BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) – Slovensko má k 14. máju istých 40 miesteniek na Hry XXXI. olympiády v Riu de Janeiro. Do Brazílie s určitosťou odcestujú zástupcovia 11 športov: 14 atlétov, 3 plavci, 5 vodných slalomárov, 5 rýchlostní kanoisti, 5 športoví strelci, 2 akvabely, 2 stolní tenisti, 1 cestný cyklista, 1 športová gymnastka, 1 vzpierač a 1 triatlonista.
Prakticky istými miestenkami disponujú aj traja tenisti, horský cyklista a ďalšia stolná tenistka, ale plnenie kvalifikačných kritérií v týchto odvetviach ešte nie je definitívne uzavreté. S definitívou sa dá povedať, že v Riu bude chýbať zástupca Slovenska v kolektívnom športe.
Varga aj Grigar majú definitívu
Sobota 14. mája priniesla definitívu pre triatlonistu Richarda Vargu a kajakára na divokej vode Jakuba Grigara. Varga sa síce nezúčastnil na záverečných kvalifikačných pretekoch Svetovej série v japonskej Jokohame, ale v konečnom rebríčku dvojročnej olympijskej kvalifikácie mu patrí 25. priečka, pričom v Riu de Janeiro sa predstaví v mužskej aj ženskej kategórii po 55 jednotlivcov.
Mladý kajakár Grigar si vybojoval istotu účasti na OH 2016 postupom do finále v kategórii K1 na majstrovstvách Európy v Liptovskom Mikuláši, keď uspel v mikrosúboji s krajanmi Andrejom Málkom a Martinom Halčinom.
Šance prebojovať sa na OH majú ešte ďalší plavci aj atléti, reprezentantky v plážovom volejbale, reprezentanti v boxe, džude, veslovaní, lukostreľbe, úplne mimo hry ešte nie sú ani ďalší športovci v rýchlostnej kanoistike, tenise, v horskej cyklistike či bedmintone. V niektorých prípadoch však ide už len o teóriu.
Počet slovenských olympionikov klesá
Nomináciu výpravy schváli 50. valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru (SOV) 8. júla. Olympionici zložia sľub do rúk prezidenta Andreja Kisku 23. júla. Nasledujúci deň odletia do Brazílie prví športovci.
Počet olympionikov zo SR má v ostatných cykloch klesajúcu tendenciu a tento trend sa zrejme zachová. V Atlante 1996 súťažilo 71 Slovákov, v Sydney 2000 rekordných 108, v Aténach 2004 už len 64, v Pekingu 2008 zasa o niečo menej 57 a v Londýne bola zatiaľ najmenšia výprava so 47 športovcami v 11 odvetviach.
Brazília usporiada olympijské hry ako prvá juhoamerická krajina v dejinách, štafetu prevzala po „trojolympijskom“ Londýne. Pre samostatné Slovensko to bude dvanásta účasť pod bielou vlajkou s piatimi farebnými kruhmi, z toho šiesta na letnej verzii OH.
Iveta Putalová (400 m)
Lucia Hrivnák Klocová (800 m)
Katarína Berešová (maratón)
Dana Velďáková (trojskok)
Martina Hrašnová (kladivo)
Mária Gáliková (20 km chôdza)
Mária Czaková (20 km chôdza)
Jozef Repčík (800 m)
Matúš Bubeník (výška)
Marcel Lomnický (kladivo)
Anton Kučmín (20 km chôdza)
Matej Tóth (20 a 50 km chôdza)
Martin Tišťan (50 km chôdza)
Dušan Majdán (50 km chôdza)
Erik Vlček (K4 a K2)
Juraj Tarr (K4 a K2)
Denis Myšák (K4)
Tibor Linka (K4)
– o obsadení miestenky v K1 nie je rozhodnuté, vybojoval ju Peter Gelle
Erik Varga (trap)
Mariánovi Kovačócy (trap)
Danka Barteková (skeet)
Juraj Tužinský (vzduchová pištoľ, ľubovoľná pištoľ)
Pavol Kopp (vzduchová pištoľ, ľubovoľná pištoľ)
Matej Beňuš (C1)
Jakub Grigar (K1)
– o obsadení zvyšných 3 miesteniek sa rozhodne v nedeľňajších súťažiach na ME v Liptovskom Mikuláši
Richard Nagy (1500 v sp. a 400 polohové preteky
Tomáš Klobučník (100 m prsia)
Katarína Listopadová (100 m motýlik)
Wang Jang
Barbora Balážová
– o obsadení miestenky nie je rozhodnuté
– o obsadení miesteniek v párovej disciplíne nie je rozhodnuté, vybojovali ich:
Jana Labáthová
Nada Daabousová
– obsadení miestenky nie je rozhodnuté
Barbora Mokošová
Richard Varga