Kaliňák navrhuje ďalšiu zbraňovú amnestiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Vláda má v stredu schváliť ďalšiu zbraňovú amnestiu. Navrhuje ju v novele zákona o zbraniach a strelive minister vnútra Robert Kaliňák. Každý, kto medzi 1. októbrom 2009 a 30. aprílom 2010 dobrovoľne odovzdá nelegálne držané zbrane alebo strelivo, nebude stíhaný za nedovolené ozbrojovanie a môže zbraň legálne zaregistrovať. Zbrane polícia preskúma, či nimi nebol spáchaný trestný čin. Pri prvej zbraňovej amnestii pred štyrmi rokmi odovzdali občania 3 490 zbraní. Novela zákona o zbraniach a strelive reaguje aj na nález Ústavného súdu (ÚS SR) o protiústavnosti niektorých ustanovení zákona. Ruší osobitnú komisiu na posúdenie bezúhonnosti a spoľahlivosti a definuje konkrétne trestné činy, ktoré majú za následok stratu bezúhonnosti pre vydanie zbrojného preukazu alebo licencie. Kaliňák navrhuje, aby novelu prerokoval parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Ministerka spravodlivosti Viera Petríková chce vyjsť v ústrety obetiam domáceho násilia a ľuďom s nízkym príjmom, ktorí potrebujú bezplatnú právnu pomoc. Vláde predloží novelu občianskeho súdneho poriadku. Ak ju schváli vláda a parlament, platila by od nového roka. Novela spresňuje niektoré ustanovenia pre zvýšenie efektívnosti občianskeho súdneho konania. Pri domácom násilí predlžuje lehotu, v ktorej môže obeť podať návrh na nariadenie predbežného opatrenia počas víkendov a sviatkov. Chce tiež zjednotiť podmienky bezplatnej právnej pomoci, ktorá sa dnes poskytuje na jednej strane podľa predpisov o bezplatnej právnej pomoci a na strane druhej podľa Občianskeho súdneho poriadku. Od januára by bol jednotný režim. Odstrániť má aj nedostatky, zistené v praxi Centra právnej pomoci, napríklad ak žiadateľ pre pár eur už nespĺňa kritériá materiálnej núdze, upozorňuje ministerka.

Minister školstva Ján Mikolaj v informácii o prvom školskom roku od jeho reformy priznáva, že školy mali málo času na prípravu dvojúrovňového vzdelávania, pri ktorom mali popri štátnom vzdelávacom programe vypracovať vlastné školské programy. Viac ako tretina základných škôl, gymnázií a stredných odborných škôl podľa správy stále potrebuje čas na ich dokončenie, 60 percent škôl by chcelo svoje vlastné programy pozmeniť alebo vylepšiť. Ministerstvo vychádzalo z dotazníkov od riaditeľov 247 základných škôl, 35 gymnázií a 175 stredných odborných škôl. Takmer tretina označila tvorbu školského programu za zbytočnú, pretože si myslia, že učiteľ má vyučovať a zaoberať sa metódami výučby, nie tvoriť pedagogické dokumenty. Približne 40 percent riaditeľov základných škôl považuje zostavovanie školského vzdelávacieho programu za veľmi náročné a zdôrazňuje, že námaha vynaložená na jeho tvorbu nie je adekvátna výslednému prínosu.

Vláda sa vyjadrí k snahe poslancov Zdenky Kramplovej a Ivana Vargu stanoviť maloobchodom s potravinami maximálne 20 percentnú maržu. Ministerstvo financií navrhuje vláde, aby túto novelu zákona o cenách nepodporila. Okrem iného pripomína, že problematika obchodných vzťahov medzi dodávateľmi tovarov a ekonomicky silnými odberateľmi, ktoré predávajú tento tovar na tuzemskom trhu, je upravená zákonom  o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch.

Rezort obrany predložil na rokovanie celú sériu zákonov. V zákone o ozbrojených silách chce oddeliť postup pri narušení vzdušného priestoru vojenským objektom od prípadu, keď tak urobí civilné lietadlo. Táto zmena umožní pôsobenie slovenskej armády v Integrovanom systéme protivzdušnej obrany NATO, ktorého podstatou je efektívnejšie zabezpečovanie nedotknuteľnosti vzdušného priestoru Slovenskej republiky spoločne s inými členskými štátmi Organizácie Severoatlantickej zmluvy.

V zákone o štátnej službe profesionálnych vojakov chce rezort obrany predĺžením času, po ktorom má vojak v niektorých hodnostiach nárok na výsluhu a predĺžením maximálneho času služby stabilizovať vycvičený a odborne spôsobilý vojenský personál. V novele navrhuje aj sprísnenie podmienok poskytovania aktivačného príspevku, príspevku na bývanie, náhrady na návštevu rodiny, platu počas väzby, preplácania výstrojových bodov, uhradenia nákladov spojených so štúdiom a prehlbovaním kvalifikácie.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MikolajRobert KaliňákViera Petríková