BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) – Odstúpením pápeža Benedikta XVI. z úradu sa museli dočasne v cirkvi zmeniť viaceré texty liturgií, keď sa jeho meno pri svätých omšiach nespomína, kňazi sa však mýlia.
Pri viacerých omšiach sa kňazi modlia stále aj za pápeža Benedikta XVI., po vyslovení jeho mena sa opravia, či spomenú, že ide o emeritného pápeža. Ako povedal pre agentúru SITA hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik, kňazi sa pomýliť môžu, to je podľa neho normálne.
Viacerí si podľa neho tieto texty prelepili, aby k omylom nedošlo. Modlitba za bývalého pápeža však podľa Kováčika nie je nič, čo by spôsobilo, že omša je neplatná.
Obrazom: Benedikt XVI. sa rozlúčil s veriacimi
Pápež ukončil pontifikát vo štvrtok 28. februára o 20:00. Odvtedy až do oznámenia o zvolení nového pápeža sa pri svätých omšiach nespomína meno pápeža a zmienka o pápežovi sa úplne vynecháva. V spoločných modlitbách veriacich vo svätej omši i v prosbách v Liturgii hodín sa vynechávajú prosby za pápeža. Je však podľa odporúčania Konferencie biskupov Slovenska vhodné pridať prosbu za vyvolenie pápeža. Od oznámenia o zvolení nového pápeža sa jeho meno opäť spomína vo všetkých liturgických textoch, teda nečaká sa na slávnostnú omšu, ktorou začína svoj pontifikát.
Pápež sa volí v Sixtínskej kaplnke od 16. storočia
BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) – Konkláve k voľbe nového pápeža, ktoré sa začne v utorok, sa tradične koná v Sixtínskej kaplnke, pri Michelangelovom obraze Posledného súdu.
Podľa Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska je Sixtínska kaplnka so svetoznámymi renesančnými freskami dejiskom konkláve pravdepodobne od roku 1559.
Pápeži sa tu volili najmenej 20-krát. Hoci Ján Pavol II. voľbu pápeža podstatne zmenil, dôrazne potvrdil jej miesto v Sixtínskej kaplnke. Jej fascináciu ako miesta tajných hlasovaní dojímavo opísal v jednej svojej básni.
Kaplnku, ktorej rozmery 41 x 13 x 21 metrov údajne zodpovedajú Šalamúnovmu chrámu, dal zriadiť ako svoju palácovú kaplnku pápež Sixtus IV., a to ako „novú Šalamúnovu halu“. V roku 1482 tým poveril niekoľkých najlepších umelcov svojej doby. Za sedem mesiacov Botticelli, Perugino, Rosselli a Ghirlandaio stvárnili na ľavej bočnej stene život Mojžiša a na pravej strane to doplnili životom Ježiša. O generáciu neskôr vytvoril Michelangelo v rokoch 1508 – 1512 stropnú fresku histórie stvorenia a v rokoch 1534-41 na čelnej stene Posledný súd.