BRATISLAVA 18. augusta (WBN/PR) – Pitný režim je základnou súčasťou výživy v bežnom živote i pri športovom výkone, či už na úrovni súťažnej alebo rekreačnej. Živý organizmus je na vode závislý. Voda udržuje stálosť vnútorného prostredia a zabezpečuje celý transport látok v organizme. K bunke privádza živiny a odvádza splodiny látkovej premeny.
Nezabúdajte piť počas celého dňa. Na každý kilogram telesnej váhy je potrebné vypiť cca 30 ml tekutín. Nečakajte, až sa dostaví pocit smädu a neustále majte pri sebe fľašu vody. Samotný pocit smädu už signalizuje, že organizmus je dehydrovaný a telo volá o pomoc. V lete a pri dlhšom pobyte na slnku príjem tekutín zvýšte na 5 litrov denne. Potrebné je dodávanie nielen vody, ale aj minerálov, ktoré strácame potením. Preto by časť denného príjmu tekutín (1,5 l) mala tvoriť voda obohatená o minerály. V prípade fyzickej aktivity – počas záťaže potrebujeme vody viac. Pri dehydratácii nastáva kritický stav. Organizmus sa prehrieva, zhoršuje sa výkonnosť a tiež nemôže dokonale prebiehať regenerácia organizmu. V tele chýba médium, ktoré by bunke dodalo živiny a odviedlo splodiny. Pri fyzickom výkone na pitný režim dbajte dvojnásobne.
Vhodný nápoj pre športové aktivity:
Zostavenie pitného režimu pre športovanie je komplikovanejšia záležitosť. Pri voľbe správneho nápoja berte do úvahy dobu a typ záťaže a tiež klimatické podmienky, v ktorých sa na pohybovú aktivitu chystáte.
Výrazne sa napríklad líši jarná hodinová vychádzka na bicykli s deťmi a celodenná cyklotúra svižným tempom v horskom prostredí. V prvom prípade ide len o výkon s nízkou intenzitou a postačí Vám hypotonický športový nápoj.
Hypotonické nápoje – vhodné pre použite pred, počas i po fyzickom výkone.
Hypotonické nápoje majú osmolalitu nižšiu než telesné tekutiny, preto sú pre použitie pri fyzickej záťaži veľmi vhodné. Z ponuky spoločnosti NUTREND odporúčame mierne mineralizovaný športový hypotonický nápoj Unisport s vyváženým množstvom sacharidov a minerálov. Unisport je určený pre hydratáciu organizmu počas menej intenzívnej záťaže, pri ktorej telo nestráca veľké množstvo minerálov. Telu dodá stratené tekutiny a nezaťažuje ho veľkým množstvom minerálov a sacharidov.
Pokiaľ ale ide o intenzívnu fyzickú záťaž, venujte športovým nápojom väčšiu pozornosť. Potením počas fyzického výkonu stráca telo okrem tekutín aj dôležité minerály a energiu (sacharidy). Čistou vodou iba zriedite telesné tekutiny, ale nedodáte potrebné minerály a sacharidy. Telu tým ešte viac priťažíte a Vaša výkonnosť pôjde rýchlo dole. Predchádzajte týmto situáciám a pri športovaní používajte špeciálne športové nápoje, ktoré obsahujú potrebné množstvo minerálov, vitamínov a tiež energie (sacharidy).
Prečo sú vyššie spomínané minerály tak dôležité? Regulujú objem a osmolalitu tekutín. Ich dostatočné dopĺňanie v priebehu intenzívnejšieho zaťažovania zabraňuje svalovým kŕčom, ktorým sa každý športovec snaží vyvarovať.
Izotonické nápoje – vhodné doplnenie tekutín pri intenzívnych fyzických výkonoch.
Izotonické nápoje majú osmotický tlak rovnaký ako telesné tekutiny.
Ľudský pot má ale osmolalitu nižšiu než telesné tekutiny a udrží minerálovú rovnováhu v organizme. Vďaka obsiahnutým rýchlo vstrebávajúcim sa sacharidom, optimálnemu pomeru minerálov a desiatim vitamínom je Isodrinx ideálnym nápojom pre intenzívny fyzický výkon vytrvalostného a rýchlostne – vytrvalostného charakteru.
Pri výbere správneho športového nápoja sa riaďte základnými ukazovateľmi:
Intenzita výkonu – čím intenzívnejší výkon, tým väčšia potreba prísunu energie a elektrolytov a tým väčšia potreba koncentrácie minerálov a sacharidov v nápoji.
Dĺžka výkonu – čím dlhší výkon, tým väčšia potreba prísunu energie a elektrolytov a tým väčšia potreba koncentrácie minerálov a sacharidov v nápoji.
Teplota a vlhkosť prostredia – čím väčšia teplota a väčšia vlhkosť vzduchu, tým väčší výdaj vody na ochladenie organizmu (potenie) a tým menšia potreba koncentrácie minerálov a sacharidov v nápoji.