BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Kauza emisií má pokračovanie. Po tom, čo v júni špeciálna prokuratúra uzavrela predaj emisií s tým, že obchod, pri ktorom štát údajne prišiel o 66 miliónov eur, nebol trestným činom, začala v týchto dňoch polícia ďalšie trestné stíhanie.
Preverovať bude konanie ľudí, ktorí v tom čase vystupovali za Environmentálny fond. Tí sú podozriví, že peniaze získané za emisie vymenili za nevýhodný kurz len 12 dní predtým, ako Slovensko oficiálne zaviedlo euro. Píše o tom piatkové vydanie denníka Pravda.
Podľa informácií Pravdy vyšetrovateľ začal trestné stíhanie za obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. „Týka sa konania zodpovedných osôb vystupujúcich za Environmentálny fond a nehospodárneho a netransparentného nakladania s finančnými prostriedkami získanými v slovenskej mene v súvislosti s predajom emisií spoločnosti Interblue Group, ktoré boli vymenené podľa nevýhodného kurzu,“ uvádza vyšetrovateľ.
Peniaze zamenili za eurá v predstihu
Tým mala Slovensku vzniknúť škoda, ktorú presne nešpecifikoval. Na otázku, koho polícia stíha, hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová do uzávierky novín neodpovedala. Viac sa denník nedozvedel ani od hovorkyne Environmentálneho fondu Jany Sásfaiovej. „Environmentálny fond v tomto prípade poskytuje a bude poskytovať plnú súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní. O ich postupe informácie nemá,“ uviedla.
Denník Pravda informácie o nevýhodnej zmene peňazí priniesol už v júni tohto roka. Environmentálny fond podľa informácií Pravdy dostal koncom decembra 2008 za predaj emisií od Interblue Group na účet 2,25 miliardy korún. Hoci o dvanásť dní začínalo platiť na Slovensku euro, fond sa rozhodol tieto peniaze vymeniť za eurá skôr. A práve na tom prerobil, píše Pravda.
Na účet fondu totiž namiesto pôvodne zazmluvnenej sumy 75 750 000 eur prišlo len 75 miliónov eur. Pri výmene na eurá prišiel fond o vyše 750–tisíc eur, ktoré mu potom chýbali na zatepľovací program. Za túto sumu sa mohlo v tom čase podľa Pravdy zatepliť desať dvanásťposchodových bytoviek, teda takmer 500 bytov. Na čele Environmentálneho fondu v tom čase stál Pavel Kokuľa, ktorého riadením poveril vtedajší minister ekorezortu Ján Chrbet (SNS).
Štát prerobil na emisiách dvakrát
Prípad začala preverovať prokuratúra v apríli 2010. Vyšetrovanie však bolo zastavené. Podľa policajného vyšetrovateľa nebol dôvod na začatie trestného stíhania. „Nakoľko v posudzovanej veci nebolo preukázané naplnenie skutkovej podstaty trestného činu porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku,“ uviedol vtedy ten istý vyšetrovateľ, ktorý teraz trestné stíhanie obnovil. Svoje tvrdenie zdôvodnil tým, že Štátna pokladnica postupovala v súlade so zákonom a o výmene 2,25 miliardy korún na 75 miliónov eur nerozhodla konkrétna osoba, ale išlo o systém spracovania platobných operácií, ktorý automaticky vykonáva informačný systém Štátnej pokladnice.
Na predaji emisií firme Interblue Group štát prerobil dvakrát. Pre nízke ceny emisií prišiel o 66 miliónov eur, druhýkrát pre kurzovú stratu o vyše 750-tisíc eur. Kauza sa vlečie od roku 2008. Štát vtedy predal 15 miliónov ton emisií neznámej firme Interblue Group za 5,05 eura za tonu, hoci okolité krajiny predávali oveľa drahšie. Podľa Pravdy išlo o najväčší škandál prvej vlády Roberta Fica.