Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník hovorí o situácii v strane, o chybách, ale aj východiskách.
Pavol Frešo hovorí ako o jednom z problémov, že SDKÚ-DS sa dostatočne nevyrovnala s minulosťou.
Treba veci, ktoré boli chybou, pomenovať. Chyby nerobí len ten, kto nič nerobí. SDKÚ-DS vždy bola hybnou silou zmien v spoločnosti. Urobila nesmierne množstvo pozitívnych krokov. Je však prirodzené, že popri tom sa stali chyby. Pozíciu SDKÚ zneužili niektorí ľudia, ktorí sa cez ňu dostali k vplyvu. To treba priznať, poučiť a odmietnuť to. Nemali by sme mať problém s pomenovaním chýb a s dištancovaním sa od nich.
Akých chýb sa teda dopustila?
Stalo sa, že existovali ľudia, ktorí sa cez SDKÚ-DS snažili ovplyvňovať ekonomické záležitosti. SDKÚ však nikdy nebola stranou, pre ktorú by toto bol princíp. To je vec, ktorá sa niekedy stala, ale nepatrí to do DNA SDKÚ-DS. Naša strana vždy zužovala priestor na korupciu ako sa len dalo. Menila prostredie, ktorým sa minimalizovala korupcia. Vyhubiť ju nikdy nemôžeme, pretože ľudia majú chyby a takí aj zostanú. Preto potrebujeme dobré zákony, ktoré na to pamätajú. SDKÚ vylepšovala zákony, aby zmizol priestor na korupciu. Smer je presne opačná strana. Vytvára priestor, aby klientelizmus a korupcia rástli a vytvárali sa na to dobré podmienky. Ideálnym príkladom je spôsob tunelovania a zneužívania eurofondov a mnoho ďalších príkladov. Vytvára tak aj cez zákony priestor pre kšefty ľudí, ktorí sú napojení na politickú stranu. Toto SDKÚ nikdy nerobila. Chybou SDKÚ-DS bolo tiež to, že v istom období zapochybovala o správnosti cesty ktorú presadzovala. Ktorá menila Slovensko reformami na úspešnú krajinu. Začala uhýbať doľava, hovorila o opravovaní reforiem, aj keď opravovať nebol dôvod. Vylepšovať áno, ale pokračovať v ceste. My sme zastali. Keď strana začne pochybovať o správnosti cesty po ktorej kráča, ako môže vzbudzovať dôveru svojich voličov? Budú pochybovať aj oni a omnoho viac. Musíme sa vrátiť a pevne stáť na hodnotách, na ktorých sme rástli a ktoré sme presadzovali. Hodnoty slobody, demokracie, vlastenectva. Príslušnosti k západnej kresťanskej civilizácii. Podpore rastu ekonomiky, dobrého podnikateľského prostredia, rastu zamestnanosti a vnímania štátu ako nástroja služby občanom. A získať späť dôveru voličov.
Bude na jeseň mimoriadny kongres strany?
Je zvolaný. Každý delegát dostal pozvánku aj s navrhnutým programom. Nič nebráni, aby sa snem konal.
Čo bude jeho cieľom? Budú to personálne zmeny?
Nechajme to na snem. Na jeho začiatku bude schvaľovaný program. Každý z delegátov má právo navrhnúť jeho doplnenie, alebo pozmenenie. O sneme by som vôbec nešpekuloval. Strana ho absolvuje.
Je Pavol Frešo človek, ktorý by mal viesť stranu do volieb?
O tom rozhodnú delegáti na kongrese. Teraz strana pracuje veľmi konsolidovane. V porovnaní so stavom pred dvomi mesiacmi sme spravili obrat o 180 stupňov. Či sa zmenia na sneme pozície, je to vec kongresu. Aj keď myslím si, že by malo dôjsť zmenám vo vedení, aby sme aj verejnosti ukázali zmenu. Žiaľ je to tak, že ak verejnosť nezaregistruje aj vizuálnu zmenu, ako keby mala menšiu ochotu počúvať posolstvá, návrhy, riešenia, ktoré strana predkladá. Často krát ich ani nezachytí, pretože má pocit, že sa nič nezmenilo. Ak chceme, aby SDKÚ-DS stúpala hore, musíme ponúknuť aj nové tváre, ktoré sa objavia. Verím, že sa takí ľudia nájdu a budú zvolení.
Nové tváre však zrejme nemôžu byť neznáme.
Určite to budú členovia strany. Máme štruktúry po celom Slovensku. Sú tam aj talentovaní ľudia, ktorí už vo svojom priestore zaujali.
Jeden post podpredsedu máte uvoľnený po vzdaní sa funkcie Jozefa Mikuša. Jeho miesto by teda mala zaujať nová tvár?
Nemalo by ísť len o tento jeden post. Všetko je otvorené. Verím, že strana sa začne reálne otvárať pre každého, kto bude chcieť byť v politike aktívny.
Máte ambíciu získavať nových členov?
To je veľmi dôležitá vec, aby sme sa veľmi aktívne snažili získavať nových členov v každej dedinke a mestečku. Dať im priestor na sebarealizáciu.
To znamená, že SDKÚ-DS by mala vytvoriť v každej obci stranícku bunku?
Bolo by to dobré. Verím v tradičné hodnoty. Pozerať sa na stranu ako akciovú spoločnosť je nezdravá úchylka, ktorá sa objavila na politickej scéne vo viacerých stranách. Strana nie je firma. Nemôže slúžiť na biznis, ale na presadzovanie zmien a hodnôt v prospech ľudí. Politici musia počúvať názory členov strany, ktorí na stranícku pôdu prenášajú názory svojho okolia, v ktorom žijú. Čím má strana viac členov, tým má lepší kontakt s ľuďmi v mestečkách. Inak nevie zastupovať ľudí, len tak, že je s nimi takto spojená.