BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva nestihlo počas prvých 100 dní vo vláde splniť všetky plány, ktoré si zaumienilo. Na dnešnej tlačovej konferencii to priznal štátny tajomník Jaroslav Ivančo (SDKÚ-DS). „Myslel som si, že sa budeme viac venovať vecnej náplni, ale našli sme tu aj časované míny a tieto operatívne agendy nás zbrzdili pri tom, že sme sa nemohli plnohodnotne venovať agende koncepčnej,“ povedal. Štátny tajomník verí, že v ďalších mesiacoch už problémy, ktoré zdedil rezort po predchádzajúcom vedení, budú ministerstvo zamestnávať podstatne menej. „Čo sa týka práce, už nám nezaberú veľa času, už nám zaberú len veľa peňazí,“ poznamenal Ivančo.
Šéf rezortu Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) hovorí, že najdôležitejšie problémy na ministerstve sa spájajú s eurofondami a personálnym obsadením v organizáciách v pôsobnosti ministerstva. V priamo riadených organizáciách vymenili štyroch riaditeľov, a to v Štátnom pedagogickom ústave, v Ústave informácií a prognóz školstva, v Metodicko-pedagogickom centre a v Národnom športovom centre. „Tie dôvody už boli medializované – jednak išlo o veľmi vysoký podiel neoprávnených výdavkov v rámci štrukturálnych fondov, boli uzatvorené nevýhodné a netransparentné zmluvy, mali za sebou chybné personálne rozhodnutia,“ konštatoval Jurzyca.
K 4. októbru tohto roka vyčíslil rezort neoprávnené výdavky na jedenástich národných projektoch na 4,192 milióna eur. Jeden z týchto projektov pre nemerateľné výstupy zrušil. „Len v Ústave informácií a prognóz školstva je výška neoprávnených výdavkov 1,8 milióna eur.,“ uviedol Ivančo. Podľa jeho slov sa týkajú dvoch národných projektov – Modernizácia vzdelávacieho procesu v základných školách a Modernizácia vzdelávacieho procesu v stredných školách.
Podľa Ivanča sa neoprávnené výdavky vyskytli, pretože predchádzajúce vedenie zle uzatvorilo zmluvy. Rezort za bývalej vlády zazmluvnil nákup počítačov, ktoré boli podľa Ivanča predražené o 80 percent. Avšak nakúpil aj softvér, čo v projekte neuviedol. Z toho dôvodu nám prostriedky na nákup z eurofondov neuvoľnia. „Teraz tieto peniaze musíme nájsť v kapitole ministerstva školstva,“ dodáva Ivančo. Podľa Jurzycu si rezort posvieti i na služobné cesty zamestnancov 25 organizácií ministerstva, o ktorých má pochybnosti.
V bilancii prvých 100 dní vlády rezort za svoje úspechy považuje najmä snahy o zavedenie povinnej angličtiny. Po tom, čo návrh schválila vláda, sa ním v týchto dňoch zaoberá parlament. Súčasťou novely školského zákona je okrem angličtiny i zrušenie polročných vysvedčení. Do druhého čítania poslancov prešiel návrh novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. Ten má zvýšiť počet asistentov v školách s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia. V druhom čítaní je aj novela o športe. Jej cieľom je stransparentniť systém dotácií, umožňuje tiež dávať peniaze na šport počas vyučovania. Pri zásluhách spomína minister i zavedenie elektronického obstarávania. „Oproti obálkovej metóde sme zaznamenali úsporu približne 19 percent,“ uviedol Jurzyca. Dohodnutá cena pri tohtoročnom obstarávaní bezpečnostnej služby je podľa neho aj vďaka elektronickému obstarávaniu nižšia než cena rovnakej zákazky spred štyroch rokoch. Podobne ako ostatné ministerstvá, aj školstvo začalo zverejňovať uzatvorené zmluvy.
Jurzycov rezort sa zaviazal do konca roka vypracovať štyri krátkodobé úlohy, ktoré v septembri predostrel premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ-DS). Zatiaľ napĺňa prvý z nich, týka sa povinnej angličtiny. Čiastočne plní i záväzok, že bude odbúravať byrokratickú záťaž učiteľov a vedcov. Pred sebou má ešte projekty dosiahnutia excelentnosti vo vzdelávaní a výskume. Do konca decembra musí vypracovať i mechanizmus na odoberanie podvodne nadobudnutých akademických titulov. Či to do konca roka stihne, jasne nedeklaruje. „Máme ciele, máme ambície, máme snahu urobiť to a, samozrejme, dáme do toho všetko, čo je v našich silách a uvidíme, koľko nám bude aj dopriate a koľko okolností sa objaví v celom tom procese, čo nám možno nebude dopriate,“ uviedol Ivančo.
SITA