8. jún sa nesie v znamení svetového dňa oceánov. Tvoria približne 71 percent povrchu Zeme. Sú najväčším a najhlbším typom vodnej oblasti na našej planéte a majú veľký význam pre život a klimatické procesy na Zemi.
Vedeli ste, že morské rastliny, ako napríklad fytoplanktón, sú zodpovedné za produkciu veľkej časti zemského kyslíka? Tieto mikroskopické organizmy fotosyntetizujú a uvoľňujú kyslík do atmosféry. Bez čistého a zdravého oceánu by bola produkcie kyslíka vážne ohrozená, čo by mohlo viesť k negatívnym dôsledkom pre všetky formy života vrátane ľudí. Oceán podporuje bohatú biodiverzitu a je domovom veľkého množstva druhov živočíchov a ekosystémov. Zachovanie zdravia oceánu zabezpečuje prežitie týchto druhov a celkovú rovnováhu ekosystémov. Zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii klímy na Zemi. Absorbuje cca 25 % emisii oxidu uhličitého, ktorý je jedným z hlavných skleníkových plynov zodpovedných za zmenu klímy. Okrem toho oceán funguje ako chladič, ktorým absorbuje a rozvádza teplo po celej planéte. Starostlivosťou o oceán prispievame k zmierňovaniu klimatických zmien a k minimalizácii ich nepriaznivých vplyvov.
Zdravý oceán, zdravá planéta
Oceán je neoceniteľným zdrojom, ktorý udržuje život na Zemi. Starostlivosť o oceán je nevyhnutný pre blaho ekosystémov, reguláciu klímy, produkciu kyslíka, potravinovú bezpečnosť, ekonomiku a naše celkové spojenie s prírodou. Činnosti každého jednotlivca, či už malé alebo veľké, môžu prispieť k zachovaniu a ochrane oceánu pre súčasné a budúce generácie.
Poslanci schválili novelu o obchodovaní s emisnými kvótami, nastanú aj ďalšie zmeny
Hoci je Slovensko vnútrozemskou krajinou bez priameho prístupu k oceánu, stále existujú dôležité dôvody, prečo by sa aj Slováci mali zaujímať o oceán.
Zmeny v oceáne, ako je stúpajúca hladina morí, okysľovanie oceánov a strata biodiverzity, majú ďalekosiahle dôsledky, ktoré presahujú pobrežné oblasti. Tieto zmeny môžu ovplyvniť klimatické vzorce, poveternostné systémy a ekosystémy na celom svete. Pohoda oceánu sa preto nepriamo dotýka Slovenska a jeho obyvateľov. Dôsledky klimatickej zmeny, ako sú extrémne výkyvy počasia a teplotné zmeny, môžu mať nepriamy vplyv na vnútrozemské krajiny.
Uhlíková neutralita budov: Prečo je to životný štýl budúcnosti?
Napríklad zmeny v globálnom počasí môžu ovplyvniť poľnohospodárstvo, dostupnosť vody a prírodné zdroje, čo môže ovplyvniť ekonomiku krajiny a potravinovú bezpečnosť.
Slovensko, ako každá iná krajina, má rieky, jazerá a vodné plochy, ktoré sú spojené s globálnym kolobehom vody. Zdravie týchto sladkovodných systémov môže byť ovplyvnené stavom oceánu a naopak. Pochopenie a podpora trvalo udržateľných postupov ochrany oceánov prispieva k celkovej ochrane vodných zdrojov Zeme. Slovensko ako člen Organizácie Spojených národov sa zaviazalo k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja. Oceán je dôležitou súčasťou niekoľkých cieľov udržateľného rozvoja vrátane tých, ktoré súvisia s klimatickými opatreniami, životom pod vodou, zodpovednou spotrebou a výrobou a trvalo udržateľnými mestami a komunitami.
Oceán je globálnym zdrojom, ktorý si vyžaduje medzinárodnú spoluprácu na ochranu a efektívne riadenie. Slovensko ako člen medzinárodného spoločenstva môže zohrávať úlohu pri presadzovaní trvalo udržateľných oceánskych politík a účasti na medzinárodných iniciatívach. Zapojením sa do globálneho úsilia o zachovanie oceánu môže Slovensko prispieť ku kolektívnej zodpovednosti za zabezpečenie zdravého a udržateľného životného prostredia pre budúce generácie.