Vody Stredozemného mora prekonali nedávno teplotný rekord. Informoval o tom španielsky Úrad pre morské vedy (ICMAN), ktorý nameral teplotu +28,71 °C, čo presiahlo doterajší rekord z 23. augusta 2003. Vtedy tam namerali +28,25 °C.
Stredozemné more, obľúbená turistická destinácia a významná súčasť svetového ekosystému, je ohrozené dramatickým nárastom teplôt vody. Nedávne správy z tejto oblasti varujú pred rekordne vysokými teplotami, ktoré môžu mať negatívny dopad na život mnohých morských živočíchov a prírodných ekosystémov. Situácia je taká vážna, že už začali vznikať aj silné búrky, ktoré môžu mať ešte závažnejšie dôsledky.
Španielsky Úrad pre morské vedy (ICMAN) nameral teplotu +28,71 °C, čo presiahlo doterajší rekord z 23. augusta 2003. Vtedy tam namerali +28,25 °C. Ide o rekordné hodnoty, ktoré sa doteraz považovali za nepredstaviteľné. Tento nárast teplôt je najväčší dôsledok globálneho otepľovania a dlhodobo rastúcich emisií skleníkových plynov. Vedci upozorňujú, že prudký nárast teplôt môže mať katastrofálne dôsledky pre celý ekosystém mora.
Je obnoviteľná veterná energia naozaj obnoviteľná? Čo s turbínami, ktoré doslúžili?
Údaje ešte musí potvrdiť Program Európskej únie pre pozorovanie Zeme (Copernicus), ale „sme presvedčení, že medián nebude veľmi skreslený a že údaj o teplote s presnosťou na prvé desatinné miesto je globálne správny,“ uviedli pre agentúru AFP vedci Justino Martínez a Emilio García.
Hrozí úhyn živočíchov
Zvlášť znepokojujúci je hromadný úhynu morských živočíchov, ktorý je priamo spojený s extrémnym nárastom teplôt. Mnohé druhy rýb, morských korytnačiek a iných živočíchov sú zvyknuté na určitú teplotu vody, a keď táto teplota prudko stúpa, môže to spôsobiť stres, ochrnutie a nakoniec aj úhyn. Ekológovia upozorňujú, že tento úbytok živočíchov môže mať devastujúci vplyv na celý potravinový reťazec a ohroziť živobytie rybárov a ďalších, ktorí závisia od morských zdrojov. Ak sa globálna teplota zvýši o 1,5 °C, môže uhynúť až 20% rýb a bezstavovcov.
Nie len živočíchy sú v ohrození
Stredozemné more je domovom mnohých korálových útesov a prírodných rezervácií, ktoré majú kľúčový význam pre zachovanie biodiverzity. Prudký nárast teplôt môže tak poškodiť krehký morský ekosystém.
Okrem toho sa nedávno objavujú aj extrémne búrky v oblasti Stredozemného mora, čo je v priamom spojení so zmenami v klíme. Silné búrky môžu spôsobiť rozsiahle škody v pobrežných oblastiach, ohroziť životy a majetok miestnych obyvateľov a vytvoriť ďalšie tlaky na už tak zraniteľné ekosystémy.
Situácia vyžaduje okamžitú a koordinovanú reakciu na globálnej úrovni. Je potrebné, aby sa svet spojil v boji proti súčasným plánom na výrobu emisií skleníkových plynov a podporil ochranu morských ekosystémov.