Juncker podporil mäkkú reštrukturalizáciu dlhu Grécka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jean Claude Juncker
Jean-Claude Juncker Foto: SITA/AP

BRUSEL 17. mája (WEBNOVINY) – Grécky dlh môže prejsť „mäkkou“ reštrukturalizáciou, pokiaľ Atény uskutočnia zásadné reformy a urýchlia privatizačné úsilie, aby získali dodatočné finančné zdroje. Vyhlásil to v utorok šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker. „Grécko musí urýchlene privatizovať aktíva za 50 mld. eur, aby sa jeho verejný dlh v strednodobom a dlhodobom horizonte stabilizoval, pretože v tomto okamihu nie je udržateľný,“ povedal Juncker.

„Pokiaľ Grécko uskutoční všetky tieto opatrenia, budeme musieť zvážiť, či je možné uskutočniť mäkkú reštrukturalizáciu gréckeho dlhu. Zásadnú reštrukturalizáciu dlhu Grécka dôrazne odmietam,“ povedal Juncker, ktorý ja zároveň luxemburským premiérom.

Agentúra Reuters minulý týždeň citovala grécke vládne zdroje, podľa ktorých inšpektori medzinárodných inštitúcií naliehajú na ďalšie znižovanie výdavkov s cieľom kompenzovať pravdepodobný výpadok príjmov v tomto roku. Nespokojnosť veriteľov môže na budúci mesiac ohroziť uvoľnenie ďalšej tranže z úverového programu v sume 12 mil. eur, ktoré vláda v Aténach potrebuje na pokrytie bezprostredných finančných potrieb. Grécko čerpá od MMF a EÚ úverový program v celkovej sume 110 mld. eur. Na vystupňovanie reforiem a privatizačného úsilia vyzvala v pondelok Grécko aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Grécko musí splniť sľuby, ak chce zostať v eurozóne

Maria Fekterová
Foto: SITA/AP

Ak chce Grécko zostať v eurozóne, musí si splniť svoje „domáce úlohy“ tým, že zrealizuje predchádzajúce fiškálne sľuby. V utorok to povedala rakúska ministerka financií Maria Fekterová. „Kým si Grécko nesplní svoje domáce úlohy, nemôžu plynúť žiadne peniaze,“ povedala Fekterová počas stretnutia ministrov financií EÚ v Bruseli. „Nemôžete niečo sľúbiť a potom si privatizovať svojou cestou,“ dodala. Fekterová zároveň verí, že Portugalsko bude čoskoro opäť schopné financovať sa na trhu a nebude potrebovať ďalšiu pomoc.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok odmietla názor, že vysoko zadlžené krajiny ako Grécko by mali opustiť menovú úniu. Takýto krok podľa nej nie je jednoznačne legislatívne upravený a bol by proti záujmom všetkých členských štátov vrátane Nemecka. Krajiny ako Grécko alebo Portugalsko kancelárka zároveň vyzvala, aby v záujme zmiernenia dlhového bremena vystupňovali privatizačné úsilie a posilnili konkurencieschopnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováMaria Fekterová