Kedy vzniká nebezpečný nedostatok vitamínu C? Toto by sme mali vedieť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
1 17.jpg
Foto: inPHARM

BRATISLAVA 26. októbra 2018 (WebNoviny.sk) – Pre telo veľmi dôležitý vitamín C si náš  organizmus nedokáže vyrobiť  sám, preto mu ho musíme dodať. Avšak pozor, nie je Céčko ako Céčko.

Vitamín C má v organizme nezastupiteľné miesto. Okrem toho, že hrá dôležitú úlohu v správnom fungovaní mozgu a imunity, je potrebný pre tvorbu viacerých látok – enzýmov, kolagénu, neutransmiterov (látok, ktoré prenášajú informácie medzi bunkami). Zasahuje aj do metabolizmu bielkovín, tukov, ovplyvňuje vstrebávanie železa, potrebného hlavne pre červené krvinky. Zlepšuje odolnosť kože, podporuje hojivé procesy, a správnu kvalitu spojivového tkaniva závislého od kolagénu (šľachy, väzy, svaly).

Príznaky nedostatku vitamínu C

Ak je vitamínu C málo, ako prvá prichádza únava, vyčerpanosť, čo môže viesť až k depresívnej poruche. Odrazí sa to aj na spojivovom tkanive, kde sa zvyšuje jeho tuhosť – ovplyvňuje sa funkčnosť pohybového aparátu, kostí, ochabnutosť kože, zvyšuje sa krehkosť cievnej steny, dochádza ku krvácaniu, napr. ďasien. Tieto stavy sú sprevádzané zvýšenou chorobnosťou (chrípka, prechladnutie), skleslosťou a zápalovými procesmi v rôznych tkanivách. Ak tento stav trvá dlho, môže viesť až k nádorovým ochoreniam. Preto nízka hladina v tele tohto dôležitého vitamínu je pre náš život veľmi nebezpečná.

V minulosti trpeli nedostatkom vitamínu C najmä námorníci  na dlhých cestách a zomierali na skorbut (choroba z nedostatku vitamínu C). No ukazuje sa, že ani dnešné časy tento problém neobišiel  a mnoho ľudí aj vo vyspelých krajinách trpí jeho nízkou hladinou v tele.  Má to viacero príčin.

Príčiny nedostatku vitamínu C

2 11.jpg
Foto: inPHARM

 

To, že v našom organizme sa nachádza málo vitamínu C, spôsobuje  napríklad  konzumácia  stravy s malým podielom ovocia a zeleniny, mnoho prídavných látok v strave – rôzne konzervanty, príchute, farbivá, ale aj zhoršujúce sa životné prostredie, uponáhľaný život, stres, málo spánku, preťažovanie sa v práci, choroby, užívanie liekov.

Ďalšou príčinou, prečo naše telo najčastejšie trpí nedostatkom vitamínu C, je fakt, že si ho nevieme vyrobiť sami. Preto sme odkázaní na jeho príjem zvonka, či už prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov. Nie je však Céčko, ako Céčko.

Účinnejší vitamín C

3 11.jpg
Foto: inPHARM

Samotný fakt, že si vitamín C doplníte výživovými doplnkami, vám nemusí zaručiť, že sa jeho hladina v organizme zvýši. Ak sa rozhodnete dodať telu Céčko s doplnkami výživy, vyberajte si také, ktoré sa dokážu vstrebávať čo najefektívnejšie.

Práve lipozomálna technológia umožňuje obklopiť vitamín C vrstvou prírodných fosfolipidov, ktorá mu poskytuje v priebehu trávenia ochranný kryt, a tak zaisťuje jeho dlhšie a postupné vstrebávanie,  ľahšie prenikanie do buniek a zároveň aj šetrnosť k tráviacemu traktu.

Na rozdiel od bežnej, vo vode rozpustnej formy vitamínu C, z ktorého organizmus dokáže pri jednorazovej dávke vstrebať len cca 200 mg a zvyšok sa vyplaví z tela von, lipozomálny vitamín C  sa 3,5 násobne lepšie vstrebáva a tak dokáže zabezpečiť v krvi vyššiu hladinu vitamínu C. Môže tak zabezpečiť všetky fyziologické potreby organizmu, ale aj efektívne doplniť vitamín C u ľudí, ktorí ho majú málo v dôsledku chorôb, nesprávneho životného štýlu a podobne.

Kvôli problému s jeho vstrebávaním je preto veľmi dôležité, v akej forme vitamín C do tela prijímame.

Lipozomálny vitamín C prináša dobré výsledky aj v imuno-alergickej ambulancii

Nedostatok vitamínu C zisťoval u svojich pacientov aj doktor Boris Hruškovič, imuno-alergológ z Bratislavy. Zameral sa na pacientov, ktorý dlhodobo trpeli na zápalové ochorenia, alergie, astmu, ale aj histamínovú intoleranciu a atopickú dermatitídu. Pri efektívnom doplnení vitamínu C pomocou lipozomálneho vitamínu C sa ich stav začal očividne zlepšovať.

Pomáha aj v boji s rakovinou

Liečba onkologického ochorenia, ako aj choroba samotná, je pre človeka extrémnou záťažou, preto naše telo potrebuje pomoc. Práve tu sa už mnohokrát osvedčil lipozomálny vitamín C. Dôležitosť správne zvoleného výživové doplnku zdôrazňuje aj onkologická lekárka MUDr. Adela Englerová, ktorá na základe vlastných skúseností hovorí: „Pri nádorových ochoreniach dochádza v prvom rade k nedostatku vitamínu C.  Ten treba dopĺňať nepretržite a vo zvýšených gramových dávkach, avšak rozumne, aby  užitý vitamín C mohol byť v organizme aj využitý.  Preferujem buď lipozomálny vitamín C  alebo infúzny vitamín C.  Ostatné doplnky výživy vždy odporúčam podľa aktuálnych krvných výsledkov, kde vieme kontrolovať  napríklad hladiny minerálov, vitamínov (C, D), a podľa toho upravovať liečbu.

Natívny článok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie InPharm