôstojné, čo predviedol pred médiami. Verím, že sa ospravedlní,“ vyhlásil s tým, že Sulík oklamal médiá a tie to šíria medzi ľudí. „Ukazuje to na zúfalosť opozičných politikov. Nikto z opozície nemôže povedať, že nedostal priestor na vystúpenie. Keď Blahová nerozumie, čo je komparatistika, ja jej pomôcť neviem,“ dodal.

Kollár je za zákaz používania transparentov

Líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár po poslaneckom grémiu v Národnej rade SR vyhlásil, že predseda parlamentu Andrej Danko niektoré body, s ktorými poslanci nesúhlasili, do návrhu nového rokovacieho poriadku zapracoval. Kollár žiadal predovšetkým rovnosť v pléne. „Všetci sme si rovní, ak chcú poslancom obmedziť čas na vystúpenie, musia mať obmedzený čas predseda a aj podpredsedovia parlamentu. To som vytkol,“ povedal po rokovaní Kollár. Podľa neho je Danko ochotný počúvať, ako sa však rozhodne, sa uvidí. Naopak, so zákazom používania transparentov v rokovacej sále Kollár súhlasí. „Vážme si to, čo máme, slobodu parlamentarizmu. Rokovací poriadok treba zmeniť. Do pléna by sme nemali prinášať transparenty a robiť divadelné scénky. Súhlasím so zákazom transparentov, reklamných predmetov,“ dodal Kollár.

Jeho opozičný kolega za OĽaNO Richard Vašečka z rokovania odchádzal nespokojný. Podľa neho sa k nijakým ústupkom nepristúpilo. „Nemyslíme si, že ak sa skráti čas vystúpení poslancov, že poslanci budú menej konfrontační. Ak novela prejde, tak predseda parlamentu sa zmení z niekoho, koho by sme mohli prirovnať ku kapitánovi mužstva, na rozhodcu,“ vyjadril Vašečka svoj názor po poslaneckom grémiu. Dodal, že aj čas vystúpení poslancov a vládnych predstaviteľov by mal byť rovnaký. Rovnako tak sa mu nepozdáva, že poslanci nesmú do pléna priniesť transparent či graf. „Je veľmi obmedzujúce, keď poslanec má len hovoriť a nemôže použiť ani graf na vysvetlenie nejakej veci. To je nezmysel,“ uzavrel Vašečka.

Hrnčiar súhlasí s obmedzením času vystúpení

Podľa koaličného podpredsedu parlamentu Bélu Bugára sú pripravované zmeny rokovacieho poriadku parlamentu demokratické. Podľa neho je stanovenie maximálneho času na vystúpenie poslancov opodstatnené. „Nebude sa zbytočne ťahať čas. V minulom parlamente boli poslanci, ktorým bolo jedno, aký bol zákon, vystupovali ku každému návrhu 40 aj 50 minút a do rozpravy boli prihlásení písomne aj ústne. Efektivita rokovania je potom veľmi malá a stráca sa diskusia,“ vysvetlil Bugár. Vyjadril tiež názor, že krik v rokovacej sále, tričká miesto košieľ, či telefonovanie v rokovacej sále nemajú čo robiť.

Andrej Hrnčiar za Sieť taktiež s niektorými navrhovanými zmenami súhlasí. „Súhlasíme s obmedzením času vystúpení poslancov,“ povedal Hrnčiar. Nazdáva sa, že opozícia sama sebe spôsobila, že koalícia navrhuje obmedzenie času vystúpení v pléne. Podľa neho je stále priestor na diskusiu a na prípadné zmeny v návrhu nového rokovacieho poriadku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoAndrej HrnčiarBoris KollárNatália BlahováRichard SulíkRichard Vašečka
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky