Koncom tohto roka oslávi Erik Vlček okrúhlu štyridsiatku, ale ešte predtým pôjde na rekordnú šiestu olympiádu. A zabojuje v nej o svoju štvrtú medailu, dosiaľ má na konte bronz z Atén 2004 a striebro z Pekingu 2008 a Ria de Janeiro 2016.
Všetky cenné kovy pochádzajú zo štvorkajaka, do ktorého si sadne aj v Tokiu. Za tých 21 rokov sa vymenila celá jedna generácia jeho kolegov v lodi a tisícku nahradila päťstovka, iba Vlček je stále v hre o cenné kovy.
Zabojuje o čo najlepší výsledok
„Teším sa z účasti na šiestej olympiáde, hoci nikdy mi nešlo o to, aby som prekonal nejaký rekord. Mojím cieľom bolo dostať sa na olympiádu, reprezentovať čo najlepšie a pokúsiť sa zabojovať o čo najlepší výsledok. Som veľmi rád, že budem sedieť v K4. Chalanov by som však podržal, aj keby som s nimi nesedel v jednej lodi,“ uviedol Erik Vlček v rozhovore na webe canoe.sk.
Slovenskí vodní slalomári v Prahe-Troji nezískali medailu, najbližšie bol Mirgorodský
Cesta do Tokia bola v jeho prípade poriadne tŕnistá. Dlhoročný člen slovenskej vlajkovej lode chýbal v štvorkajaku na nedávnych majstrovstvách Európy v poľskej Poznani, kde reprezentanti s dvojkrížom na hrudi vybojovali strieborné medaily v K4 na 500 m s Csabom Zalkom v zostave.
Zdolal mladšieho protivníka
O 17 rokov starší Vlček sedel v lodi predtým v maďarskom Szegede, kde skončila slovenská „káštvorka“ v pretekoch Svetového pohára až šiesta. Preto sa vedenie Slovenskej kanoistiky rozhodlo oddialiť konečnú nomináciu do Tokia a dať šancu Vlčekovi aj Zalkovi pobiť sa o ňu tvárou v tvár v tzv. rozstrele.
Rodák z Komárna sa o ňom dozvedel len minulý štvrtok a už v pondelok predpoludním si dvakrát sadal do lode, aby sa pokúsil zdolať oveľa mladšieho protivníka.
Minimálny rozdiel
„Nebolo nám to príjemné, že sa musíme pretekať proti sebe. Ale uvedomili sme si, že toto je jediný možný spôsob ako to rozlúsknuť a spravodlivo vyriešiť,“ uviedol Erik Vlček.
Slovensko má ďalšiu medailu z ME v Poznani, kajakári Baláž s Botekom získali striebro v K2
Potom pokračoval: „Súťažili sme s Csabom dvakrát na 400 m a išlo o to, kto bude mať lepší súčet časov. Pretekalo sa na 400 metrovej trati, lebo na singli je to približne rovnaký časový úsek ako na K4 500 metrov. Štart sme mali o 10.00 h a o 11.00 h, lebo aj v Tokiu sa pôjde semifinále a finále v rozpätí jednej hodiny. Podarilo sa mi Csabu, aj keď s minimálnym rozdielom, dvakrát predbehnúť a tým som si vybojoval miesto v olympijskej K4. Na jednej strane sa veľmi teším, na druhej strane mi je Csabu veľmi ľúto.“
Zažil niekoľko rozstrelov
Vlček už počas vyše 20-ročnej kariéry zažil niekoľko rozstrelov, keď sa rozhodovalo o účasti na olympijských hrách či majstrovstvách sveta. Nikdy mu to nebolo príjemné, lebo jeho radosť automaticky znamenala smútok niektorého z jeho kolegov v tíme.
„Vedel som, aké to bude, ale tieto veci sú stále háklivé a veľmi náročné. A s tým málom času na prípravu naplánovať formu narýchlo bolo veľmi ťažké. Posledné dni som stále dookola myslel len na to, ako to celé bude prebiehať a ako sa na to pripraviť čo najlepšie. Naozaj rozhodovali iba malé detaily,“ prezradil Vlček.
Zameria sa na techniku
Desaťnásobný majster sveta už v pondelok odcestoval do maďarského Szolnoku, kde sa spolu s kolegami z K4 bude pripravovať na OH v Tokiu.
„Absolvujeme ešte rôzne testy a skúšania, aby sme sa čo najlepšie pripravili na náročné podmienky v Tokiu, o ktorých vieme, že tam budú. Začneme celú prípravu ako keby skrátene od začiatku. Najskôr väčšie objemy a postupne budeme uberať. Zameriame sa na techniku, v štvorke sa budeme snažiť vychytať chybičky a pripraviť sa na každý detail,“ doplnil nový slovenský rekordér v účasti pod piatimi kruhmi.