Poslanci schválili novelu o obchodovaní s emisnými kvótami, nastanú aj ďalšie zmeny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Budaj
Poverený minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Zmení sa doterajšie nastavenie systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov v Únii pre štvrté obchodovateľné obdobie. Vyplýva to z novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady SR. Ďalej sa vypustí definícia dobrovoľného účastníka systému obchodovania. Predkladateľom návrhu je dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj (Demokrati).

„Možnosť stať sa dobrovoľným účastníkom systému obchodovania reálne v praxi nebola využitá a v štvrtej fáze obchodovania nie je potrebná,“ tvrdí šéf rezortu v návrhu.

Dodal, že na trhu existuje viacero možností, ako sa môžu prevádzky, ktoré nie sú povinnými účastníkmi systému obchodovania, vysporiadať s emisiami skleníkových plynov.

Povinnosť uvádzania emisií

Ďalej sa podľa rezortu životného prostredia vypustí povinnosť uvádzať emisie skleníkových plynov pri projektovaných kapacitách upravených o relevantný faktor využitia kapacity v prípade nových účastníkov pri obchodovaní. Taktiež nebude nutné žiadať o povolenie na vypúšťanie emisií skleníkových plynov pre dobrovoľného účastníka systému obchodovania.

Po novom bude musieť okresný úrad zaslať kópiu povolenia na vypúšťanie emisií skleníkových plynov do desiatich dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti okrem ministerstva i vnútroštátnemu správcovi registra pre kvóty skleníkových plynov. Budú sa tiež môcť prenášať vydané kvóty skleníkových plynov aj medzi inými systémami obchodovania, ako napr. so Švajčiarskom.

Taktiež nebude možné bezodplatné kvóty prideliť v nasledujúcom roku po kalendárnom roku, v ktorom bola prevádzka vyradená zo systému obchodovania.

Rezort životného prostredia bude povinný predložiť každoročne do 31. marca vnútroštátnemu správcovi potvrdenie o správnosti správy.

Riziko úniku uhlíka

Plénum schválilo i pozmeňujúci a doplňujúci návrh nezaradeného poslanca Jaromíra Šíbla a nezaradenej poslankyne Anny Miernej, ktorí navrhovali upraviť výšku percenta použiteľného výnosu z príjmov z obchodovania s emisnými kvótami.

Návrhom sa rovnako mení výška percenta použiteľného výnosu z príjmov z obchodovania s emisnými kvótami na financovanie schémy štátnej pomoci prevádzkam, v prípade ktorých sa predpokladá značné riziko úniku uhlíka v súvislosti s premietnutím nákladov kvót do cien elektrickej energie z 25 na 35 percent.

Zároveň sa návrhom dopĺňa nová možnosť opatrení na zadržiavanie vody v krajine s dôrazom na zachytávanie, ukladanie a využitie organického uhlíka.

Ďalej sa zavádza možnosť financovania zabezpečenia zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase uskutočnením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územia.

Prostriedky fondu

Príspevková organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva podľa schváleného pozmeňujúceho návrhu požiada fond o poskytnutie prostriedkov fondu.

Žiadosť bude možné podať na fond do 31. októbra príslušného kalendárneho roka na poskytnutie prostriedkov na nasledujúci kalendárny rok.

Žiadosť obsahuje najmä názov alebo obchodné meno a sídlo žiadateľa, jeho identifikačné číslo, meno a priezvisko štatutárneho zástupcu, účel a výšku požadovaných prostriedkov.

Prostriedky fondu možno poskytnúť žiadateľovi najviac do výšky 100 percent priamych nákladov vynaložených na úhradu nákladov súvisiacich so zabezpečením zvýšených záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase uskutočnením opatrení ochrany a starostlivosti o chránené územia prostredníctvom organizácie ochrany prírody a krajiny zriadenej osobitným predpisom.

Za priame náklady sa považujú osobné náklady, prevádzkové náklady či investičné náklady. O poskytnutí prostriedkov fondu rozhoduje minister, na základe jeho rozhodnutia uzavrie fond so žiadateľom zmluvu o poskytnutí prostriedkov fondu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna MiernaJán BudajJaromír Šíbl
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaÚstavnoprávny výbor NRSR