V hornatých oblastiach Nepálu, kde sa nachádza dedina Samdzong, suchá spojené s klimatickou zmenou prinútili obyvateľov k zásadnému rozhodnutiu – opustiť svoje domovy a presťahovať sa na nové miesto. Táto dedina v oblasti Upper Mustang, nachádzajúca sa na hranici s Tibetom, čelila dlhodobému nedostatku vody, čo spôsobilo neudržateľnosť tradičných spôsobov života a poľnohospodárstva.
Kríza v Samdzongu
V Samdzongu, rovnako ako v iných himalájskych dedinách, bolo pastierstvo a poľnohospodárstvo hlavným zdrojom obživy. Obyvatelia pestovali horčicu, pohánku a pšenicu dvakrát do roka, no v posledných rokoch boli nútení zredukovať produkciu len na jeden zber ročne. Nárast teplôt a zníženie zrážok viedlo k vyčerpaniu vodných zdrojov, čím sa život stal neudržateľným pre väčšinu obyvateľov.
Presun do Namashungu
V roku 2016 sa 17 domácností, zahŕňajúcich 86 obyvateľov, presťahovalo do nového sídla nazvaného Namashung, približne 11 kilometrov od pôvodnej dediny. Tento presun bol možný vďaka podpore švajčiarskeho fotografa Manuela Bauera, ktorý pomohol získať financie na presťahovanie prostredníctvom prednášok vo Švajčiarsku. Obyvatelia museli začať od nuly – budovanie nových domov a infraštruktúry trvalo viac ako päť rokov. Všetky stavebné práce vykonávali sami dedinčania s pomocou príbuzných a priateľov.
Himaláje sú zavalené odpadom po turistoch, tento projekt ponúka unikátne riešenie (video)
Napriek úspešnému presídleniu sa obyvatelia Namashungu stretávajú s novými výzvami. Nedostatok dreva a iných stavebných materiálov, ako aj zdieľanie vodných zdrojov s blízkou dedinou Nenyol, predstavujú trvalé problémy. Obyvatelia stále čakajú na oficiálne uznanie a vydanie pozemkových certifikátov od miestnych úradov, čo zvyšuje ich zraniteľnosť voči vyhosťovaniu a diskriminácii.
Budúcnosť v ohrození
Klimatická zmena predstavuje pre horské oblasti Himalájí veľkú hrozbu. Štúdie predpovedajú, že teploty v oblasti Upper Mustang môžu do konca 21. storočia vzrásť o 4 až 10 °C, čo povedie k ďalšiemu úbytku snehu a ľadu v regióne. Tento trend by mohol mať katastrofálne následky pre viac než dve miliardy ľudí v Ázii, ktorí sú závislí na vode z himalájskych ľadovcov.
Presídlenie dediny Samdzong je ukážkou rastúcich problémov spôsobených klimatickou zmenou. Bez výraznejšej podpory a rýchlych opatrení na adaptáciu a zmiernenie dôsledkov bude stále viac dedín po celom svete čeliť podobným osudom.