Slovenská republika schválila zmeny v eurovale

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euroval
Tabuľa po hlasovaní o eurovale počas 24. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 13. október 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko sa napokon po opätovnom hlasovaní pridalo k skupine šestnástich krajín eurozóny, ktoré schválili zmeny v eurovale.

Poslanci slovenského parlamentu vo štvrtok podporili dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF), ktorým sa navyšuje kapacita eurovalu, ako aj rozširujú jeho kompetencie.

Za zmeny v pôvodnom eurovale hlasovalo 114 poslancov, proti bolo 30 zákonodarcov a hlasovania sa zdržali traja poslanci.

Euroval v hlasovaní podporili všetci prítomní poslanci Smeru-SD, SDKÚ-DS a KDH, v klube strany Most-Híd boli za všetci okrem Ondreja Dostála, Petra Osuského a Petra Zajaca. Proti hlasovali kluby SNS a SaS, z klubu liberálov sa zdržal Martin Fecko.

Štvrtkové schválenie zmien v eurovale označil predseda strany SaS Richard Sulík za čierny deň pre slovenských aj európskych daňovníkov. „Veľmi ma to mrzí, že naši koaliční partneri, bývalí, aj opozícia dnes v snahe vyhovieť Bruselu hodili všetko cez palubu, predvolebné sľuby, dohody, vládu, nemali problém vydierať,“ povedal po hlasovaní Sulík.

Iveta Radičová: Slovensko už nebude čierna ovca

Slovensko schválilo euroval
Foto: SITA/Diana Černáková
Slovensko schválilo euroval
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Slovensko schválilo euroval
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Slovensko schválilo euroval
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Slovensko schválilo euroval
Foto: SITA/AP

Už nie sme čiernou ovcou, tvrdí premiérka

Podporením eurovalu Slovensko podľa premiérky Ivety Radičovej spečatilo svoj záväzok, že patrí do Európy a do eurozóny. „Už nebude Slovensko komentované ako čierna ovca, ako čierna diera, ako nezodpovedná, nedôveryhodná krajina,“ vyhlásila premiérka po schválení navýšenia eurovalu v slovenskom parlamente.

Iveta Radičová po hlasovaní taktiež poďakovala všetkým poslancom, ktorí sa podľa jej slov rozhodli zodpovedne. Dodala však, že pociťuje smútok.
Iveta Radičová
Foto: SITA/AP

Štvrtkovým hlasovaním vyslalo Slovensko pozitívny signál aj podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára. Vláda však za schválenie eurovalu podľa neho zaplatila vysokú politickú cenu.

Je to dobrá správa, teší sa Bugár

„Naša vláda nedostala dôveru a predčasné voľby budú 10. marca. Napriek tomu si myslím, že sme ukázali, že patríme do Európy a toto z dnešného dňa je dobrá správa,“ povedal Bugár.

Podpora 114 poslancov eurovalu v NR SR je podľa Jana Figeľa potvrdením tohto, že Slovensko podporuje európske riešenia a zodpovednosť. Predseda KDH však na brífingu po hlasovaní taktiež vyjadril ľútosť, že vláda nenašla dostatočnú podporu v rámci koalície a zaplatila vysokú cenu za schválenie eurovalu.

Ako krok, ktorý Slovensku prinavrátil kredit a dôveryhodnosť, označil hlasovanie v parlamente predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Zároveň dodal, že Slovensko sa postojom k tejto téme vyhlo obrovským ekonomickým aj politickým škodám. „Teší ma, že pani premiérka pôjde na najbližšiu európsku radu s jasným mandátom – kreditom, so vztýčenou hlavou,“ dodal Dzurinda.

Vláda Ivety Radičovej, ktorej poslanci Národnej rady SR v utorok pre euroval nevyslovili dôveru, schválila opätovne dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji v stredu. Prezidentská zmluva následne putovala do parlamentu. Vynovený euroval, ako to predpokladá dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji, má pomáhať nielen štátom ale aj bankám.

B. Bugár: Za euroval sme zaplatili vysokú cenu

Poslanci odsúhlasili aj novelu potrebnú na zmeny v eurovale

Poslanci parlamentu po odsúhlasení dodatku k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF) schválili dnes aj novelu zákona o špecifických štátnych zárukách. Tá má umožniť navýšenie podielu Slovenska na zárukách v eurovale tak, ako sa na tom dohodli európski lídri, keďže tento postup si vyžaduje aj zmeny v národnej legislatíve. Novelu poslanci prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Novelu v pléne podporilo zo 145 prítomných zákonodarcov 114 poslancov, 29 bolo proti a jeden poslanec sa zdržal. Rovnako jeden zákonodarca nehlasoval. Prínosom schválenej novely zákona bude podľa ministerstva financií splnenie záväzkov, ktoré prijala Slovenská republika podpisom dodatku k eurovalu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováMartin FeckoMikuláš DzurindaRichard Sulík