OTTAWA 11. júna (WEBNOVINY) – Program náhodného sledovania telefonickej a internetovej komunikácie, aký v týchto dňoch odhalili v Spojených štátoch, využívajú aj kanadské orgány.
V pondelok na to upozornil kanadský denník The Globe and Mail, podľa ktorého príslušnú smernicu ešte v novembri 2011 podpísal minister obrany Peter MacKay. Existenciu programu, ktorý má na starosti vládny orgán s názvom Kanadský ústav komunikačnej bezpečnosti (CSEC), následne potvrdil na pôde parlamentu.
Sledovanie sa údajne začalo ešte v ére studenej vojny, keď bolo namierené proti krajinám vtedajšieho sovietskeho bloku, zatiaľ čo v poslednom čase sa sústreďuje na teroristické siete. Hovorca CSEC Ryan Foreman denníku potvrdil, že pracovníci „náhodne“ vstupujú do kanadských komunikačných sietí, zdôraznil však, že ide predovšetkým o zahraničných používateľov, keďže podľa platnej legislatívy nesmú byť terčom takejto činnosti Kanaďania.
MacKayova hovorkyňa Paloma Aguilarová sa pre tlačovú agentúru AFP vyjadrila, že CSEC „pracuje na tom, aby boli Kanaďania v bezpečí, a robí to s vedomím prísnej legislatívy chrániacej právo jednotlivca na súkromie“.
Činnosť orgánu podľa nej podlieha každoročným previerkam, ktoré potvrdzujú jej „súlad so zákonom“. Správa CSEC predložená parlamentu v roku 2012 poznamenáva, že pracovníci riešili aj otázku súkromia, neuvádza však ako.
Kanadská parlamentná ombudsmanka pre ochranu súkromia Jennifer Stoddartová medzitým vyjadrila obavy z programov sledovania v Kanade i Spojených štátoch, kde vyvolala rozruch minulotýždňová reportáž v britskom denníku The Guardian. Kanada i USA sú členmi skupiny piatich krajín zdieľajúcich spravodajské informácie, ktorá je známa pod prezývkou Päť očí.
Stoddartovej hovorca Scott Hutchinson povedal, že ombudsmanka bude kontaktovať orgány v ostatných krajinách (Austrália, Británia, Nový Zéland), aby s nimi prediskutovala možnosť spoločného vyšetrovania týkajúceho sa najnovších odhalení.