Populárna súťaž krásy Miss Slovensko tento rok oslavuje 20-tku. Jej zakladateľ, uznávaný „krasológ“ Jozef Oklamčák nám prezradil, aké boli jeho začiatky s hľadaním najkrajších Sloveniek i dôvod, prečo sa Slovensko zatiaľ nehrdí titulom Miss World.
Ťažké začiatky
„Koľko rokov má Slovenská republika, toľko rokov sa podieľam na organizácii oficiálnej súťaže krásy na Slovensku,“ hovorí známy odborník na ženskú krásu Jozef Oklamčák, ktorý korunoval prvú Miss Slovensko 26. februára 1993. Stala sa ňou Karin Majtánová.
Jeho začiatky s organizovaním súťaží krásy však siahajú až do roku 1988. V Československu sa posledná Miss konala ešte v 60. rokoch, odvtedy bola považovaná za výdobytok kapitalizmu, a teda pre socialistickú spoločnosť neprijateľná. „Prvýkrát som začal organizovať československú súťaž vo Vysokých Tatrách. Bolo to na stretnutí mládeže, a v tom čase s veľkým rizikom, pretože vtedy to bolo zakázané, no zariskoval som a vyhlásili sme súťaž Miss Rysov Československa,“ spomína si Oklamčák.
Jeho nápad mal na stretnutí československej mládeže obrovský úspech. „Keď sme to organizovali, do súťaže sa prihlásilo okolo 2,5-tisíc dievčat. To bolo asi najviac prihlásených dievčat v histórii,“ dodáva.
Veľký úspech súťaže medzi mladými ľuďmi však neznamenal, že sa tento nápad zapáčil všetkým. Oklamčákovi začali vytýkať, že medzi socialistickú mládež vnáša kapitalistické prvky. „Bola ohrozená moja budúca kariéra a aj moja práca,“ hovorí známy „krasológ“.
Jedným dychom však dodáva, že nakoniec všetko dobre dopadlo. „Našťastie, všetko sa dalo do poriadku a o rok už súťaž krásy patrila medzi hlavné body programu na stretnutí mládeže a dokonca víťazku korunovala vtedajšia úradujúca Miss Československo Ivana Christová. Zistili, že je to dobrá idea pre mládež. A keď sa tak vlastne zamyslím, tak novodobá tradícia súťaže krásy v Československu bola obnovená v auguste 88´, v Tatranskej Lomnici.“
Ženy a módaAko sa však Oklamčák vôbec dostal k nápadu hľadať najkrajšie ženy v krajine? „Ja som vlastne vyrastal v rodine módnych návrhárov. Moja mama bola dámska krajčírka a otec bol navyše šéfom krajčírskeho salónu, a tak som celú svoju mladosť prežíval s módou,“ hovorí odborník na ženskú krásu. K móde a ženám tak mal odjakživa blízko.
„V mojom kruhu sa pohybovalo veľmi veľa žien, lebo rodičia pre nich navrhovali a pripravovali rôzne modely. Mama mi vravievala, že to bolo u mňa dané už odmalička. Cez kľúčovú dierku som sledoval jej zákazníčky, na ktorých skúšala modely šiat. Vtedy som mal nejakých päť-šesť rokov. A tak si myslím, že niekde tam to všetko začalo,“ spomína s úsmevom.
Oklamčákova ženská poradňa
Ženy ho sprevádzali celý život. Po skončení štúdia na gymnáziu si dokonca otvoril unikátnu poradňu, kde dievčatám radil so vzťahovými problémami.
„Nikdy som nemal kamarátov chlapov. Stále to boli iba ženy, ale čo bolo zaujímavé, že keď som skončil gymnázium, založil som mládežnícky klub, v rámci ktorého som mal svoju poradňu pre ženy,“ hovorí Oklamčák.
Svojim kamarátkam a známym radil pri problémoch s frajermi, hovoril im, ako si získať chlapa a pomáhal im s rôznymi problémami. „Takže mám pocit, že už v mladosti som inklinoval k ženám a skôr som bol takým ich ochrancom.“
Dar od Boha
Jeho zamestnanie bolo podľa Oklamčáka stále jeho poslaním. „Ja to vnímam ako dar od Boha. Podľa mňa má každý nejaké poslanie na tejto Zemi. Niekto má poslanie byť lekárom, niekto kuchárom a ja krasológom,“ hovorí s úsmevom organizátor súťaží krásy.
Prvé roky s organizovaním súťaže Miss však neboli vôbec jednoduché. Oklamčák sa mohol riadiť v podstate len vlastným inštinktom. „Vtedy neboli vzory, ani internet. Človek sa nemal od koho poučiť. Nikto mi nepovedal, ako sa to má robiť. Jednoducho som skočil do vody a ako neplavec som začal plávať ako som vedel,“ uvádza Oklamčák.
Aj tento biznis bol plný nástrah a nečakaných problémov. „Na začiatku to bolo všetko veľmi zložité, nikto tomu nedôveroval. Neboli nejakí partneri, ktorí by to financovali, nevedeli sme, aké dievčatá vyberať, jedine čo jasné bolo – treba vybrať vizuálne peknú finalistku. Časom sme však zistili, že len vizuálna krása je málo. Poslali sme dievčatá do sveta a nikto si ich nevšimol,“ dodáva.
Krása aj intelektPostupom času sa organizátori súťaže krásy naučili, ako vyberať dievčatá, ktoré môžu uspieť aj v medzinárodných súťažiach. Zistili, že okrem krásy musia dievčatá byť aj inteligentné, šarmantné, elegantné a v neposlednom rade dobre ovládať cudzí jazyk. Posledné roky napríklad dievčatá v semifinále absolvujú pohovory v cudzom jazyku, najmä v angličtine, aby organizátori zistili, ako sú pripravené reprezentovať Slovensko na medzinárodných súťažiach.
„Tam jednoducho nestačí len to, že delegátka má peknú tvár a postavu, musí spĺňať aj ďalšie kritériá. Musí sa odprezentovať svojimi názormi na danú problematiku, vedomosťami o svojej krajine, mať prehľad o dianí vo svete, byť vždy ochotná spolupracovať a pri tom všetkom byť prirodzene očarujúca a originálna. Aby si ju členovia poroty ale aj ľudia z pracovného tímu všimli a odporučili do užšieho finále,“ hovorí Oklamčák.
Malá krajina v medzinárodnej súťažiNapriek snahám organizátorov však žiadna z krásnych Sloveniek zatiaľ na medzinárodnej úrovni neuspela. „Osobne si myslím, že sme mali dievčatá, ktoré na to mali, aby boli úspešné. Ja osobne som veľmi fandil Magde Šebestovej, Maríne Georgievovej a minulý rok Kristíne Krajčírovej. Tipoval som, že konečne je tu šanca na úspech,“ tvrdí spoluorganizátor Miss Slovensko.
Jedným z hlavných problémov podľa neho je, že na medzinárodných súťažiach zväčša uspejú len krásky z veľkých krajín, ako je Rusko, USA, Čína, India či Venezuela. Malé krajiny v takej veľkej konkurencii uspejú len výnimočne.
Prirodzená krása vs. umelé zásahy
Druhým z problémov slovenských dievčat na svetovom finále je fakt, že Miss Slovensko je jedna z mála súťaží, ktorá neakceptuje ženy s umelými zásahmi na tele. „My sme možno jediná krajina na svete, ktorá sa snaží do finále vybrať dievčatá, ktoré nemajú žiadne umelé zásahy. Také, ktoré nemajú tetovania či plastiky. Jednoducho preferujeme dievčatá s prirodzenou krásou. A tie naše dievčatá, s prirodzenou krásou, potom idú na medzinárodnú súťaž, kde je väčšina dievčat upravená, čo nie je fér,“ myslí si Oklamčák.
Vyrovnaná dvanástkaNajnovšia finálová 12 bude o titul Miss Slovensko bojovať už 14. apríla. Podľa spoluorganizátora súťaže je tohtoročná zostava dievčat veľmi vyrovnaná. „Každá z tých 12 finalistiek má na to, aby mohla vyhrať. Tohto roku máme veľmi rovnocenné dievčatá. ,“ myslí si odborník na ženskú krásu, ktorý práve 14. apríla oslávi aj svoje narodeniny. „ Život to tak zariadil. Je to krásny narodeninový darček,“ teší sa.
Najlepšia práca
Práca s najkrajšími ženami v krajine je podľa Oklamčáka tým najlepším, čo mohol v živote robiť. „Pán Boh mi pridelil tú najkrajšiu prácu na svete. Som mu za to nesmierne vďačný. Je to ten najlepší omladzovací prostriedok na svete. Celý život robím s mladými dievčatami vo veku od 18 do 24 rokov. Preto sa cítim veľmi mlado a pohodovo a už vôbec nemám pocit, že mám toľko rokov, ako mám. Som stále niekde v kategórii do 25,“ tvrdí známy slovenský „krasológ“.
Pozrite si Jozefa Oklamčáka a jeho pôsobenie v Miss Slovensko v našej fotogalérii: