Jurský svet mal rekordný otvárací víkend, pobúril vedcov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jurský svet
Záber z filmu Jurský svet. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Dobrodružné sci-fi Jurský svet si počas otváracieho víkendu, teda od piatka 12. do nedele 14. júna, pripísalo na konto celosvetovo 511,8 milióna amerických dolárov (v prepočte asi 456,01 milióna eur), pričom jeho tržby v Severnej Amerike dosiahli 204,6 milióna dolárov (182,3 milióna eur).

Film pre všetky štyri kvadranty

Snímka režiséra Colina Trevorrowa sa stala vôbec prvým filmom, ktorému sa počas úvodného víkendu podarilo prekonať hranicu 500 miliónov dolárov. Doteraz najbližšie k tomu bolo fantasy Harry Potter a Dary smrti – 2. (2011), ktoré si počas otváracieho víkendu pripísalo na konto 483,2 milióna dolárov.

Toto je film určený pre všetky štyri kvadranty (publikum rozdelené do štyroch skupín – ženy, muži, nad a pod 25 rokov, pozn. SITA), každý si v ňom nájde niečo iné. Dátum uvedenia do kín bol skvelý, všetci ostatní sa mu totiž vyvarovali. Ak by filmári súhlasili, radi by sme nakrútili ďalší film. No práve teraz sa sústredíme na túto snímku,“ uviedol Nick Carpou z Universal Pictures.

Jurský svet pobúril vedcov

Dobrodružné sci-fi pobúrilo viacerých paleontológov. Tým prekážajú vedecké nepresnosti, ako napríklad to, že vo filme žiaden z dinosaurov nemá perie. Dinosaury sú pritom predchodcami vtákov a je vedecky dokázané, že mnohé druhy boli operené. Paleontológ Jack Horner, ktorý na snímke spolupracoval, to obhajuje zachovaním kontinuity, keďže dinosaury nemali perie ani v predchádzajúcich filmoch Jurský park (1993), Stratený svet: Jurský park (1997) a Jurský park 3 (2001).

Kenneth Lacovara zas kritizuje skutočnosť, že Owen Grady v podaní Chrisa Pratta používa gestá rukou, ktorými upokojuje dinosaury. Podľa Lacovaru nemali dinosaury natoľko vyvinutý mozog, aby sa dali trénovať. Takéto gestá by mali za následok jedine útok. Vedcom sa nepáčilo ani zobrazenie vodného plaza Mosasaura, ktorý bol v skutočnosti menší a nemal na chrbte hrebeň. Taktiež Velociraptor je v snímke väčší než bol v skutočnosti. Avšak nie všetkých odborníkov tieto chyby nahnevali. „Je pravdou, že z toho, čo som videl, dinosaury v Jurskom svete nie sú zobrazené najpresnejšie. Ale tieto chyby sú príležitosťou, aby sa ľudia pýtali a aby sme ich mohli vzdelávať,“ uviedol riaditeľ Morrison Natural History Museum Matthew Mossbrucker.

Sci-fi

Jurský svet

nadväzuje na snímky Jurský park (1993) a Stratený svet: Jurský park (1997) Stevena Spielberga a Jurský park 3 (2001) Joea Johnstona. Pred dvadsiatimi dvoma rokmi sa tragicky skončil sen excentrického milionára Johna Hammonda, ktorý chcel z DNA dinosaurov na odľahlom ostrove vytvoriť Jurský park so živými exponátmi.

Od tých čias sa však toho veľa zmenilo, park sa postavil na nohy a ročne ním prejdú milióny nadšených návštevníkov. Zamestnanci začnú dokonca experimentovať s novými druhmi, čo podporuje najmä manažérka Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), ktorá zvieratá vníma ako zdroj zárobku. Biológ Owen Grady (Chris Pratt) má však z tvorov, ktoré nestvorila príroda, ale laboratórium, obavy. Udalosti mu dajú za pravdu, keď sa jeden z takýchto maznáčikov odtrhne z reťaze a začne si pochutnávať na zamestnancoch aj návštevníkoch parku, medzi ktorými sú aj synovci Claire. Teraz už nejde o vyššie tržby ani o udržanie prestíže. Cieľom je prežiť.

Informácie pochádzajú z webstránok www.hollywoodreporter.com, www.boxofficemojo.com a www.barracudamovie.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať