BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Populácia rosomáka sibírskeho (Gulo gulo) sa v Kanade v dôsledku úbytku snehových zrážok zmenšuje. Zistili to americkí vedci z University of Montana a Pennsylvánia State University, pričom ide o vôbec prvý zaznamenaný prípad poklesu počtov suchozemského živočíšneho druhu v dôsledku zmenšovania snehovej pokrývky.
Rosomák sibírsky je jedným z najväčších druhov lasicovitých šeliem, ktorá žije v lesoch Škandinávie, Ruska, severnej Číny, Mongolska a Severnej Ameriky. Vyskytuje sa predovšetkým v Kanade a na Aljaške. Je to všežravec, ktorý však uprednostňuje mäsitú potravu. Živí sa zdochlinami, zajacmi, hlodavcami, ale dokáže taktiež uloviť aj mladé alebo oslabené jelene alebo soby. Rosomáky sú dobre prispôsobené na život v snehu, keďže majú hustú srsť a široké laby.
Cieľom biológov bolo zistiť ako globálne otepľovanie ovplyvňuje výšku snehovej pokrývky a život živočíchov v arktických oblastiach. Najprv preto získali údaje o snehových zrážkach v kanadských provinciách Alberta, Britská Kolumbia, Manitoba, Saskatchewan a v teritóriách Yukon a Severozápadné teritóriá. Zistili, že vo všetkých oblastiach okrem Yukonu sa v rozmedzí rokov 1968 až 2004 priemerné hodnoty snehových zrážok znižovali. Následne tieto údaje porovnali so záznamami o počte ulovených rosomákov a zistili, že v oblastiach, kde sa výška snehovej pokrývky v zime znižovala najrýchlejšie, sa aj najrýchlejšie znižovali počty rosomákov.
Populácia rosomákov sa zväčšuje iba v Severozápadných teritóriách, kde síce tiež zaznamenali úbytok snehových zrážok, ale stále je tam dostatočne hrubá snehová pokrývka. Podľa vedcov je hlavným dôvodom poklesu rosomákov predovšetkým fakt, že tieto šelmy uprednostňujú oblasti s hlbokým snehom. V takýchto oblastiach sa im jednoduchšie loví korisť a taktiež je väčšia pravdepodobnosť, že nájdu mŕtve alebo oslabené jelene alebo soby. Hlboký sneh taktiež funguje ako lepšia izolácia pre hlodavce, ktoré sú pre rosomáky dôležitým zdrojom potravy.
Informácie priniesol spravodajský portál news.bbc.co.uk.
SITA