Na klimatickom summite Organizácie Spojených národov sa dosiahla „prelomová“ dohoda o postupnom odklone sveta od fosílnych palív, ktoré sú hlavným zdrojom koncentrácie CO2 v atmosfére, ktorý má na svedomí otepľovanie planéty. K dohode prišlo aj na strojnásobení celosvetovej kapacity obnoviteľných zdrojov, na znižovaní globálnych emisií už v aktuálnej dekáde a na dosiahnutí klimatickej neutrality do roku 2050. Informovala o tom prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa na konferencii zúčastnila.
Môžeme ísť príkladom
„Text je však výsledkom kompromisu a keby mal byť v súlade s odporúčaniami vedeckej komunity, jeho jazyk by bol určite ambicióznejší. Klimatická konferencia mala zmysel. Aký veľký bude, však ukážu až nasledujúce mesiace,“ uviedla prezidentka na sociálnej sieti.
Delegáti v Dubaji sa dohodli na prechode od fosílnych palív, aktivisti však úplne spokojní nie sú
Zároveň ju teší, že Slovensko aktívne prispieva do globálneho ťaženia a našimi krokmi môžeme ísť príkladom pre ďalšie štáty.
Nedostatočné úsilie
„Zelená tranzícia je príležitosťou pre prosperujúce ekonomiky budúcnosti a nielen v globálnom, ale aj v našom národnom záujme je byť súčasťou tohto úsilia,“ uviedla slovenská hlava štátu. Je presvedčená, že klimatický summit zároveň prinútil svetový lídrov pozrieť sa do zrkadla, pozrieť sa späť na záväzky a na to, ako a či ich všetci plníme.
Slovensko spravilo pokrok v boji proti klimatickým zmenám
„Už po úvodných dňoch summitu, keď lídri krajín prezentovali pozície svojich krajín, bolo zrejmé, že doterajšie úsilie nie je dostatočné a že ak chceme ďalším generáciám zachovať planétu aspoň v takom stave, v akom na nej žijeme my, musia zabrať najmä tí najväčší znečisťovatelia,“ napísala Zuzana Čaputová.