Rybolov a udržateľnosť: Nová technológia môže pomôcť chrániť oceány

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rybolov a udržateľnosť: Nová technológia môže pomôcť chrániť oceány
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Nadmerný rybolov predstavuje hrozbu najmä v oblasti Stredozemného a Čierneho mora. Tento problém môže pomôcť vyriešiť nový projekt, ktorý testuje najmodernejšiu technológiu na zachytávanie informácií  o úlovku dňa. Táto iniciatíva je prvou svojho druhu a jej cieľom je pomôcť odhaliť podrobnejšie údaje o stave našich morí.

Projekt sa realizuje na pobreží Islandu pomocou piatich rybárskych lodí. „Žijeme v dobe technológií, kde sa všetko skenuje a registruje v databáze, ale pokiaľ viem, je to po prvýkrát, čo sa podrobnejšie mapujú voľne žijúce ryby,“ hovorí Axel Freyr Gíslason, vedúci vývojár produktov spoločnosti Skaginn 3X. Islandská spoločnosť je súčasťou projektu SEASCANN financovaného Európskou úniou (EÚ).

Riziko nenávratného poškodenia ekosystémov stále pretrváva

Ochrana morských ekosystémov na celom svete je čoraz naliehavejšou otázkou, ktorej dali nový impulz medzinárodné ciele v oblasti udržateľnosti a biodiverzity dohodnuté na konferencii Organizácie Spojených národov o biodiverzite (COP15) v Montreale v Kanade v decembri 2022.

Na jednej strane je more životne dôležitým zdrojom potravy pre ľudí a rybolov je hospodárska činnosť, ktorá podporuje mnohé pobrežné komunity v Európe a vo svete. Na druhej strane sú tieto zdroje vo veľkej miere nadmerne využívané a existuje reálne riziko, že sa touto činnosťou môžu nenávratne poškodiť ekosystémy.

Jasnejší obraz o podmorskom svete

Hoci sa od reformy politiky rybného hospodárstva EÚ v roku 2013 dosiahol určitý pokrok, nadmerný rybolov predstavuje pretrvávajúcu hrozbu, najmä v Stredozemnom a Čiernom mori. K tomu sa pridávajú obavy zo znečistenia a celkového zdravia ekosystému.

Únik chemikálií a hnojív najmä z poľnohospodárskej pôdy viedol v niektorých oblastiach k nadmernému obsahu živín vo vode. To následne viedlo k premnoženiu rias, ktoré vyčerpáva hladinu kyslíka a dusí ostatný morský život.

Získanie presného prehľadu o všetkých faktoroch, ktoré vstupujú do budovania zdravého morského ekosystému, je životne dôležité. Pritom nejde o jednoduchú záležitosť. Práve tu zohrávajú vedecké poznatky kľúčovú úlohu: vysokokvalitné informácie sú kľúčom k pochopeniu súčasného stavu a toho, aké opatrenia budú najefektívnejšie pri obnove zdravia oceánov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaOrganizácia Spojených národov (OSN)