Po skončení utrpenia s voľbou generálneho prokuratúra zrejme začne ďalšie. Tentoraz sa bude týkať voľby nového špeciálneho prokurátora, ktorá by sa mohla uskutočniť na februárovej, prípadne marcovej schôdzi parlamentu. „Voľbu špeciálneho prokurátora vyhlásim čím skôr,“ povedal v utorok portálu SITA.sk predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
Poslanec ústavnoprávneho výboru parlamentu Alojz Baránik (SaS) podporuje skorú voľbu. „Čím skôr tým lepšie, lebo ako sa hovorí, včera bolo neskoro,“ uviedol.
Vetrák: Ak chceme účinne bojovať proti korupcii, musíme špeciálneho prokurátora zvoliť čo najskôr
Koalíciu môže čakať pri výbere špeciálneho prokurátora podobný typ problémov ako pri rokovaniach o tom, kto bude ďalších sedem rokov generálnym prokurátorom. Nie je vylúčené, že dohoda sa bude rodiť veľmi ťažko.
Viac o téme: Voľba generálneho prokurátora
Poslanec Baránik hovorí, že predsa len celý proces bude trochu iný. „Je to iný druh funkcie, je viac výkonná, zatiaľ čo funkcia generálneho prokurátora je viac manažérska,“ podotkol poslanec.
Podľa neho aj situácia na špeciálnej prokuratúre je odlišná a o pozíciu špeciálneho prokurátora sa budú uchádzať iní ľudia. Ako však poznamenal, nevie, ako napokon výber dopadne, lebo „nie som veštica“.
Kováčik sa do kancelárie už nedostane
Doterajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa vzdal funkcie, ale radovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry zostal. Má pozastavený výkon funkcie. Kým nie je skončené jeho trestné stíhanie právoplatným odsúdením, má nárok na 30 percent platu.
Kováčikovi pozastavila výkon funkcie prokurátora prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková koncom októbra. Polícia ho vtedy zadržala a obvinila z korupcie, podporovania zločineckej skupiny, zneužitia právomocí a ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.
Špeciálna prokuratúra po zadržaní Kováčika nestagnovala, Bíró hovoril aj o záhadných spisoch
Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) Webnovinám povedal, že Kováčik už nemôže vykonávať svoju funkciu a plynie mu lehota na odchod z nej. „Keby ho aj zajtra prepustili z väzby, nemá prístup do kancelárie a ku spisom,“ podotkol.
Kováčik oznámil parlamentu, že končí vo funkcii špeciálneho prokurátora v novembri. Podľa zákona mu v takom prípade výkon funkcie zanikne po nasledujúcich dvoch mesiacoch, teda na konci januára. Podľa Šeligu by sa mohol Kováčikov nástupca zvoliť na budúci rok vo februári.
Špeciálnym prokurátorom nemusí byť prokurátor
O kreslo špeciálneho prokurátora sa môže okrem prokurátorov uchádzať aj neprokurátor. Zatiaľ nie je isté, či sa prihlási tiež advokát Daniel Lipšic. Hovorilo sa o ňom, že by mohol kandidovať za generálneho prokurátora. Napokon sa neprihlásil.
Kandidátov na post špeciálneho prokurátora môžu navrhovať poslanci parlamentu, minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, generálny prokurátor, rada prokurátorov, profesijná organizácia právnikov, právnická fakulta vysokej školy so sídlom v SR a Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied.
Posledné slovo bude mať parlament, nie prezidentka
Podľa Baránika je špeciálny prokurátor dôležitou postavou. „Má vysokú mieru nezávislosti od generálneho prokurátora, aby mal voľnú ruku,“ podotkol poslanec.
Kandidátov vypočuje pred voľbou ústavnoprávny výbor. Rozhodnutie poslancov v parlamente bude definitívne. Šéf špeciálnej prokuratúry sa následne ujme funkcie zložením sľubu do rúk predsedu Národnej rady SR. Kandidáta nemenuje do funkcie prezident SR tak ako generálneho prokurátora.