BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zahraničných vecí rozbieha informačnú kampaň o členstve Slovenska v Severoatlantickej aliancii (NATO) a Európskej únii (EÚ).
Ako na tlačovej besede povedal štátny tajomník rezortu diplomacie, chcú sa zamerať hlavne na mladú generáciu, keďže tá nezažila, respektíve si nepamätá, ako sa žilo na Slovensku pred tým, ako sme sa stali členmi oboch organizácií. Budú preto robiť diskusie v stredných školách, ale aj odborné školenia pre učiteľov.
Rozpočet Európskej únie na budúci rok je schválený, Turecko dostane financie len pod podmienkou
Ministerstvo už s diskusiami o EÚ tento rok začalo, zástupcovia vlády aj parlamentu diskutovali na vysokých školách v Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre a v Trnave. Vedúci Oddelenia strategickej komunikácie MZV Miroslav Wlachovský pripomenul, že Slovensko je od leta jednou z piatich krajín, ktorá sa zapojila do iniciatívy My Sme NATO (WeAreNATO).
Ambíciou ministerstva podľa štátneho tajomníka rezortu zahraničia Ivana Korčoka nie je, aby všetci na Slovensku milovali NATO, ale aby vedeli, že neexistuje žiadna iná lepšia a lacnejšia bezpečnostná a obranná poistka, ako je členstvo v Aliancii. „Aby sme neboli v tak citlivej otázke, akou je anexia Krymu, ktorú SR pochopiteľne odmieta, svedkami rôznych legiend, ktoré porovnávajú anexiu Krymu s tým, čo sa udialo v Kosove,“ vysvetlil Korčok.
Oddelenie strategickej komunikácie
Korčok pripomenul, že na ministerstve zriadili oddelenie strategickej komunikácie, ktoré vedie Miroslav Wlachovský, a takisto sa aj s rezortom obrany prihlásili k iniciatíve My Sme NATO.
Do programu sa Slovensko zapojilo spolu s Kanadou, Portugalskom, Rumunskom a Spojeným kráľovstvom, ale napokon sa pripoja všetky krajiny Aliancie. „Chceme verejnosti priblížiť názory a tváre reálnych ľudí, ktorí tvoria Alianciu, spojencov, ktorí sú v prípade potreby pripravení pomôcť,“ dodal Wlachovský.
Mikloš: Európska únia je inštitúciou, z ktorej profitujú najmä krajiny ako Slovensko
Okrem toho Korčok pripomenul, že aj v samotnej Európskej únii sa vedie diskusia o budúcnosti Únie. Preto chcú túto tému komunikovať aj so slovenskou verejnosťou. Spustili sériu diskusií s názvom Slovensko diskutuje o Európskej únii.
Zatiaľ boli v štyroch mestách – Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre a v Trnave, kde o EÚ diskutovali na vysokých školách. Korčok dodal, že je povzbudený tým, čo počas diskusií zažil. Túto iniciatívu chcú pretaviť do Konventu o EÚ. „Budete určite svedkami zintenzívnenej komunikácie,“ dodal štátny tajomník.
Z členstva v EÚ a NATO stala samozrejmosť
Ako ďalej vysvetlil Korčok, sú tri hlavné motívy, prečo sa chcú tejto téme venovať. Prvým je, že onedlho oslávime 25 rokov samostatnej Slovenskej republiky, a teda aj 25 rokov slovenskej zahraničnej služby.
„Za týchto 25 rokov bola slovenská zahraničná služba v epicentre nášho úsilia o získanie členstva v NATO a EÚ,“ povedal Korčok s tým, že toto výročie je dobrá príležitosť pripomínať si všetky veci, ktoré s naším členstvom v organizáciách súvisia.
Zároveň sa z členstva v EÚ a NATO stala samozrejmosť, už vyrástla generácia, ktorá nezažila, ako sa na Slovensku žilo, keď sme v týchto organizáciách neboli.
„Nepovažujeme to za vec, ktorá je automatická, hoci Slovensko je pevným členom. Cítime potrebu komunikovať tieto veci intenzívne aj preto, lebo je veľký pretlak informácií a z nášho pohľadu je nevyhnutné rozprávať o tom, že sme súčasťou NATO, čo je najlepšia a najlacnejšia forma obrany,“ dodal štátny tajomník.
Po tretie, napriek všetkému, čo v poslednom čase zaznelo, je pre ministerstvo vyhlásenie troch ústavných činiteľov k EÚ a NATO dôležité. Vo vyhlásení je aj pasáž o aktívnej komunikácií o týchto pilieroch zahraničnej politiky.
Kampaň ministerstva nie je propaganda
Korčok takisto súhlasí s tým, že komunikovať o členstve v EÚ a NATO nemajú len diplomati, ale aj politické špičky.
„Práve v dnešnej dobe je nevyhnutné, aby komunikácia, ktorá sa týka obrany a bezpečnosti, prebiehala aj z politickej úrovne. Nemám obavy, že by toto nebolo možné,“ povedal s tým, že MZV bude vytvárať priestor, aby tu taká komunikácia bola. Zároveň tvrdí, že kampaň ministerstva nie je propaganda, ale informačná ponuka.
„Je veľký informačný pretlak, v ktorom sa strácajú isté základné súvislosti, ktoré sa týkajú bytostných záujmov Slovenska a tie bytostné záujmy sú jasne zhmotnené v našom členstve v NATO a EÚ,“ povedal ďalej s tým, že toto je príspevok k tomu, aby ľudia mohli mať svoj názor založený na faktoch.
Ako dodal, otázka strategickej komunikácie je témou aj na pôde EÚ aj NATO. V októbri o tom hovorili ministri zahraničných vecí EÚ, v decembri o tom budú diskutovať aj v Aliancii.