Severnú pologuľu zasiahlo v prvej polovici leta veľké množstvo intenzívnych lesných požiarov, ktoré preniesli obrovské množstvo dymu cez Euráziu a Severnú Ameriku. Referuje o tom web The Guardian s odvolaním sa na Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) Európskej únie.
Klimatická kríza predlžuje dni
Početné požiare boli hlavne v Kanade, na Aljaške a vo východnej časti Ruska. Tieto požiare boli vo všeobecnosti spôsobené dlhými obdobiami horúcich a suchých podmienok v oblastiach s hustou vegetáciou a mali za následok zvýšené emisie uhlíka a dymu. Dym sa tiež začal šíriť oveľa ďalej na sever a dostal sa cez Severný ľadový oceán až do ďalekej Arktídy.
Emisie z ruských požiarov v júni a júli boli vyššie ako v predchádzajúcich dvoch rokoch a požiare v Amurskej oblasti viedli k odhadovanému úniku 17,2 megaton uhlíka za dvojmesačné obdobie, čo je najviac za 22 rokov. Podľa oficiálnych ruských údajov sa počet požiarov v tomto roku v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížil o 30 %, ale spálená oblasť je o 50 % väčšia, čo poukazuje na intenzitu požiarov.
Kanada tiež zaznamenala jedny z najvyšších emisií s celkovými emisiami uhlíka 11,1 megatony v Britskej Kolumbii a 13,2 megatony v Alberte v priebehu júna a júla.