- aktualizované 11. novembra, 11:49
Slovenská republika chce vstúpiť do konania v prípade smrti Jozefa Chovanca v Belgicku na strane poškodených. Získala by tak možnosť vstupovať do spisu či navrhovať dôkazy. Uviedla to po stredajšom rokovaní vlády SR ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).
Ide o výnimočnú situáciu
Kabinet v stredu zaviazal šéfku rezortu spravodlivosti a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nom. SaS), aby vykonali potrebné kroky k tomu, aby sa Slovensko zúčastnilo na konaní.
„Máme za to, že je to výnimočná situácia, keď by mala Slovenská republika skúsiť využiť všetky možnosti, aby sme do takéhoto konania vstúpili. Je potrebné sa o takúto účasť uchádzať, takže to nie je žiadna automatika. Sme si toho vedomí a chceme k tomu robiť potrebné právne kroky,“ dodala Kolíková.
Prípad Jozefa Chovanca je podľa nej výnimočný a nie vždy, keď umrie slovenský občan v zahraničí, by mal štát vstupovať do konania. „Je to situácia, kde je vážne podozrenie, že násilím iných policajných zložiek, iného štátu došlo k úmrtiu nášho občana a po dvoch rokoch ešte stále nie je jasne vysvetlené, prečo zomrel,“ uzavrela Kolíková.
Spravili už 28 krokov
Šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok potvrdil, že Slovensko spravilo už 28 krokov v prípade úmrtia Jozefa Chovanca, vrátane predvolania veľvyslancov či intervencií na politickej úrovni.
„Predseda vlády hovoril niekoľkokrát so svojím partnerom a partnerkou na belgickej strane. Máme prijaté uznesenie Národnej rady SR a vlády SR. Všetky tieto kroky smerujú len k jednému cieľu, a to je vyšetrenie tohto trestného činu a spravodlivé potrestanie vinníkov,“ vysvetlil.
Vláda SR zaviazala ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí) a ministra zahraničných veci a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nom. SaS), aby vykonali potrebné kroky k tomu, aby sa Slovensko zúčastnilo na konaní vedenom v Belgickom kráľovstve v prípade smrti Jozefa Chovanca.
Prioritou je objasnenie prípadu
Dostali tiež za úlohu prijať opatrenia, ktoré zabezpečia objasnenie prípadu. Na 51. schôdzi kabinetu predložila tento návrh šéfka rezortu spravodlivosti.
„Keďže smrť občana SR v zahraničí by mala byť vždy náležite vyšetrená, obzvlášť ak sa stala za okolností ako v prípade pána Chovanca, prioritou Slovenskej republiky by malo byť objasnenie prípadu a vyvodenie eventuálnej zodpovednosti za smrť Jozefa Chovanca,“ uviedlo v materiáli predloženom na rokovanie vlády ministerstvo spravodlivosti.
V pléne Európskeho parlamentu sa preberala aj tragická smrť Jozefa Chovanca na belgickom letisku
Rezort navrhuje, aby Slovenská republika vstúpila do konania v postavení poškodenej strany, čo by umožnilo Slovensku požiadať o vykonania doplňujúcich úkonov.
Leyenová ubezpečuje, že prípadu smrti Chovanca budú venovať veľkú pozornosť
„V prípade nemožnosti priameho zapojenia Slovenskej republiky do konania sa navrhuje prijať iné opatrenia, ktoré umožnia riadne objasnenie smrti Jozefa Chovanca. Medzi takéto opatrenia môže patriť napríklad finančná pomoc pani Chovancovej za účelom zabezpečenia prekladu súdneho spisu do slovenského jazyka, čo by umožnilo slovenským znalcom vyhotovenie znaleckého posudku pre účely trestného konania vedeného v Belgickom kráľovstve,“ dodal rezort.
Jednostranné, písomné, tajné
Prípad vyšetruje príslušný belgický vyšetrovací súd. Generálny prokurátor v Mons objasnil, že vyšetrovanie úmrtia Chovanca naďalej pokračuje a ide o konanie jednostranné, písomné a tajné. Aktuálne má prístup k spisu len generálna prokuratúra a žalobca, teda manželka Jozefa Chovanca.
Okolnosti smrti Jozefa Chovanca sú šokujúce a vyšetrovanie bude dôkladné, vyjadril sa belgický vicepremiér
Tá v januári 2020 od prokuratúra obdržala spis od vyšetrovacieho sudcu, ktorému následne bola doručená žiadosť právnych zástupcov o vykonanie dodatočných úkonov, ktoré boli povolené a ktorými sa vyšetrovanie aktuálne zaoberá.
Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Na palube lietadla sa údajne správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.