Kabinet Ivety Radičovej môže vládnuť do volieb, tvrdí KDH

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Politici riešia krízu s prezidentom
Novozvolený predseda NR SR Pavol Hrušovský (vpravo) na brífingu po stretnutí s prezidentom SR. Bratislava, 14. október 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – „Aj ten výklad pána prezidenta, aj ten prístup pána prezidenta aj takémuto riešeniu nebráni,“ odpovedal nový predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský (KDH) na otázku, či koaličné strany predpokladali po utorkovom páde vlády, že dovládne vláda Ivety Radičovej.

Ako ďalej na brífingu po stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom povedal Hrušovský, o stretnutí s prezidentom ide aktuálne informovať predsedov „strán, ktoré zostali síce v menšinovej ale predsa len v koalícií“, Ján Figeľa (KDH), Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) a Bélu Bugára (Most-Híd).

„Nech zvážia oni ďalší spôsob ako túto situáciu ústavným a zákonným spôsobom ďalej riešiť, aby sme zbytočne nevnášali do spoločnosti napätie“.

Rozhodnutie musí byť zodpovedné

Hrušovský nechce polemizovať nad tým, aké riešenie je najlepšie, či zostavenie menšinovej vlády, väčšinová dohoda parlamentných strán alebo úradnícka vláda.

„Ja som za to, aby sme v prvom rade sa pokúsili vniesť do slovenskej spoločnosti, ale aj do slovenskej politiky nový prvok politickej kultúry. Aj keď sme v rekordne krátkom čase skrátili funkčné obdobie, vyhlásili termín konania nových predčasných parlamentných volieb, predsa len ukázali dosť politickej rozvahy, múdrosti a zodpovednosti na hľadanie riešenia tejto situácie. Nech už ktorákoľvek z týchto troch alternatív bude použitá, musí byť zodpovedná, musí byť taká, ktorá nebude ohrozovať záujmy Slovenskej republiky,“ konštatoval Pavol Hrušovský.
Pavol hrušovsky
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Hrušovský priamo neodpovedal na otázku, či ho dnešné rozhodnutie prezidenta zaskočilo.

Podľa neho má prezident svoje ústavné kompetencie, „ktoré treba rešpektovať, možno s nimi polemizovať, možno vyslovovať iný názor. Ale na druhej strane nemožno nerešpektovať ústavné právo zverené hlave štátu s niektorými právami nakladať generálne len ním“.

Nechce tiež odpovedať na to, či prezidentovo rozhodnutie je jediným možným výkladom ústavy.

Premiérka riešila krízu s prezidentom
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Premiérka riešila krízu s prezidentom
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Premiérka riešila krízu s prezidentom
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Premiérka riešila krízu s prezidentom
Foto: SITA/AP
Premiérka riešila krízu s prezidentom
Foto: SITA/AP

„Nechcem teraz ešte predbiehať. Naozaj, vzniknutá situácia si vyžaduje sadnúť, diskutovať a hľadať riešenie a nevynášať nejaké predčasné rozhodnutia a preto aj nechcem v tejto chvíli zaujímať nejaké definitívne stanovisko k názoru pána prezidenta,“ zdôraznil pre médiá nový predseda parlamentu s tým, že aj právnici môžu mať na ten istý problém iný názor. Dodal, že polemizovať o práve prezidenta sa dá, no právo rozhodnúť sa hlave štátu odňať nedá.

Prezident Ivan Gašparovič sa rozhodol odvolať celú vládu. Nevylúčil ani možnosť úradníckej vlády. Prezident očakáva od pondelkového stretnutia s lídrami parlamentných strán rozhodnutie o tom, či niekto bude schopný zostaviť väčšinovú vládu, prípadne aj vládu menšinovú a do úvahy prichádza aj to, že prezident sám vymenuje úradnícku vládu. O situácii dnes ráno rokoval s predsedom Smer-SD Robertom Ficom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičIveta RadičováPavol HrušovskýRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie