SOUL 10. apríla (WEBNOVINY) – Južná Kórea a americké jednotky v oblasti zvýšili v stredu stupeň ohrozenia na „vážnu hrozbu“ pred očakávaným severokórejským jadrovým testom.
Severná Kórea sa podľa všetkého pripravuje na ďalší, už štvrtý jadrový test, čomu podľa juhokórejskej tajnej služby nasvedčuje presun dvoch rakiet stredného doletu k východnému pobrežiu.
Testovaciu raketu by mohla KĽDR odpáliť medzi 10. a 15. aprílom v čase osláv narodenia zosnulého lídra Kima Ir-sena.
Pchjongjang by mohol tiež skúšku načasovať na piatkovú návštevu amerického ministra zahraničia Johna Kerryho a generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena v Soule.
Práve nedávny tretí atómový test v KĽDR odštartoval poslednú krízu na Kórejskom polostrove, pričom ďalšia takáto skúška by viedla o opätovnému sprísneniu sankcií zo strany medzinárodného spoločenstva.
Juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na vládne zdroje uviedla, že KĽDR možno pripravuje viacnásobný test, keďže okrem dvoch pripravených rakiet satelitné záznamy ukazujú aj pohyb odpaľovacích zariadení nesúcich strely kratšieho doletu vrátane rakiet SCUD a Rodong.
Americké protiletecké systémy sú odpálené rakety pripravené zlikvidovať v prípade, že by predstavovali hrozbu pre iné krajiny. V prípade ich nasmerovania do mora nezasiahnu. Severokórejské rakety stredného doletu sú schopné zasiahnuť okrem Južnej Kórey aj Japonsko a americké základne na Guame.
Armáda je rozdvojená
Armáda Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) vôbec nie je taká jednotná, ako by sa na prvý pohľad zdalo, a jej ozbrojené zložky sú v otázke podpory lídra krajiny Kima Čong-una rozdelené. Tvrdí to bývalý severokórejský generál, ktorý poskytol rozhovor britskému denníku Daily Telegraph.
Svoje meno však pre obavy o svoju bezpečnosť nezverejnil. „Bolo to ešte predtým, ako sa dostal k moci, ale všetci sme veľmi dlho vedeli, že bude lídrom,“ uviedol „Kim“ v narážke na severokórejského lídra. Členov jednej z armádnych divízií, ktorá nebola naklonená Kimovi, údajne pozatýkali okamžite po jeho nástupe k moci.
Štyridsaťdvaročný bývalý generál identifikovaný len ako „Kim“ z komunistickej Kórey ušiel po tom, ako zastrelil jedného zo svojich kolegov. Spor bol údajne výsledkom napätia v tamojšej armáde. „Čím viac idete na sever, tým viac počujete klebety o hádkach a rozdielnych názoroch na to, kto je, alebo kto by mal byť lepší líder,“ cituje Daily Telegraph experta na severokórejskú armádu a analytika inštitútu DigitalGlobe Josepha Bermudeza. Práve to je podľa neho dôvodom, prečo Kim Čong-un v posledných mesiacoch stupňuje napätie na Kórejskom polostrove a vyhráža sa vojnou.