Až 38 percent fajčiarov zahadzuje cigaretové ohorky na zem. EcoButt však ukazuje, že sa dajú využiť aj inak (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Cesta v Žiari nad Hronom z cigaretových ohorkov
Zdroj foto: EcoButt

Až 38 percent fajčiarov zahadzuje cigaretové ohorky na zem. K životnému prostrediu a ku ekológií sú užívatelia nahrievaného tabaku zodpovednejší ako klasický fajčiari. V porovnaní s fajčiarmi klasických cigariet zahadzuje tabakové náplne na zem polovica z nich.

Tieto informácie vyplynuli z celoslovenskej ankety, do ktorej sa zapojilo viac ako 21-tisíc Slovákov.

Zmes na výstavbu ciest

Viac, ako 76 percent ľudí povedalo, že najviac cigaretového odpadu zaregistrovali práve na miestach, kde je fajčenie zakázané, ako sú napríklad autobusové zastávky. Informovali o tom na besede predstavitelia firmy Philip Morris Slovensko a technologického startupu EcoButt.

EcoButt prišiel s kampaňou EcoButtni svet svojou cestou, ktorej cieľom je predstaviť verejnosti recykláciu tabakových filtrov, ktoré sa následne dajú využiť namiesto celulózy do zmesí na výstavbu ciest.

Takto vyzerá asfalt, do ktorého sú pridané cigaretové ohorky.
Takto vyzerá asfalt, do ktorého sú pridané cigaretové ohorky. Zdroj foto: EcoButt

V októbri 2022 sa EcoButtu podarilo v spolupráci s Phillip Morris v Žiari nad Hronom vyasfaltovať prvú cestu, kde použili cigaretové filtre ako prímes miesto celulózy.

Cesta v Žiari nad Hronom z ohorkov je unikátny nápad, ako recyklovať odpad
Zdroj foto: EcoButt

Toxické látky kontaminujú ekosystém

„Cigaretové ohorky a tabakové náplne nepatria na zem, ale do cesty,“ povedal Hugo Repáň zakladateľ projektu EcoButt. Ďalej uviedol, že cigaretové ohorky obsahujú približne 7-tisíc toxických a karcinogénnych látok, ktoré vznikajú pri horení tabaku. Ak fajčiar zahodí ohorok na zem a začne pršať, všetky toxické látky prejdú do podzemných vôd, pôdy a kontaminujú ekosystém.

„Dnes vyzbierame v spolupráci s Phillip Morris viac ako pol tony tabakových náplní z 19 prevádzok tejto spoločnosti, čo vystačí približne na 1 000 metrov štvorcových cesty. Predajne motivujú zákazníkov zbierať použité tabakové náplne, ktoré my pravidelne vyzdvihujeme a recyklujeme,“ dopĺňa Hugo Repáň.

Množstvo odhodených ohorkov eviduje aj občianske združenie Upracme Slovensko. Do ich akcie sa zapojilo viac ako 60-tisíc dobrovoľníkov, ktorí doteraz vyzbierali tisíc ton cigaretového odpadu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EcoButtPhilip Morris SlovenskoUpracme Slovensko