Kerry zavítal na návštevu Kuby, otvoril veľvyslanectvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kerry zavítal na historickú návštevu Kuby, oživil veľvyslanectvo
Americký minister zahraničných vecí John Kerry sa v piatok zúčastnil na slávnostnom vztýčení americkej vlajky na pôde veľvyslanectva svojej krajiny v kubánskej Havane. Havana, 14. augusta 2015. Foto: SITA/AP

HAVANA 14. augusta (WEBNOVINY) – Veľvyslanectvo Spojených štátov v kubánskej Havane v piatok uviedli po 54 rokoch symbolicky opäť do prevádzky vztýčením americkej štátnej vlajky. Stalo sa tak za prítomnosti ministra zahraničných vecí USA Johna Kerryho, ktorý pri tejto príležitosti vyzval na väčšiu otvorenosť Kuby.

Agentúra AP informovala, že okrem Kerryho sa na slávnostnej ceremónii zúčastnili aj traja príslušníci americkej námornej pechoty, ktorí vlajku na havanskom veľvyslanectve spúšťali v roku 1961, keď Spojené štáty s Kubou prerušili diplomatické vzťahy. Opätovné vztýčenie v piatok sprevádzali ovácie a tóny americkej štátnej hymny. Kerry pricestoval na Kubu ako prvý minister zahraničných vecí Spojených štátov za posledných 70 rokov, pričom jeho prílet i samotné otvorenie veľvyslanectva naživo prenášala kubánska štátna televízia.

Pred ním bol na Kube naposledy 9. marca 1945 minister Edward Stettinius, ktorý sa na karibskom ostrove zastavil pri návrate z medzinárodnej konferencie v metropole Mexika, citovala americký rezort zahraničných vecí agentúra Reuters.

Cieľom USA je normalizovať vzťahy

Kerry na tlačovej konferencii po slávnosti vyhlásil, že po nedávnom obnovení diplomatických kontaktov s Kubou je cieľom Spojených štátov „úplná normalizácia“ vzťahov, pričom označil za dôležité aj úplné zrušenie amerického embarga voči Kube. Washington však podľa neho zatiaľ neplánuje zmeniť pravidlá umožňujúce všetkým Kubáncom, ktorí vstúpia na územie Spojených štátov, zostať a požiadať o udelenie občianstva. Spojené štáty a Kuba začnú rokovať o normalizácii svojich vzťahov v septembri, citovala ministra agentúra AP.

Kubánska vláda od Američanov dlhodobo požaduje, aby prestali sledovať politiku v prospech kubánskych emigrantov, keďže podľa nej motivuje Kubáncov k nebezpečným plavbám.

Kerry sa obyvateľom prihovoril aj po španielsky

Podľa Kerryho vyjadrení v Havane sú Američania „naďalej presvedčení, že pre Kubáncov by bola najlepšia pravá demokracia, keď sú ľudia slobodní a vyberajú si svojich vodcov, vyjadrujú svoje názory a praktizujú svoje vierovyznanie“. Kerry tiež konštatoval, že predošlá politika Spojených štátov k demokratizácii Kuby neviedla, a dodal, že „formovanie budúcnosti Kuby je úlohou Kubáncov“.

Kerry zavítal na historickú návštevu Kuby, oživil veľvyslanectvo
Foto: SITA/AP

Obyvateľom Kuby sa tiež krátko prihovoril po španielsky, pričom ubezpečil, že v súvislosti s obnovením diplomatických vzťahov „sa niet čoho obávať“.

Kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez na Kerryho vyjadrenia reagoval slovami, že napriek obnoveniu diplomatických vzťahov medzi Kubou a Spojenými štátmi pretrvávajú hlboké rozpory v otázkach týkajúcich sa demokracie či ľudských práv, Kubánci sú však na svoje výsledky v oblasti ľudských práv hrdí. Kuba totiž podľa neho nie je miestom, kde sú ľudia vystavení rasovej diskriminácii alebo zneužívaniu policajných právomocí, a navyše nekontroluje žiadne cudzie územie, kde ľudí mučia, čo bolo narážkou na americkú základňu Guantánamo vo východnej časti Kuby.

Znovuotvorenie ambasády vyvolalo aj kritiku

Rodríguez tiež povedal, že s americkým rezortným partnerom počas návštevy hovoril o zlepšení spolupráce medzi Havanou a Washingtonom v oblastiach, ako sú ochrana životného prostredia alebo činnosť policajných orgánov. Priznal pritom, že vo vzájomných vzťahoch zostávajú nedoriešené „veľmi zložité“ otázky.

Prezident Spojených štátov Barack Obama a jeho kubánsky náprotivok Raúl Castro vlani v decembri avizovali úmysel normalizovať vzťahy oboch krajín po dlhoročnom zotrvávaní na bode mrazu. Washington oficiálne obnovil diplomatické vzťahy s Havanou už v júli tohto roku.

Republikánsky kandidát na prezidenta USA Marco Rubio, ktorého rodičia ušli z Kuby pred režimom Fidela Castra, skritizoval vládu prezidenta Baracka Obamu za rozhodnutie znova otvoriť ambasádu na Kube. Vo vyhlásení z New Yorku zdôraznil, že toto otvorenie zabezpečí represívnemu socialistickému režimu Kuby, že získa medzinárodnú legitímnosť a významnú ekonomickú pomoc.

Kerry zavítal na historickú návštevu Kuby, oživil veľvyslanectvo
Foto: SITA/AP

Ministra odviezol klasický Chevrolet

Pred americkou ambasádou v Havane sa zišli vodiči s troma autami značky Chevrolet z 50. rokov. Šéf taxislužby, ktorá autá na miesto poslala, povedal, že sa tak stalo na žiadosť ministerstva zahraničných vecí. Dôvod žiadosti však nevysvetlil. Vyjadril pritom nádej, že sa Kerry bude chcieť zviezť v jednom z klasických amerických áut, ktoré sú pre Kubu charakteristické.

Pred ambasádou na pobrežnom havanskom bulvári Malecon čakalo na Kerryho slávnostné otvorenie asi 200 Kubáncov, ktorí povedali, že si to „nechcú nechať ujsť“. Dvadsaťosemročný Marcos Rodriguez vyjadril nádej mnohých obyvateľov Kuby, že to prinesie sociálny i ekonomický prospech všetkých Kubáncom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaJohn KerryRaúl Castro